stat
Impreza już się odbyła

Od Wielkiego Wybuchu do Ciemnej Materii oraz co oceanografowie mają z tym wspólnego?

w każdą środę (do 09.10), g. 18:00 - 20:00

Gdańsk Przed Teatrem Szek, ul. Bogusławskiego 1 przed...
bilety 45 zł
ulgowy 20 zł
przedsprzedaż 35 zł
Rada Rektorów Województwa Pomorskiego Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Hotel Rezydent***** w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki mają zaszczyt zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki.
doc. dr hab. Jacek Piskozub (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie)

Od Wielkiego Wybuchu do Ciemnej Materii oraz co oceanografowie mają z tym wspólnego?


Doc. dr hab. Jacek Piskozub, (ur. 1959), fizyk i oceanograf. Od momentu ukończenia studiów w 1983 na kierunku fizyka Uniwersytetu Gdańskiego związany z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie, Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych z dziedziny oceanografii fizycznej.

W ciągu 23 lat pracy zawodowej Jacek Piskozub zajmował się badaniem własności aerozolu zdalnymi metodami optycznymi, fluorescencji składników wody morskiej, metodami zdalnego wykrywania zanieczyszczeń powierzchni morza, teorią błędu pomiarowego w optyce morza oraz badaniami nad powstawaniem aerozoli morskich w strefie przybrzeżnej i na otwartym morzu. W tym czasie spędził rok na stypendium w Centrum Badawczym GKSS w Geesthacht pod Hamburgiem, prawie dwa lata w Scripps Institution of Oceanography w La Jolla w Kalifornii oraz ponad rok na morzach w rejsach badawczych.

Zainteresowania naukowe Jacka Piskozuba rozpoczęły się od astronomii, co doprowadziło go w naturalny sposób do fizyki, a po ukończeniu studiów ukierunkowało w stronę fizyki morza i atmosfery. Jednak zawsze astronomia pozostawała jego pierwszą naukową miłością, co zaowocowało wyborem niespodziewanych związków oceanografii z badaniami budowy Wszechświata jako tematu wykładu habilitacyjnego wybranego z trzech propozycji przez Radę Naukową Instytutu Oceanologii PAN podczas jego kolokwium habilitacyjnego we wrześniu 2005.

Docent Piskozub jest żonaty, ma jedno dorosłe dziecko, lubi dobrą literaturę, muzykę i film oraz interesujące podróże – z czym na szczęście w zawodzie oceanografa nie jest trudno.
Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny

Do tej pory gośćmi Kawiarni Naukowej byli:
§ we wrześniu 2006 r.: prof. Piotr Kusiewicz (Akademia Muzyczna w Gdańsku), O drogach od Chopina wiodących...
§ w maju 2006 r.: prof. dr hab. med. Bolesław Rutkowski (Akademia Medyczna w Gdańsku), Przewlekłe choroby nerek - niedoceniany problem epidemiologiczny
§ w kwietniu 2006 r.: prof. dr hab. Bohdan Dziemidok (Uniwersytet Gdański), O kłopotach ze szczęściem
§ w marcu 2006 r.: prof. dr hab. inż. Piotr Jan Kowalik, czł. koresp. PAN (Politechnika Gdańska), Czy Żuławom - jedynej polskiej depresji - grozi powódź stulecia?
§ w lutym 2006 r.: dr hab. Zbigniew Szawarski, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Mądrość i sztuka leczenia
§ w styczniu 2006 r.: prof. dr hab. Maciej Gromadzki (Zakład Ornitologii PAN w Gdańsku), Czy ptaki wędrujące nad Polską przyniosą ptasią grypę?
§ w listopadzie 2005 r.: dr hab. Natalia Gorska (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie), Dlaczego zwierzęta morskie mówią?
§ w październiku 2005 r.: dr hab. Krzysztof E. Skóra (Uniwersytet Gdański), Ssaki morskie i człowiek w przybrzeżnym ekosystemie naszego morza - czy współistnienie jest możliwe?
§ we wrześniu 2005 r.: prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem (Akademia Medyczna w Gdańsku), Czy wygramy walkę z rakiem?
§ w maju 2005 r.: prof. dr hab. Magdalena Fikus (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie), Porozmawiajmy o genetycznie modyfikowanej żywności
§ w kwietniu 2005 r.: prof. dr hab. Józef Bachórz (Uniwersytet Gdański), Problem polskiej literatury XIX-wiecznej: romantyzm czy pozytywizm – Mickiewicz czy Prus?
§ w marcu 2005 r.: dr Janusz Marszalec (Instytut Pamięci Narodowej), Archiwa służb specjalnych PRL jako źródła historyczne. Szansa czy przekleństwo historyków?
§ w lutym 2005 r.: prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn (Uniwersytet Gdański), Czy można leczyć choroby genetyczne?
§ w listopadzie 2004 r.: prof. dr hab. inż. Zdzisław Kowalczuk (Politechnika Gdańska), Sztuczna inteligencja – czyli zastosowanie mechanizmów przyrody w rozwiązywaniu problemów technicznych
§ w październiku 2004 r.: prof. dr hab. Maciej Żylicz, czł. koresp. PAN (Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie), Czy stres wywołuje nowotwory?
§ we wrześniu 2004 r.: prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie), Globalne ocieplenie - efekt domina w oceanie
§ w maju 2004 r.: dr hab. Janusz L. Wiśniewski, prof. Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku, Molekuły emocji: czy miłość to tylko (neuro)peptyd?
§ w kwietniu 2004 r.: dr hab. Dariusz Filar, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, Teoria ekonomii i praktyka wielkich finansów
§ w marcu 2004 r.: prof. dr hab. Roman Kaliszan, czł. koresp. PAN (Akademia Medyczna w Gdańsku), Kierunki poszukiwań lepszych leków.


Patroni medialni Bałtyckiego Festiwalu Nauki:
§ Radio Gdańsk
§ Gazeta Wyborcza Trójmiasto
§ Portal Regionalny trojmiasto.pl
§ Echo Miasta.