Parafia rzymskokatolicka pw. Chrystusa Króla zaprasza 20 listopada na koncert Ogiński! w ramach Odpustu Parafialnego.
Program koncertu, który uświetnia obchody Odpustu Parafialnego i wpisuje się w listopadowe święta państwowe, uzupełnią kompozycje mniej znane, ale równie interesujące. Usłyszymy zatem pieśni Zygmunta Noskowskiego, Stanisława Moniuszki oraz Jana i Ottona M. Żukowskich. Nie zabraknie utworów na organy solo m.in. pochodzących z Tabulatury Oliwskiej.
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Magnacka rodzina Ogińskich ma długie tradycje muzyczne. Już w baroku, na dworze w Słonimiu posiadali niezłą kapelę i całkowicie nadążali za aktualnymi europejskimi trendami muzycznymi. Jednym z najbardziej wyróżniających się artystycznie członków tej familii był Michał Kleofas (1765-1833). Urodził się w Guzowie (okolice Żyrardowa). Był człowiekiem wielu talentów: pisał pamiętniki, zajmował się teorią muzyki, pełnił funkcję podskarbiego i miecznika wielkiego litewskiego.
Uczestniczył w Insurekcji Kościuszkowskiej, a po jej upadku pozostał działaczem niepodległościowym i konspiratorem. Był też kompozytorem. Któż nie zna jego poloneza Pożegnanie ojczyzny? To jednak nie wszystkie kompozycje, które po sobie pozostawił.
Program:
J. Podbielski Preludium in d-moll na organy solo
Anonim z XVII w. Aria f-moll na organy solo
Anonim z Tabulatury Oliwskiej Fantasia g-moll
M. K. Ogiński Czasem rzecz błaha, Wspomnienia, Zamilcz, ach zamilcz już, Polonez a-moll na organy solo
S. Moniuszko Panie, gdy serce drży, O władco Świata, Znasz-li ten kraj Za zmarłych (na organy solo)
F. Nowowiejski Fantazja polska op. 9 na organy solo
J. Żukowski O Chryste
O. M. Żukowski Błogosław Matko
Poezja Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego
Wykonawcy:
- Jacek Szymański - tenor;
- Katarzyna Olszewska - organy;
- Karol Soboczyński - recytacje.
O wykonawcach:Jacek Szymański w roku 2020 obchodził Jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył artystę Medalem "Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS" - najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie kultury. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny Mickiewiczówny. Współpracował z Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie, Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą i Operetką na Zamku w Szczecinie, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Wrocławską i Operą Nova w Bydgoszczy. Brał udział w licznych tournée zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m.in.: Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Kanada. W dorobku artystycznym posiada około 30 pozycji oratoryjno - kantatowych, formy kameralne, cykle pieśni oraz 40 partii operowych i operetkowych. W "Roku Moniuszkowskim" (2002), brał udział w archiwalnym nagraniu opery Hrabina S. Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji (reżyseria i inscenizacja opery: Maria Fołtyn). W 2009 r. wziął udział w realizacji opery Ariadna na Naxos R. Straussa, zaprezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu w Szeged (Węgry), zarejestrowanym i wyemitowanym telewizję MEZZO.
Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu "Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża" w ramach, którego zajmuje się reżyserią i inscenizacją spektakli operowych oraz projektowaniem scenografii i kostiumów. Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn" w Sopocie, w ramach którego prowadzi Kursy Mistrzowskie dla Śpiewaków. W "Roku Moniuszkowskim" (2002), brał udział w archiwalnym nagraniu opery "Hrabina" St. Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji (reżyseria i inscenizacja opery: Maria Fołtyn). W 2009 r. wziął udział w realizacji opery "Ariadna na Naxos" R. Straussa w międzynarodowej obsadzie, zaprezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu w Szeged (Węgry), zarejestrowanym i wyemitowanym przez francuski, telewizyjny kanał telewizyjny muzyczny MEZZO. W 2013 r. uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej WOKALISTYKA (Akademia Muzyczna im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi). Z kolei w czerwcu 2021 r. na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskim ukończył z wyróżnieniem Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury. Uczestniczył ponadto w kursa i seminaria w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze.
Katarzyna Olszewska jest rodowitą kartuzianką. Wirtuozka organów. Ukończyła gdańską Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Uczestniczyła w licznych mistrzowskich kursach muzyki organowej, prowadzonych m. in. przez: Milana Slechtę (Czechy), Guy Bovet'a (Szwajcaria), Ulrika Spang-Hanssena (Dania). Od 1992 roku jest organistką Bazyliki Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie, gdzie dokonuje prezentacji słynnych organów oliwskich dla turystów z całego świata, a także koncertuje dla osobistości świata polityki, nauki, kultury i biznesu.
Koncertuje jako solistka oraz kameralistka na festiwalach muzycznych o randze międzynarodowej na terenie całego kraju oraz za granicą. W 2005 roku wraz z gdańskimi muzykami nagrała płytę CD "Wielkie Organy Archikatedry w Gdańsku-Oliwie", która otrzymała nominację do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2006 w kategorii Album Roku Muzyka Solowa. Album otrzymał status złotej płyty. W 2022 roku z wokalistami oraz chórem Cartusia nagrała CD "Ave Maria w Raju Maryi". Katarzyna Olszewska w swoim repertuarze posiada utwory kompozytorów od wczesnego baroku po muzykę współczesną. Od 2007 roku jest dyrektorem artystycznym Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.
Równolegle z działalnością artystyczną prowadzi pracę dydaktyczno- pedagogiczną w szkołach muzycznych na Pomorzu, a jej uczniowie są laureatami konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Za swoje osiągnięcia na gruncie artystyczno-pedagogicznym została odznaczona przez Ministra Obrony Narodowej w 2000 oraz 2001 roku medalem "Za zasługi dla kultury w Wojsku Polskim", a w 2012 roku Dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej przyznał jej nagrodę indywidualną "Za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce", a w 2017 roku otrzymała odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Karol Soboczyński - jest aktorem młodego pokolenia. Ukończył gitarę klasyczną w Zespole Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Toruniu. Jest studentem filologii angielskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Swój warsztat aktorski rozwija z kolei w Państwowym Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim im. D. Baduszkowej w Gdyni. Związany ze scenami muzycznymi Pomorza (m.in. Teatrem Wybrzeże i Teatrem Muzycznym w Gdyni).