Projekt OBYWATEL SOLIDARNOŚĆ zamierza cyklicznie patrzeć w przyszłość i wspólnie, dynamicznie uczestniczyć w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Podjąć próbę rewitalizacji etosu Solidarności 1980 roku, w czasach, gdy ludzie pozwolili sobie też marzyć konkretnie, czego efektem są 21 historyczne Postulaty.
Program
18 sierpnia
godz. 12:00, plac Solidarności
Start projektu Obywatel Solidarność
20-29 sierpnia, Trójmiasto
Mobilne studio TV
27 sierpnia, Pub Doki
18.30 zespół MAGNES - https://www.myspace.com/maganes
19.30 zespół ABSYNTIA
21.00 afterparty Alternative Party, które poprowadzi Patryk z kolektywu The Fighting Cocks
28 sierpnia, Pub Doki
16.30 - 18.00 - próby, strojenie
18.30 zespół ONYX z Wałbrzycha - https://www.onyxband.com.pl
19.30 zespół STRUPY z Gdyni - https://www.myspace.com/kochajstrupy
20.30 zespół BORN IN THE PRL - https://www.bornintheprl.eu/zes.php
22.00 rockowe afterparty prowadzone przez Roberta Tokarskiego (www.tsrock.pl)
31 sierpnia
10:00-15:00
Konferencja - Warsztaty "O2O" ARtours STEDELIJK MUSEUM z Amsterdamu
miejsce: CTO[Zieleniak]-Gdańsk; INTERNET
10:00-22:00
POCZĄTEK PRACY: MARCIN DYMITER PROJEKT DŹWIĘKOWY "21/2010"
miejsce: Ul.Doki 1, Pub Doki, Brama Historyczna nr 2, Plac Solidarności
16:30-16:45
Pokaz po konferencji "O2O" - GALERIA W PRZESTRZENI - AR"S"
miejsce: Ul.Doki 1, Pub Doki, Brama Historyczna nr 2, Plac Solidarności
16:45-17:00
INSTALACJA PERFORMANCE "S" - start
Uroczyste otwarcie - Pan Sławomir Ratajski, Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO
miejsce: Ul.Doki 1, Pub Doki, Brama Historyczna nr 2, Plac Solidarności
17.00-17.20
POKAZ "OBYWATEL.SOLIDARNOŚĆ.MOVIE" - etiudy filmowy
17:20-17:35
TELEPORT.ART. - start - Uroczyste otwarcie - Pan Adam Aduszkiewicz Prezes FRDL, prof. Jerzy Stępień
miejsce: Ul.Doki 1, Pub Doki, Brama Historyczna nr 2, Plac Solidarności
17:35-18:00
TELEPORT.ART. - GDYNIA - ŁĄCZENIE DYSKUSJA: KIEDYŚ 21 X TAK, A TERAZ NOWE - KONKRETNE MARZENIA? SONDA.
miejsce: Ul.Doki 1, Pub Doki, Brama Historyczna nr 2, Plac Solidarności
18:00-19:00
KONCERT LIPALI
miejsce: Ul.Doki 1, Pub Doki, Brama Historyczna nr 2, Plac Solidarności
19:15-20:30
Pokaz filmu "Beats Of Freedom", muzyczny/dokumentalny, Polska, 2010
miejsce: Ul.Doki 1, Pub Doki, Brama Historyczna nr 2, Plac Solidarności
20:30-22:00
OTWARTY TELEPORT.ART FILMOWE ETIUDY
miejsce: Ul.Doki 1, Pub Doki, Brama Historyczna nr 2, Plac Solidarności
Opis
Akcja OBYWATEL SOLIDARNOŚĆ finansowana z Programu Narodowego Centrum Kultury realizowana jest w ramach Obchodów 30-lecia powstania NSZZ "Solidarność". Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej podjęła się organizacji Akcji razem z autorami Beatą Staszyńską - reżyserką filmową i Onno Hansen - architektem internetowym.
Akcja OBYWATEL SOLIDARNOŚĆ dedykowana jest Arkadiuszowi "Aramowi" Rybickiemu, jednemu z dwóch autorów tablicy - zapisu 21 Postulatów w 1980 roku, współautorowi koncepcji Akcji.
OBYWATEL SOLIDARNOŚĆ zaprasza każdego w Polsce i w Europie do zaangażowania się w pisanie 21 nowych Postulatów, które będą pokazywały naszą teraźniejszość, konkretne marzenia o godnym życiu. Będziemy otwierać wiele dróg, aby słuchać starszych i młodych.
