stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Obraz przedmiot rewolty i recepcji w ćwiczeniu widza, czyli o Martwej naturze z czaszką

7 grudnia 2024 - 9 marca 2025, g. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 12 zł
Wracamy do cyklu wykładów (Nie)zapomniane. Historia kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku realizowanych w ramach projektu Badanie strat wojennych Muzeum Rzemiosł!

Muzeum Narodowe w Gdańsku jest kontynuatorem działającego w tym samym budynku do 1945 roku Muzeum Miejskiego w Gdańsku (Stadtmuseum Danzig). Dzisiejsze muzeum ukształtowała polsko-niemiecka historia. Podczas spotkań cofniemy się w czasie i poznamy historię obu instytucji oraz losy wspaniałych zabytków z jej kolekcji. Już w styczniu zapraszamy na pierwszy wykład tegorocznego cyklu:

30.01. Beata Purc, Obraz przedmiot rewolty i recepcji w ćwiczeniu widza, czyli o Martwej naturze z czaszką Simona Luttichuys z kolekcji Jakoba Kabruna zdań kilka

Jest taki obraz Simona Luttichuysa, Martwa natura z czaszką (ok. 1645), który pokazuje fragment pokoju z księgami, czaszką oraz globusem nieba. Kto zamówił takie dzieło: poeta, prawnik czy lekarz? A może był to malarz? Czy przedmiotami namalowanymi w obrazach można opisać życie wewnętrzne jednostki i jej działanie, wykształcenie oraz aspirację, a może przedmioty w obrazach służą tylko pokazowi malarskiej wirtuozerii? Niektórzy z artystów w XVII wieku  odnieśli sukces zawodowy, który zawdzięczali włączeniu do swoich obrazów wyobrażeń przedmiotów, tworząc z nich interesujące koncepty obrazowe.  Te i inne ciekawe treści związane z najpiękniej malowaną martwą naturą z XVII wieku w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku poznamy podczas wykładu prezentującego historię związaną z obrazem, który zakupił do swojej kolekcji kupiec Jakob Kabrun w Amsterdamie.

W pierwszym kwartale 2024 wykłady będą się odbywały online na platformie Zoom o godz. 18.00 w wybrane wtorki.

Na spotkania obowiązują zapisy zainteresowanym prześlemy link mailem: zapisy@mng.gda.pl
Kontakt: m.mielnik@mng.gda.pl
 
Już teraz zapowiadamy kolejne wykłady:

20.02 Lech Łopuski Zabytki cechowe w zbiorach Muzeum Rzemiosła

26.03 dr Magdalena Mielnik Kolekcja malarstwa XIX i początku wieku w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku kilka ciekawostek o historii zbioru

Wykłady są częścią projektu Badanie strat wojennych Muzeum Rzemiosł. Muzeum Rzemiosła Prowincji Prusy Zachodnie (Westpreussisches Provinzial Gewerbe Museum) zostało powołane do życia w Gdańsku 28 grudnia 1881 roku. Na siedzibę muzeum wybrano dawny klasztor franciszkański, w którym mieściły się także Królewska Szkoła Sztuki i Rzemiosła (Königliche Provinzial-Kunst- und Gewerbeschule), oraz Muzeum Miejskie (Stadtmuseum). W ten sposób zabytki dawnego rzemiosła miały stanowić pomoc dydaktyczną dla uczniów szkoły a jednocześnie być uzupełnieniem zbiorów sztuki gromadzonych przez Muzeum Miejskie. Od 1912 roku oba muzea posiadały wspólne kierownictwo i administrację, zaś w 1919 roku utworzyły Gdańskie Zbiory Sztuki.

Muzeum Rzemiosła do 1945 roku zgromadziło ponad 5000 eksponatów. Profil zbiorów obejmował przedmioty użytkowe z dawnych wieków, pochodzące z warsztatów miejscowych, ale także holenderskich, niemieckich, austriackich, rzadziej angielskich czy francuskich. Pozyskiwano wszystkie dziedziny rzemiosła, a więc ceramikę, meble, złotnictwo, konwisarstwo, ludwisarstwo, szkła, tkaniny, hafty i zegary. Zbierano również stałe wyposażenie kamienic gdańskich ratując je przed bezpowrotnym zniszczeniem. Były to rzeźby architektoniczne, płyty przedprożowe, okładziny ścian, fragmenty schodów.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury państwowego funduszu celowego, w ramach programu Badanie polskich strat wojennych