stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lis 30-1.12

sobota - niedziela, g. 20:00

Mechelinki,
bilety 300 zł

25 października 2024 - 2 marca 2025

bilety 42 zł
ulgowy 37 zł
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i grupa rekonstrukcji historycznych "Regiment Piechoty Zaciężnej", uprzejmie zapraszają na imprezę plenerową "Obóz rycerski", która odbędzie się 19 i 20 września 2009 roku w Twierdzy Wisłoujście, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2009 EDD. Hasłem tegorocznych EDD jest: "Zabytkom na odsiecz: Szlakiem grodów, zamków i twierdz." Aby podkreślić piękno i wartość historyczną zabytku jakim niewątpliwie jest Twierdza Wisłoujście, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otworzy jej wrota dla wszystkich pragnących poznać wnętrze tej niezwykłej fortyfikacji. Podczas imprezy wstęp na teren Twierdzy będzie bezpłatny.

Obóz otwarty będzie dla gości w godzinach: sobota (19.09) 13.00 - 20.00, niedziela (20.09) 10.00 - 18.00.

W obrębie fortu carre powstanie rekonstrukcja późnośredniowiecznego obozowiska rycerzy najemnych, którzy bardzo często zasilali szeregi armii panujących monarchów. Najemnicy różnili się od regularnego rycerstwa obyczajami, kulturą, często strojem i uzbrojeniem. Wszyscy zwiedzający będą mogli przyjrzeć się scenom z codziennego życia, wypełnionego trudem żołnierskiej służby, ale również zabawą i rubasznym humorem. Wraz z gospodarzami obozowiska, można będzie wejść do historycznych namiotów, ubrać zbroję, zasiąść przy ognisku, postrzelać z łuku oraz wziąć udział w średniowiecznych grach i zabawach. O zmierzchu powietrze rozświetlą pokazy sztukmistrzów władających ogniem.

Europejskie Dni Dziedzictwa, zainicjowane przez Radę Europy w 1991 roku, są obecnie wspólną akcją Rady Europy i Komisji Europejskiej. Obywatele 49 państw we wrześniu każdego roku łączą się pod jedną flagą, by poznawać własne dziedzictwo kulturowe w jego bogactwie i różnorodności. Wydarzenie to, obejmujące zasięgiem cały kontynent, jest największą akcją edukacyjną, łączącą poszczególne kraje we wspólnym działaniu na rzecz ochrony i propagowania regionalnych odrębności kulturowych, skłądających się na nasze europejskie dziedzictwo.

W trakcie obchodów udostępniane są szerokiej publiczności zabytkowe obiekty i miejsca kultury, jak: muzea, skanseny, parki, ogrody - także te na co dzień niedostępne. Można je zwiedzić bezpłatnie, a ponadto wziąć udział w przygotowywanych przez organizatorów atrakcjach: wystawach, koncertach, wykładach, wycieczkach śladami historii, warsztatach artystycznych itp.

Od 1993 roku, kiedy Polska po raz pierwszy włączyła się w obchody EDD, nieprzerwanie wzrasta popularność tego wydarzenia. Bogata oferta imprez w różnych regionach kraju przyciąga coraz większą liczbę zainteresowanych.
Każdego roku koordynatorzy poddają własnej interpretacji zaproponowane przez Komisje Europejską hasło. Rok 2009 będzie okazją do pochylenia się nad naszym dziedzictwem architektury obronnej i inspiracją do dyskusji na temat najnowszych metod konserwacji zabytków, nowoczesnego do niej podejścia, mądrych i twórczych pomysłów na przywrócenie do życia zapomnianych i niszczejących obiektów.

Honorowy Patronat nad obchodami EDD objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koordynatorem EDD w Polsce jest Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.

Przeczytaj także