stat
Impreza już się odbyła

Oglądam, czuję, myślę - Slumdog. Milioner z ulicy

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

GWIAZDY PRZY TABLICY - Ilona Ostrowska i Jacek Poniedziałek wrócili do szkolnych ławek. Razem z uczniami warszawskiego liceum im. Hoffmanowej wzięli udział w lekcji filmowej, której tematem był "Wymyk" Grega Zglińskiego.

paź 7

poniedziałek, g. 18:00

bilety 29,90 zł
przedsprzedaż 19,90 - 27,90 zł
paź 16

środa, g. 18:00

bilety 39,90 zł
ulgowy 39,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 37,90 zł
Grzecznie odpowiadali na pytania nauczycielek, ale też prowokowali młodych do dyskusji. - Jestem pod wrażeniem wyrafinowanego i precyzyjnego myślenia licealistów o kinie. Chyba bałbym się, gdyby to moja rola była przedmiotem ich analizy - mówił Jacek Poniedziałek. Uczniowie klasy maturalnej i gwiazdy usiedli obok siebie w szkolnych ławkach. Prowadzeni przez nauczycielki języka polskiego i wiedzy o kulturze wzięli pod lupę głośny "Wymyk". Film poruszający, prowokujący do rozmowy, z inspirującymi rolami Roberta Więckiewicza i Łukasza Simlata.

Drobiazgowo przyjrzeli się relacjom łączącym głównego bohatera z bliskimi szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego stał bezczynnie i patrzył, gdy chuligani wyrzucali jego brata z pociągu. Tematem debaty była odwaga i strach oraz postawa wobec niespodziewanej tragedii. W rozmowie aktorzy i licealiści dotknęli najważniejszych filmowych wątków i detali: od sposobu ubierania się bohatera, przez wykształcenie i stosunek do pieniędzy, po system wartości i światopogląd. - On boi się tego co nieznane, nie chce ryzykować - mówili uczniowie.

Jacek Poniedziałek dodawał:
- To macho, ale tylko na poziomie deklaracji. - Przemiana zachodzi w nim dopiero, gdy cała prawda wychodzi na jaw i musi publicznie obnażyć się, przyznać, że nic nie zrobił, by pomóc bratu - podkreślali licealiści.
Nastolatki zaskoczyły gwiazdy nie tylko poważną psychologiczną analizą bohatera, ale także znajomością filmowych środków, takich jak praca kamery.
- Fajna młodzież nam rośnie - dodała Ilona Ostrowska.
- Doskonale widać, że kino to medium, które działa na ich wyobraźnię, prowokuje do myślenia, wywołuje emocje.

Lekcja filmowa w liceum im. Klementyny Hoffmanowej była częścią kampanii edukacyjnej "Oglądam, czuję, myślę - młodzi w kinie", która pokazuje, jak kontakt z kinem artystycznym kształtuje postawy, emocje i osobowości młodych ludzi. Podobne lekcje, połączone z wizytami w kinie i oglądaniem ambitnego kina odbywają się kilkanaście razy w roku w czterdziestu miastach Polski. Kampanię wspierają m.in.: Ilona Ostrowska, Łukasz Simlat i Jacek Poniedziałek, a także Maria Pakulnis, Robert Gonera i Krzysztof Zanussi.

Filmy kampanii z ich udziałem można oglądać na blogu: ogladamczujemysle.blogspot.com Liceum im. Klementyny Hoffmanowej jest jedną ze szkół uczestniczących w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. To największy w kraju cykl edukacji realizowany w kinach, jego wyznacznikiem jest ambitny i nietuzinkowy program, dostosowany do wieku uczniów. Udział w nim bierze co roku ponad 30 tys. uczniów i 2 tys. nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

W październiku program wystartuje po raz 13. Uczniowie w 40 miastach raz w miesiącu będą chodzili do kina na filmy i towarzyszące im prelekcje. A nauczyciele otrzymają materiały, które pomogą wykorzystać temat filmu podczas szkolnych lekcji.

Zapisy do programu trwają. Więcej informacji na: www.nhef.pl. Program rekomendują: PISF, MEN, MKiDN i Rzecznik Praw Dziecka.