W Gdańsku, Sopocie, Gdyni już od 20 sierpnia każdy, który ma świadomość wspólnego budowania przyszłości może przed kamerą, w mobilnym, filmowym studio opowiedzieć swoje konkretne marzenie. Równie cenne jak Państwa wypowiedzi są materialne Pamiątki historyczne, które w specjalnym punkcie będziemy dygitalizować, aby oryginał pozostał u właściciela, a digitalny obraz historii trafił do wirtualnego muzeum teraźniejszości. Baza filmów i umieszczone dokumentacje w internecie będą podstawą do Plebiscytu i dyskusji o nowych 21 Postulatach.
Natomiast 31 sierpnia, w dzień uroczystych Obchodów, będziemy realizować kilkugodzinną Akcję w okolicach Placu Solidarności. Więź między Polską i Europą będzie wizualizowana poprzez dwie najnowsze technologie: autorski rodzaj wideokonferencji i rozszerzoną rzeczywistość. Wideokonferencja połączy Gdańsk i Gdynię, a w przyszłości wirtualnie Gdańsk, Gdynię i Europejską stolicę - Brukselę. Rozszerzona rzeczywistość będzie projektowała słowo "Solidarność" w 22 oficjalnych językach Unii Europejskiej na gdańskim Pomniku 21 historycznych Postulatów obok historycznego wejścia do Stoczni.
Przed, po i w trakcje Akcji odbywać będą się konferencje, dyskusje i warsztaty o rolach, nowych znaczeniach i instrumentach komunikacji nowoczesnego obywatela w teraźniejszej Europie, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Podsumowaniem Akcji będzie wydana pod koniec 2010 roku książka zawierająca szeroką dokumentację Akcji, zdjęcia i elementy interaktywne czyli "rozszerzoną rzeczywistość". Na płycie DVD wydamy filmowe reportaże i etiudy składające się na zbiorowy portret Akcji.
Akcja OBYWATEL SOLIDARNOŚĆ poprzez TELEPORT.ART, PERFORMANCE INSTALACJA "S", KSIĄŻKA AR"S", KONFERENCJE O2O i internetowy dyskurs WWW.21POSTULATES.EU daje wirtualne ślady w rzeczywistości i dodaje ślady realne do świata, a Polacy mogą budować nową rzeczywistość w duchu etosu Solidarności i poszanowania przeszłości.
Zespoły
MagNes to duet dwóch absolwentek Akademii Muzycznej w Gdańsku, które połączyła wspólna pasja do muzyki. Powstał ok 4 lata temu. Od roku działa pod nazwą MagNes czyli Magdalena Stefanowicz i (Ignes) Agnieszka Tomala. Członkinie zespołu są muzykami poszukującymi swojej drogi w życiu muzycznym. Mają dość szerokie zainteresowania muzyczne i każda z nich inne, jednak udaje się im sprowadzać je w jedność podczas przygotowywania projektów muzycznych. Z ich szerokiego repertuaru, który zawiera muzykę poważną, wybrane i ulubione standardy jazzowe i muzykę filmową, najchętniej wykonują muzykę irlandzką, andaluzyjską i argentyńską. Muzyka ta energetyzuje i bawi publiczność jak i same wykonawczynie. Jest połączeniem agresywnego wokalu Agnieszki, łagodzonego delikatnym brzmieniem fletu Magdy przy akompaniamencie gitary i towarzyszących instr. perkusyjnych.
Absyntia powstała w Trójmieście na przełomie 2007/2008 roku z inicjatywy Piotra Truchla - gitarzysty, wokalisty, autora muzyki i tekstów. Grupę współtworzą basista Mariusz Królikowski, perkusista Maciek Mackiewicz, gitarzysta Michał Świeżyński, skrzypaczka Kasia Duzdal i wiolonczeliska Zosia Wróbel. Rok 2008 upływa na wspólnych próbach w Gdańsku-Osowej i komponowaniu materiału. W marcu 2009 roku zespół wydaję na świat płytę Promo "Nocne historie" na której znajduje się 8 utworów, a które można było usłyszeć w takich rozgłośniach radiowych jak Trójka, Radio Euro, Radio Gdańsk, ProRadio, Megastacja oraz wielu innych. Również w marcu 2009 zespół rozpoczyna koncerty. Ważnym momentem w krótkiej, ale intensywnej historii zespołu było nakręcenie dwóch teledysków do utworów "Szaman" oraz "Lonely Streets of Illusions"(reż. Janusz "Jones" Bocian). Muzyka Absyntii to połączenie ognia, hipnotycznej atmosfery, oraz przenikających melodii czego najlepszym dowodem są pełne energii i pasji scenicznej występy na żywo. Styl muzyczny zespołu oscyluje pomiędzy alternatywnymi brzmieniami, rockową energią i akustyczną przestrzenią. Premiera nowej płyty EP planowana jest na październik 2010.
