Kamienne kręgi Gotów budzą od wielu lat żywe zainteresowanie, obrosły mitami, są przyczynkiem do sporów interpretacyjnych. Naszym zamiarem było przedstawienie, po raz pierwszy wspólnie, trzech cmentarzysk gockich kultury wielbarskiej z pierwszych wieków naszej ery. Obecnie, po zakończeniu badań i przeprowadzonej rekonstrukcji, funkcjonują one jako rezerwaty archeologiczne.Prezentujemy między innymi wyjątkowe znaleziska z grobów książęcych i grobu szamana z Leśna. Są to zabytki ze zbiorów Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach i Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Pokazujemy skąd Goci do nas przybyli i jakie były ich późniejsze dzieje, aż do podziału na Wizygotów i Ostrogotów, oraz rolę jaką odegrali w upadku świata antycznego i kształtowaniu się wczesnośredniowiecznej Europy.
Przedstawiamy teorie dotyczące funkcji cmentarzysk gockich, a przede wszystkim ich domniemane związki z astronomią. Przykładem może być najbardziej znane cmentarzysko w Odrach. Obecnie archeolodzy nie mają wątpliwości, że kręgi były miejscem zgromadzeń plemiennych, podczas których odbywały się rytualne uczty i składano ofiary.
Część przyrodnicza ekspozycji prezentuje zagadnienia dotyczące porostów naskalnych pokrywających głazy tworzące kręgi kamienne w Odrach. Są to gatunki charakterystyczne dla arktycznej tundry czy wysokich gór, mogące dożywać nawet kilku tysięcy lat.
Wystawie będzie towarzyszyła publikacja mówiąca o astronomii starożytnej, omawiająca historię Gotów ze zwróceniem szczególnej uwagi na ich wędrówki oraz omawiająca poszczególne cmentarzyska oraz rolę jaką pełnią obecnie jako rezerwaty-miejsca pamięci.
Godziny otwarcia:
listopad - kwiecień / wtorek - niedziela 9:00-17:00
maj - październik / wtorek - niedziela 10:00-18:00
Miejsce: Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63, Sopot
Wernisaż: 18 listopada 2017, godz. 13.00Wystawa: 18 listopada 2017 - 31 października 2018
Kurator: Krzysztof Godon