Już po raz piąty w Galerii Klubu Żak przedstawione zostaną prace twórców ogarniętych papierową obsesją, dla których papier stanowi niezwykle ważny materiał i bez którego powstanie poligraficznego dzieła sztuki byłoby niemożliwe.
Przez tydzień, począwszy od 8 stycznia obejrzymy prace laureatów VI edycji ogólnopolskiego konkursu „Obsesja Papieru" organizowanego przez firmę Cezex – największego polskiego dystrybutora papieru. Nowością w tej edycji konkursu był udział firm z Niemiec – konkurs zaczyna powoli zyskiwać rangę międzynarodową. Celem konkursu było wyłonienie najbardziej kreatywnych projektów i wyrobów poligraficznych. Natomiast głównym kryterium oceny prac - harmonijne połączenie unikalnego pomysłu i wykonania z charakterem i duszą papieru.
W tej edycji konkursu po raz kolejny rywalizowano w kategorii Egzamin na Mistrza – adresowanej do przyszłych projektantów (studentów ASP) oraz kategorii prac wykonanych z wykorzystaniem tworzyw sztucznych na co dzień używanych w nowoczesnej reklamie – Pasja Tworzyw.
Jury pod przewodnictwem niezależnego artysty plastyka Andrzeja Pągowskiego bardzo wysoko oceniło poziom estetyczny i artystyczny prac wykonanych przez grafików, projektantów i drukarnie na komercyjne zlecenie firm i instytucji. Na konkurs wpłynęło ponad 500 prac zgłoszonych przez 200 twórców (agencje reklamowe, niezależnych projektantów, drukarnie) z całej Polski i z Niemiec. Rywalizowano w jedenastu kategoriach (m.in. kalendarz, karta okolicznościowa, katalog, materiały firmowe, praca artystyczna, zaproszenie oraz praca użytkowa). Po raz kolejny bardzo dobrze w tak zacnym gronie wypadło Trójmiasto, zdobywając dwie nagrody główne oraz pięć wyróżnień.
Wernisaż będzie połączony z prezentacją kalendarza kreatywnego pt. „Kolory marzeń”. Kalendarz ten to jedyny tego typu projekt w Polsce, jednoczący środowisko reklamowe i poligraficzne oraz skupiający jednocześnie różne artystyczne koncepcje, a także indywidualne spojrzenia na świat. Jego celem jest podkreślenie wagi harmonijnej współpracy pomiędzy kilkoma podmiotami tworzącymi jedno dzieło, gdzie każdą kartę zaprojektowano w innym studio graficznym, a różne drukarnie wydrukowały ją na różnych papierach. Dzięki pełnemu zrozumieniu pomiędzy artystą, papierem i drukiem można uzyskać niespotykane efekty. Jest to więc swoista wieża Babel polskiego środowiska reklamy, twórców niezależnych oraz poligrafii. Już po raz ósmy o miejsca na kartach tego artystycznego kalendarza rywalizowało kilkaset agencji reklamowych, agencji fotograficznych oraz drukarni z całej Polski. Pomimo trudnego wyboru, jaki miała przed sobą konkursowa komisja, środowisko twórców reklamy i poligrafii z naszego regionu odniosło kolejny sukces. W kalendarzu znalazły się dwa projekty autorstwa trójmiejskich twórców, które z wielkim poligraficznym kunsztem na papier przeniosły drukarnie z Sopotu i Gdańska.
Krótka historia tej twórczej inicjatywy już doczekała się uznania: pierwsza edycja kalendarza zdobyła specjalną nagrodę podczas prestiżowego Przeglądu Kalendarzy „Vidical 2002", a kalendarz na rok 2004 otrzymał nagrodę w konkursie Idea 2004 „za przestrzenność, bardzo dobre opracowanie kalendarium, innowacyjne podejście do roli kalendarza i złamanie tradycyjnej niezręczności kalendarzy".
Więcej informacji (m.in. osoby laureatów) znajduje się pod adresem: https://www.cezex.pl/obsesjapapieru/