W najbliższą środę, 6 sierpnia, w gdańskiej Bazylice p.w. Św. Brygidy, po Mszy Śwętej o godz. 18.30, po raz pierwszy zostanie zaprezentowana monumentalna nastawa ołtarzowa w formie tryptyku z monstrancją wykonana wykonana z bursztynu. Mszę Świętą odprawi Metropolita Gdański Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
Z Polskiej inicjatywy, wykonana w pracowni gdańskiego bursztynnika Mariusza Drapikowskiego, nastawa ołtarzowa w formie tryptyku z monstrancją do adoracji Najświętszego Sakramentu z przeznaczeniem dla IV stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie - zwanej Miastem Pokoju, by z tego miejsca wypływała modlitwa w intencji o pokój w Ziemi Świętej i na całym świecie.
W wymiarze religijno - artystycznym jest wypełnieniem słów Ojca Świętego Benedykta XVI z "Orędzia na Światowy Dzień Pokoju" z 1 stycznia 2007 roku, w którym napisał: "Pragnę zwrócić się z gorącym apelem do Ludu Bożego, aby każdy chrześcijanin poczuł, że jego zadaniem jest być niezmordowanym budowniczym pokoju i wytrwałym obrońcą godności osoby ludzkiej i jej niezbywalnych praw".
W kwietniu 2007 roku w Jerozolimie został przedstawiony projekt monstrancji, który egzarcha Kościoła katolickiego Ormian, msgr. Raphael Minassian rozwinął do pomysłu nastawy ołtarzowej. W styczniu 2008 r. rozszerzony projekt uzyskał pełną aprobatę patriarchów.
Pracę nad tryptykiem objął swoim patronatem Kardynał Joachim Meisner, którego egzegeza wpłynęła na proces twórczy. Nastawa ołtarzowa w formie tryptyku symbolizuje bramę ukazującą przejście ze Starego do Nowego Przymierza. W formie zamkniętej (wymiary 2,5 x 3 m) ukazuje Ziemskie Jeruzalem i nawiązuje do stylu romańskiego. Otwierając tryptyk (wymiary 2,5 x 5 m), dokonujemy symbolicznego przejścia przez Chrystusa - Bramę i wchodzimy do Niebiańskiej Jerozolimy. Klimat gotyckiej formy rozedrganej świetlistymi rozetami symbolizuje Nową Ziemię, Nowe Niebo. W centralnej części tryptyku odnajdujemy monstrancję, której kształt przywołuje postać Niewiasty trzymającej prawdziwego - Eucharystycznego Chrystusa.
Tryptyk wraz z monstrancją jest pracą, która w swojej symbolice daje możliwość głębokiego zastanowienia się i refleksji, której rdzeniem są słowa Jezusa: "Pokój zostawiam wam, pokój mój wam daję". Aby nastał pokój wśród narodów musi zapanować pokój w ludzkich sercach - jak podkreślał Jan Paweł II - budowany na poszanowaniu godności każdej osoby ludzkiej, niezależnie od jego wyznania, statusu społecznego czy światopoglądu.
Przewidywana trasa wystawienia tryptyku:
Bazylika p.w. Św. Brygidy w Gdańsku - 6 sierpnia g. 18.30, 7 sierpnia - całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00.
Jasna Góra, Częstochowa - od 12 sierpnia.
Altotting, Niemcy - 14 września
Katedra w Kolonii - 26 września
Rzym - błogosławieństwo Benedykta XVI
Konstantynopol
Cypr i Jerozolima