stat
Impreza już się odbyła

Odzyskać miasto: Joanna Erbel

W środę 12 grudnia o godz. 19:00, trzecie i ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu ODZYSKAĆ MIASTO Uniwersytetu Krytycznego w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk).

paź 5

sobota, g. 09:00 - 14:00

Wstęp wolny
paź 23

środa, g. 10:00 - 15:30

Wstęp wolny
W dyskusji o idei spółdzielczości udział wezmą: przedstawiciele Gdańskiej Kooperatywy Spożywczej i Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej. Spotkanie poprowadzi socjolożka miasta Joanna Erbel.

Joanna Erbel - socjolożka miasta, aktywistka, publicystka. Współzałożycielka Stowarzyszenia Duopolis, członkini Krytyki Politycznej. Redaktorka magazynu MIASTA. Członkini Kongresu Ruchów Miejskich. Pisze doktorat na temat roli aktorów nie-ludzkich w przemianie przestrzeni miejskiej w Instytucie Socjologii UW. Mieszka w Warszawie, pomieszkuje w Poznaniu i w Łodzi u ludzi dobrej woli.

Czy jest możliwe stworzenie alternatywy dla systemu kapitalistycznego? Czy konsument naprawdę oddziałuje na produkcję i stosunki pracy producenta? Opowiadamy twierdząco! Jak to działa w praktyce będzie można sprawdzić podczas środowego spotkania w trójmiejskiej Świetlicy Krytyki Politycznej. Przy wspólnie, szczodrze zastawionym stole spotkają się przedstawiciele różnych przedsięwzięć społecznych.

Gdańska Kooperatywa Spożywcza jest inicjatywą konsumentów, którzy chcą budować sprawiedliwą, demokratyczną i ekologiczną gospodarkę. Osoby należące do niej jedzą zdrową żywność za sprawiedliwe ceny dzięki temu, że budują sieć współpracy konsumentów z producentami, w której celem jest zaspokajanie potrzeb, a nie zysk.

Jak to robią? Kooperatywa stara się, aby kupowane przez nią produkty pochodziły bezpośrednio od lokalnych rolników. Jak sami podkreślają - zakupy bez pośredników dają możliwość utrzymania niskiej ceny produktów, zwracania uwagi na standardy etyczne oraz na to, aby pochodziły z upraw ekologicznych. Gdańskiej Kooperatywie Spożywczej udaje się tak działać już od maja 2011 roku.

Celem powołania Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej było przywrócenie na rynek pracy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Pracownicy spółdzielni zostali profesjonalnie przygotowani do świadczenia usług wykwalifikowanych budowlańców, ogrodników czy sprzątaczek. Daje im to możliwość wykonywania szeregu zadań oferowanych przez spółdzielnię. Działają od 2011 roku.

Podczas debaty opowiemy, czym są spółdzielnie i kooperatywy, po co je zakładać i jakie są ich zalety? Zastanowimy się też, dlaczego powstaje w Polsce coraz więcej tego typu inicjatyw? Nie zabraknie też pytań o barter i inne formy bezgotówkowej wymiany.

Spotkanie organizowane jest w ramach ścieżki "Edukacja Obywatelska" stawiającej sobie za cel ukazanie polityki miejskiej jako narzędzia rozwoju społeczeństwa demokratycznego opartego na uczestnictwie obywateli w życiu publicznym.

Wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy rozwój inicjatyw miejskich i zmiana logiki myślenia o mieście może być wstępem do miejskich rewolucji? W spotkaniu wezmą udział eksperci oraz aktywiści miejscy.