Oczi Cziorne - 30 lecie zespołu SPATiF Sopot Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Oczi Cziorne - 30 lecie zespołu

Koncert z okazji 30- lecia powstania zespołu OCZI CZIORNE. Tego wieczoru będzie raz drapieżnie, raz zmysłowo, raz słodko, raz gorzko, raz popowo, raz bardziej jazzowo i kabaretowo, ale niezmiennie bardzo kobieco.

Oczi Cziorne w obecnym składzie:
Jowita Cieślikiewicz - piano, keyboard
Anna Miądowicz - flet, voc.
Maja Kisielińska - voc.
Ewa Hronowska - voc.
Maciej Jeleniewski - gitara basowa
Michał Gos - perkusja
Pierwszy skład zespołu grający w latach 1988-1989 obecnie wystąpi pod wezwaniem PraOczi Cziorne:
Jowita Cieślikiewicz - piano
Ania Miądowicz - flet, śpiew
Kasia Nurkowska - klawisze
Ania "Mała" Gajdowska - perkusja
Marta Handschke - śpiew

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


oraz gościnnie wystąpią:
Marta Handschke - śpiew ( śpiewała w latach 1988-1889 oraz 2001-2004)
Joanna Charchan -saksofon (grała w latach 1992-1996 i 200-2001)
Joanna Miądowicz - śpiew, skrzypce (grała w latach 2000-2002)

30 lat od powstania zespołu - ogółem 12 lat przerw w działalności = 18 tka zespołowa

W trakcie całej działalności zespołu w składzie Oczi Cziorne wystąpiło 14 kobiet oraz na scenie przewinęło się 28 mężczyzn. Wydane zostały 2 CD, 2 EP, piosenki Oczi Cziorne ukazały się na 4 składankach.

Nakręcono 8 klipów, 1 program TV, zespół zaistniał w 3 filmach dokumentalnych, 2 książkach i widnieje w ekspozycji jednego muzeum.

Oczi Cziorne to zespół założony pod koniec lat 80 i uznawany za ewenement na polskiej scenie muzycznej. Oczi Cziorne powstały na przekór utartym schematom, jako zespół, w którym to kobiety nie tylko śpiewają, ale też komponują, piszą teksty i grają na instrumentach. Przez wiele lat Oczi Cziorne występowały wyłącznie w damskim składzie. Grały m.in. na Festiwalu w Opolu, Sopocie, nawet na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Zdobyły I nagrodę jako najlepszy zespół żeński na Festiwalu "Miss Rock Europe '90" w Kijowie.

Przez lata kilkakrotnie zmieniał się skład zespołu, aż w pewnym momencie panie postanowiły podeprzeć się na "męskim ramieniu" i zaprosiły do współpracy panów. Z zespołem współpracowali m.in.: Tomasz Sowiński, Jacek Olter, Wojtek Mazolewski, Olo Walicki, Mikołaj Trzaska, Antoni "Ziut" Gralak, Marcin Świetlicki.

W 2001r. zespół nagrał swoją debiutancką płytę "Oczi Cziorne". Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i słuchaczy oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2001. Po zagraniu trasy promującej płytę zespól zapadł w stan hibernacji. Reaktywacja zespołu w 2010 r. zaowocowała w 2014r. wydaniem płyty "AOEIUX".

"Smutne kobiety", "legendarna formacja", "pierwszy polski girls-band" czy też "legenda Gdańskiej Sceny Alternatywnej" nieważne jak były nazywane. Ważne, że niespokojne dusze ciągle nie pozwalają im powiedzieć dość!

Czytaj także