Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Odyseja Schulzowska

spektakl dramatyczny
wystawia:
Teatr Gdynia Główna
data premiery:
25 czerwca 2022
Twoja ocena to: 5
Teatralna podróż do źródeł

Gdyńskie zakamarki, podwórka i boiska staną się sceną intrygujących spektakli teatralnych według prozy Brunona Schulza. Teatr Gdynia Główna zaprasza do wspólnego odkrywania bogatych sensów i znaczeń prozy pisarza z Drohobycza w ramach projektu teatralnego "Odyseja Schulzowska 2022".

Akcja stanowi kontynuację ubiegłorocznych działań, gdzie w ramach"2021: Odysei Lemowskiej" uciekaliśmy od rzeczywistości pandemicznej w futurystyczne wizje przyszłości światów Stanisława Lema, teraz natomiast wracamy do źródeł - do mitologii młodości, sensualnego kontaktu z naturą i rozpoznawania samego siebie w wielowątkowej prozie Brunona Schulza. Widzom zaprezentujemy dwa spektakle -"Dojrzeć do dzieciństwa" w reżyserii Ewy Ignaczak i "Sanatorium" w reżyserii Idy Bocian. Przedstawienia zagramy w ciekawych i nieteatralnych miejscach Gdyni, po to, żeby trafiły do wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta, a nietypowe miejsce prezentacji korespondowało lub kontrastowało z treścią i pobudzało do żywej dyskusji o sztuce.

"Odyseja Schulzowska 2022" wpisuje się w tegoroczne obchody 130-lecia urodzin i 80-lecia śmierci pisarza. Projekt jest finansowany ze środków Miasta Gdyni.

"Dojrzeć do dzieciństwa" na podstawie prozy Brunona Schulza
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Ida Bocian, Jacek Panek, Filip Wójcik
Światło i opracowanie muzyczne: Marzena Chojnowska
Teatr Stajnia Pegaza

Historia Józefa, który "dojrzewa do dzieciństwa" budując własną mitologię z obrazów wczesnych lat dziecięcych, zawieszonych między jawą a snem, tworząc nadświaty, przestrzeń magiczną i wierząc, że wszechmoc marzenia pozwoli kreować świat od nowa, dokonywać nowe jego stworzenie. Są to obrazy dane człowiekowi tylko na wczesnym etapie życia, znikają bądź przeobrażają się w momencie, gdy zaczyna wchodzić on w wiek dojrzały, zawsze jednak pozostają jako wspomnienia. Zapraszamy do podróży, do tego, co było. Wsiadamy i ... jazda!

Schulz do Andrzeja Pleśniewicza w 1936 roku: "ten rodzaj sztuki, jaki leży mi na sercu, jest właśnie regresją, jest powrotnym dzieciństwem. Gdyby można było uwstecznić rozwój, osiągnąć jakąś okrężną drogą powtórnie dzieciństwo, jeszcze raz mieć jego pełnię i bezmiar - to byłoby ziszczeniem <>, czasów mesjaszowych, które nam przez wszystkie mitologie są przyrzeczone i zaprzysiężone. Moim ideałem jest dojrzeć do dzieciństwa".

"Sanatorium" na podstawie prozy Brunona Schulza
Scenariusz i reżyseria: Ida Bocian
Obsada: Małgorzata Polakowska, Jakub Kornacki
Światło: Marzena Chojnowska

W tym sanatorium obowiązuje inny, równoległy do rzeczywistego czas. Przeszły? Przyszły? Teraźniejszy? Symultaniczny czy asynchroniczny?
Widzowie, wraz z Jakubem wybiorą się w podróż do tego osobliwego i położonego na uboczu rzeczywistości przybytku, w którym pobyt stanie się wędrówką po własnej pamięci i wyobraźni. Tutaj granica między rzeczywistością a urojeniem nie ma żadnego znaczenia; wszystko jest potencjalnością, która umożliwia ucieczkę od rutyny i szarości.

W przedstawieniu Teatru Gdynia Główna, zasugerowana atmosfera prozy Schulza wciąga widzów metafizyczną głębią, a oniryczny i poetycki charakter opowieści ma za zadanie uruchomić predyspozycje do znajdowania osobistych interpretacji i kontekstów.

HARMONOGRAM:

- sobota 25 czerwca, godzina 18.00
Szkoła Podstawowa nr 26, ul. Tatrzańska 40, Działki Leśne/ Gdynia

- niedziela 26 czerwca, godzina 18.00
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8, ul. Wiczlińska 50A, Wiczlino/ Gdynia

- niedziela 14 sierpnia, godzina 18.00
Dworzec PKP Gdynia Główna, Plac Konstytucji 1, Śródmieście/ Gdynia

- piątek 19 sierpnia, godzina 18.00
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3, ul. Nagietkowa 73, Dąbrowa/ Gdynia

WSTĘP BEZPŁATNY.

Spektakle grane są plenerowo. W każdej lokalizacji prezentujemy dwa tytuły - dwa spektakle dziennie, grane jeden po drugim. Rozpoczęcie o godz. 18:00. Spektakle grane w języku polskim.