stat
Wydarzenie już się odbyło

Już w sobotę, 24 maja, ulica Ogarna zamieni się w tętniącą życiem scenę miejskiego świętowania z okazji urodzin Gabriela Fahrenheita - wybitnego fizyka i dawnego mieszkańca tej ulicy. W programie m.in. parada psów, naukowe i artystyczne warsztaty, historyczne spacery, koncerty, wystawy oraz sąsiedzki brunch. Od godziny 11.00 do 16.00 każdy znajdzie tu coś dla siebie - niezależnie od wieku czy zainteresowań. "Ogarnij Fahrenheita" to doskonała okazja, by odkryć na nowo uroki jednej z najstarszych ulic Gdańska.

sie 13

środa, g. 16.00

Wstęp wolny
sie 15

piątek, g. 20:30

Gdynia, Obłuże, Skwer im. Ireny...
Wstęp wolny
Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny, a w programie m.in.:
• warsztaty naukowe i plastyczne dla dzieci i młodzieży,
• portretowe warsztaty "Fahrenheit i Spółka",
• spacer historyczny z dr Anną Kowalewską-Mróz "Czy po ul. Ogarnej biegały kiedyś ogary?",
• pokaz filmowy "Patrzeć nie-ludzkim okiem" z kolekcji Festiwalu Filmów Jednominutowych,
• warsztaty sitodruku "Ogarna się odbija" z wizerunkiem Fahrenheita,
• jubileuszowa wystawa Gdańskiego Kantoru Sztuki,
• strefy animacji i kreatywnego rzemiosła,
• parada psów i akcja "Ogarnij psiaka",
• sąsiedzki brunch i wspólne świętowanie,
• koncerty z udziałem skrzypaczki Basi Kawy.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie wykład dr Maji Mociewicz pt. "Sylwety gdańskiej socjety. Karykatury i rysunki satyryczne Johna Sprotta Stoddarta jako źródło wiedzy o śmietance towarzyskiej i życiu społecznym XIX-wiecznego Gdańska", który odbędzie się w piątek, 23 maja, w godzinach 17:30-19:30 w Centrum Herdera przy ul. Ogarnej 26.

Centrum Herdera zaprasza na "Ogarnij Fahrenheita"! Ogarna oczami artystów, historyków i... psów
W ramach wydarzenia "Ogarnij Fahrenheita" Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na wyjątkowy cykl wydarzeń, które odbędą się w sobotę, 24 maja, w godzinach 13:00-15:40. Wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny i nie wymaga wcześniejszych zapisów. Program skierowany jest do pasjonatów historii, miłośników Gdańska, nauczycieli, uczniów oraz wszystkich zainteresowanych lokalnym dziedzictwem.
Program wydarzeń:

13:00-13:35 - "Patrzeć nie-ludzkim okiem"

Pokaz filmowy w ramach Festiwalu Filmów Jednominutowych, przygotowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć krótkie formy filmowe ukazujące świat z nieoczywistej perspektywy.
Miejsce: Centrum Herdera UG, ul. Ogarna 26

13:30-14:30 - "Czy po ul. Ogarnej biegały kiedyś ogary?"
Spacer historyczno-architektoniczny prowadzony przez dr Annę Kowalewską-Mróz. Uczestnicy poznają fascynujące dzieje jednej z najstarszych ulic Głównego Miasta, jej dawnych mieszkańców - w tym Gabriela Fahrenheita, Heinricha Teute czy Jakoba Kabruna - oraz prześledzą przemiany przestrzeni miejskiej od średniowiecza po XX wiek.
Miejsce zbiórki: Ogarna 1

14:35-15:05 - "Ogarna 26" - film dokumentalny
Dokument Piotra Mroza przybliżający historię budynku przy Ogarnej 26 - dawnej Hundegasse - który przez ponad dwa stulecia był świadkiem przemian społeczno-politycznych w Gdańsku. Film oparty na materiałach archiwalnych, mapach i fotografiach.
Miejsce: Centrum Herdera UG

15:10-15:40 - "Niemcy - ciekawostki przyrodnicze"
Multimedialna prezentacja Zbigniewa Zembrzuskiego, kierownika Centrum Herdera. W programie m.in. opowieści o Morzu Wattowym, źródłach rzeki Pader w centrum Paderborn i unikalnym ekosystemie Spreewaldu.
Miejsce: Centrum Herdera UG

Organizatorzy: Miasto Gdańsk
Współorganizatorzy: Pałac Młodzieży, Centrum Herdera, Instytut Kultury Miejskiej, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Pomelo, Naleśnikowo, Balans, Pan Kotowski, Kosycarz, Beneda, Canis, Kantor Sztuki.

alert Treść tworzona na podstawie materiałów prasowych organizatora.