Strupy powstały w wyniku castingu przeprowadzonego przez agencje S&S Media w roku 2008. Założeniem było wypełnienie niszy nieznaną w Polsce a popularną w Indonezji i w południowej Tajlandii odmiany muzyki nazywanej soap punkiem. W drodze selekcji agencja wykrystalizowała podstawowy skład zespołu któremu przygotowano podstawę ideowo-artystyczną.
Soap punk to muzyka w której mieszają się elementy głośnej muzyki gitarowej z skandowanymi tekstami traktującymi o niełatwej walce o co coraz to lepsze dobra materialne oraz radości z ich konsumowania.
Prekursorami tego stylu byli podstarzali indonezyjscy muzycy rockowi którzy po zmarnowanych latach młodości przypadających na czasy reżimu gen. Fej-tunga odnaleźli się na nowo w rzeczywistości demokracji i bumu gospodarczego. Pragnęli oni swą muzyką głosić światu radość z odzyskanej wolności i napływu markowych produktów które jak dotąd podziwiali jedynie w przemycanych z zagranicy katalogach. Choć na pierwszy rzut "ucha" muzyka ta wydawać się może płytka i kiczowata, nowo tworzące się klasy społeczne, chętnie identyfikują się z jej idolami i trendami. Stąd też zapewne bierze się wielka popularność tej muzyki w krajach młodej demokracji.
Obecnie zespół zarejestrowany jest jako spółka akcyjna w której 51% udziałów ma agencja S&S Media z siedziba w Tel Awiwie. Po niespełna 2 latach od powstania formacja jest obecnie największą ikoną kultury SOAP na Kaszubach a w przyszłości zamierza stać się numerem uno SOAPu w całej Polsce.
Born In The PRL powstał w listopadzie 2005 roku. Pierwszy skład był w 100 %
męski: Musz na wokalu, Bart na gitarze, Remik na basie i Cosmo na perkusji. W listopadzie 2006 do składu dołączyła Kasti (druga gitara) a w 2008 roku Ola (wokalistka nieistniejącego już zespołu Empty Bottels). Zespół od początku nawiązywał do zespołów punkowych grających w latach
70 i 80. Lada moment na ukaże się pierwsza płyta zespołu pt.: "Sfora"
Film "Beats Of Freedom"
Beats of Freedom - Zew wolności - film dokumentalny z 2009 roku, produkcji polskiej, w reżyserii Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty. Oficjalna premiera odbyła się 11 marca 2010 w Sali Kongresowej[1], a na ekrany kin film wszedł dzień później.
Film dokumentuje rozwój muzyki rockowej w Polsce, począwszy od koncertu zespołu The Rolling Stones w Warszawie, w 1967, do upadku komunizmu w 1989. Narratorem filmu jest angielski dziennikach Chris Salewicz, który przyjeżdża do Polski i rozmawia z Tomkiem Lipińskim, Piotrem Nagłowskim i Mirosławem Makowskim. W filmie pojawiają się również wypowiedzi wielu innych osób związanych z polskim rockiem, m.in. Jurka Owsiaka, Wojciecha Waglewskiego, Olgi Jackowskiej, Kazika Staszewskiego, Kamila Sipowicza, Andrzeja Mogielnickiego, Marka Niedźwieckiego, Zbigniewa Hołdysa, Lecha Janerki, Krzysztofa Grabowskiego, Jarosława Janiszewskiego, Krzysztofa Skiby.
Film wzbogacają fragmenty nagrań pochodzące z Instytutu Pamięci Narodowej, Wytwórni Filmowej "Czołówka", Filmoteki Narodowej, a także z archiwów prywatnych, przedstawiające fragmenty koncertów (np. z Festiwalu w Jarocinie) i wiele innych zdjęć, przede wszystkim z lat 80. (np. fragmenty happeningów Pomarańczowej Alternatywy). Ilustracją muzyczną są nagrania szeregu polskich zespołów rockowych, takich jak Maanam, Perfect, Turbo, TSA, Republika, Kult, Brygada Kryzys, Dezerter. Wraz z filmem ukazał się dwupłytowy album z ścieżką dźwiękową oraz wydawnictwo edukacyjne opublikowane przez Narodowe Centrum Kultury.
Projekt realizowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury.
Patronat: UNESCO
Organizator: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej