stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Od Słów Do Rozmów: Czy religia nadąża za współczesnością?

lis 26

wtorek, g. 18:00 - 19:00

Wstęp wolny
gru 5

czwartek, g. 17:30

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
Od Słów Do Rozmów: Czy religia nadąża za współczesnością?

Podczas kolejnej odsłony cyklu "Od Słów Do Rozmów", która odbędzie się 21 marca w Muzeum Miasta Gdyni, postaramy się przybliżyć Państwu problematykę związaną z wyzwaniami, jakie przed religiami stawia nowoczesność. Będziemy rozmawiać z zaproszonymi przedstawicielami wybranych religii o zagadnieniach związanych z procesami tak zwanej instytucjonalizacji religii, a z drugiej strony, o jej coraz bardziej widocznej indywidualizacji.

Nowoczesność oraz globalizacja wprowadzają bardzo wyraźne i praktycznie nieodwracalne zmiany w społeczeństwach. Nie pozostaje to bez wpływu na systemy religijne jako takie i na wyznawców. Do najważniejszych wyzwań należą słabnąca wiara oraz ciągle rosnąca liczba nowych ruchów religijnych, sekt i kultów.

Kościół Katolicki w Europie Zachodniej od dawna ma bardzo mało powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Coraz wyraźniej spada liczba powołań w krajach byłego bloku komunistycznego, przede wszystkim w Polsce. Wydaje się, że ma to związek z towarzyszącą nowoczesności sekularyzacją. A może to po prostu przejaw stabilizacji sytuacji?

Czy wynikiem sekularyzacji nie jest fakt, że w chrześcijańskiej Europie neguje się i dyskutuje obecność symboli religijnych w takich miejscach publicznych jak szkoły?
Mimo tego, że religie od wieków są faktem społecznym kształtującym i konsolidującym społeczeństwa, to jednak wymiar instytucjonalny religii zdaje się wyraźnie tracić na znaczeniu. Coraz więcej wyznawców nadaje swojej wierze wymiar indywidualny, oddalając się od instytucji.

Wstęp wolny.

Lista gości zaproszonych na drugie spotkanie z cyklu "Od słów do rozmów":

Jarosław Herrmann - absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej, filozof. Wieloletni animator kultury, założyciel Franciszkańskiego Centrum Kultury w Gdyni. Obecnie zajmuje się Public Relations, kieruje ogólnopolskim projektem realizowanym w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu.

Miriam Gonczarska - aktywny członek społeczności żydowskiej od 18 lat. Ukończyła program pięcioletnich studiów w Wyższych Szkołach Talmudycznych w Izraelu, w tym czasie uczestniczyła w grupach dialogowych muzułmańsko-chrześcijańsko-żydowskich. Zajmuje się edukacją w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej i Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Jest Sekretarzem Rady Religijnej Związku Gmin oraz członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Jan W. Woleński - profesor filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, zajmuje się
epistemologią, logiką i filozofią prawa, agnostyk.

Ks. Jacek Prusak - polski ksiądz katolicki, jezuita, teolog, psychoterapeuta. Ukończył teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym "Bobolanum" w Warszawie. Studiował pracę socjalną ze specjalizacją psychiatryczną w Boston College (USA). Obecnie finalizuje doktorat z psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Redaktor "Tygodnika Powszechnego". Współpracuje z "Gazetą Wyborczą", "Charakterami", "Listem".

Mufti Tomasz Miśkiewicz - polski duchowny muzułmański, mufti Rzeczpospolitej Polskiej, Przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce, oraz przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego. Ukończył wyższe studia licencjackie z zakresu prawa muzułmańskiego w Arabii Saudyjskiej. Pełnił funkcję imama gminy białostockiej. Muftim został wybrany 20 marca 2004 roku podczas XV Kongresu Muzułmańskiego Związku Religijnego. Prowadzi przedstawicielstwo Światowego Zgromadzenia Młodzieży Muzułmańskiej (WAMY) na Europę Wschodnią.