stat
Impreza już się odbyła

Obsesja Papieru

Już po raz czwarty w Galerii Klubu Żak przedstawione zostaną prace twórców ogarniętych papierową obsesją, dla których papier stanowi niezwykle ważny materiał i bez którego powstanie poligraficznego dzieła sztuki byłoby niemożliwe.

Przez tydzień obejrzymy prace laureatów V edycji ogólnopolskiego konkursu "Obsesja Papieru" organizowanego przez firmę Cezem - największego polskiego dystrybutora papieru. Celem konkursu było wyłonienie najbardziej kreatywnych projektów i wyrobów poligraficznych, głównym kryterium oceny prac - harmonijne połączenie unikalnego pomysłu i wykonania z charakterem i duszą papieru.

Nowością w tej edycji konkursu była kategoria „Egzamin na Mistrza”- adresowana do przyszłych projektantów (studentów ASP) oraz kategoria prac wykonanych z wykorzystaniem tworzyw sztucznych, na co dzień używanych w nowoczesnej reklamie – „Pasja Tworzyw”.

Jury pod przewodnictwem niezależnego artysty plastyka Andrzeja Pągowskiego bardzo wysoko oceniło poziom estetyczny i artystyczny prac wykonanych przez grafików, projektantów i drukarnie na komercyjne zlecenie firm i instytucji. Na konkurs wpłynęło prawie 500 prac zgłoszonych przez 200 twórców (agencje reklamowe, niezależnych projektantów, drukarnie) z całego kraju, jednak zdominowali go trójmiejscy twórcy. Rywalizowano w jedenastu kategoriach (m.in. kalendarz, karta okolicznościowa, katalog, materiały firmowe, praca artystyczna, zaproszenie oraz praca użytkowa), z czego aż w sześciu zwyciężyło Trójmiasto. Ponadto sześć z elitarnej puli dziewięciu wyróżnień zdobyli nasi projektanci.

Wernisaż będzie połączony z prezentacją kalendarza kreatywnego pt. „Kolory przyszłości”. Kalendarz ten to jedyny tego typu projekt w Polsce jednoczący środowisko reklamowe i poligraficzne oraz skupiający jednocześnie różne artystyczne koncepcje oraz indywidualne spojrzenia na świat. Jego celem jest podkreślenie wagi harmonijnej współpracy pomiędzy kilkoma podmiotami tworzącymi jedno dzieło. Jest to więc swoista wieża Babel polskiego środowiska reklamy, twórców niezależnych oraz poligrafii. Dzięki pełnemu zrozumieniu pomiędzy artystą, papierem i drukiem można uzyskać niespotykane efekty. Każdą kartę zaprojektowano w innym studio graficznym, a różne drukarnie wydrukowały ją na różnych papierach. Już po raz siódmy o miejsca na kartach tego artystycznego kalendarza rywalizowało kilkaset agencji reklamowych, agencji fotograficznych oraz drukarni z całej Polski. Pomimo trudnego wyboru, jaki miała przed sobą konkursowa komisja, środowisko twórców reklamy i poligrafii z naszego regionu odniosło kolejny sukces.

W kalendarzu oraz suplemencie (kolejnych 9 wyróżnionych prac) znajdzie się w sumie 5 projektów autorstwa pomorskich twórców. Krótka historia tej twórczej inicjatywy już doczekała się uznania: pierwsza edycja kalendarza zdobyła specjalną nagrodę podczas prestiżowego Przeglądu Kalendarzy "Vidical 2002", a kalendarz na rok 2004 otrzymał nagrodę w konkursie Idea 2004 "za przestrzenność, bardzo dobre opracowanie kalendarium, innowacyjne podejście do roli kalendarza i złamanie tradycyjnej niezręczności kalendarzy". Ubiegłoroczna edycja kalendarza zyskała rónież uznanie Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy (jedna z kart była poświęcona WOŚP), 1.500 jego egzemplarzy zostało zlicytowanych w całej Polsce podczas XV finału tej akcji.