Z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej na scenie Muzeum usłyszymy muzyczną interpretację liryków Władysława Sebyły - poety metafizycznego, jednego z założycieli Drugiej Awangardy, żołnierza Wojska Polskiego zastrzelonego w Charkowie.
Treny - utwór muzyczny autorstwa Adama Tańskiego napisany na zespół instrumentalny w składzie: skrzypce, altówka, wiolonczela, flet, klarnet, fagot i partię głosu altowego. Cykl składa się z sześciu dopełniających się części. To muzyka potępiająca katyńskie ludobójstwo i kontemplująca tragedię polskich oficerów. Całość dopełnią autorska choreografia i wizualizacje inspirowane malarstwem pasyjnym.
Wiosną 1940 r. NKWD zamordowało 22 tys. obywateli polskich - głównie oficerów Wojska Polskiego i policjantów. Miejscami zbrodni były: Katyń, Charków, Miednoje, Bykownia i Kuropaty. Przez pięćdziesiąt lat Związek Sowiecki wypierał się udziału w ludobójstwie, rozpowszechniając kłamstwo, że dokonali go Niemcy. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. władze rosyjskie oficjalnie przyznały, że była to "jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu".
Muzyka - Adam Tański
Agafia Wieliczko - choreografia, taniec
Mateusz Pudlis - wizualizacje
Miejsce: sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego