stat
Impreza już się odbyła

Ogólnopolska konferencja psychologiczna 'Z psychologią o śmierci'

Koło Nauk Psychologicznych ANIMA
przy Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego

organizuje Konferencję naukową pod tytułem:

" Z psychologią o śmierci. "

To już siódmy raz, kiedy gdańscy studenci psychologii organizują ogólnopolską konferencję psychologiczną. Jest to jedno z największych przedsięwzięć tego typu w Polsce. Tym razem postanowili dotknąć tematu kontrowersyjnego i zapewne nurtującego nie jednego z nas – śmierci.

Celem konferencji jest pomoc w zrozumieniu zagadnienia śmierci poprzez ukazanie jej z perspektywy różnych kultur, religii, filozofii życia. Tematyka wykładów dotyka również takich kwestii jak eutanazja, samobójstwa, czy lęk przed śmiercią, starając się poruszyć te zagadnienia z naukowej perspektywy.

Honorowy Patronat nad konferencją obejmują Dziekan Wydziału Nauk Społecznych UG dr hab. Henryk Machel, prof. UG i Jego Magnificencja Rektor UG dr hab. Andrzej Ceynowa, prof. UG.

Powyższe przedsięwzięcie będzie kontynuacją pięciu konferencji naukowych organizowanych rok rocznie przez KNP Anima: "Od komunikatu do komunikacji- z psychologia ku porozumieniu."; "Z psychologią do sukcesu. Zastosowanie metod psychologicznych w zarządzaniu i reklamie." ; "Z ciemności w światłość - z kryzysu ku pełni. Współczesny dorobek psychologii klinicznej."; " Z psychologią przez codzienność - teoria i praktyka psychologii społecznej." oraz "Od fresków skalnych do ścieżek myśli. Z psychologią o kulturze" zorganizowanych przez KNP ANIMA w listopadzie 2004,2003, 2002, 2001 i 2000 roku, które zakończyły się wielkim sukcesem naukowym i organizacyjnym.

Podczas dwóch dni trwania konferencji studenci będą mieć możliwość uczestniczenia w wykładach, które przybliżą teoretyczny aspekt poruszanych zagadnień jak również w praktycznych warsztatach.

Ponadto zapraszamy na piątą edycję konkursu badań studenckich „Młody Naukowiec Roku 2006” oraz szereg imprez kulturalnych towarzyszących konferencji.
Konferencja adresowana jest głównie, ale nie wyłącznie, do studentów, a uczestnictwo - zarówno w części wykładowej jak i warsztatowej - jest BEZPŁATNE .

W tym roku naszymi gośćmi będą m.in.: prof. dr hab. UG Gałuszko, dr hab. n. med. Monika Lichodziejewska-Niemierko.

Osoby spoza Trójmiasta będą miały możliwość skorzystania z bazy noclegowej, stworzonej specjalnie na potrzeby konferencji .

Konferencja umożliwi dotarcie do szerokiego grona słuchaczy oraz rozwinięcie współpracy i wymiany naukowej pomiędzy studentami z różnych ośrodków naukowych.

Zapraszamy
KNP ANIMA, Oddział Gdański PSSiAP

PROGRAM KONFERENCJI


22 XI

9:00—10:00 Uroczyste otwarcie

10:00-10:45 Robert Rogoziecki, Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych – „Śmierć w ujęciu filozoficznym w oparciu m. in. o filozofie Heideggera”

11:00-11:45 Tadeusz Uchto Buddyjski Ośrodek Medytacyjny linii Karma Kagyu w Poznaniu -- "Tematyka śmierci z punktu widzenia filozofii i praktyki buddyjskiej"

12:00-12:45 dr hab. n. med. Monika Lichodziejewska-Niemierko, prof. dr hab. UG Kierownik Zakładu Medycyny Paliatywnej Akademii Medycznej w Gdańsku
„Chory umierający a zintegrowana opieka paliatywna”

13:15-14:00 prof. dr hab. Krystyna de Walden-Gałuszko, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego – „Zagadnienie dobrej śmierci”

15:00-17:00 Konkurs Młody Naukowiec Roku 2006

17:00-19:00 Mecz piłki nożnej studenci kontra kadra UG

20:00 Impreza integracyjna


23 XI

9:00-9:45 dr n. med. Alicja Bałanda, specjalista pediatrii, hematologii i onkologii dziecięcej „Aspekt śmiertelnej choroby i śmierci w oczach dziecka”

9:45-10:30 mgr Michał Jaśkiewicz, UG, Zakład Osobowości i Psychologii Sądowej „Lęk przed śmiercią”

10:45-11:30 ks. Janusz Balicki, prof UKSW, Wydział Nauk Historycznych i Społecznych "Analiza postaw islamskich terrorystów-samobójców"

12:00-12:45 dr Magdalena Błażek, UG, Zakład Osobowości i Psychologii Sądowej "Koncepcja samobójstw Roya Baumeistera- ucieczka od Ja"

12:45-13:30 dr hab. Mikołaj Majkowicz Zakład Psychologii Klinicznej
Akademia Medyczna w Gdańsku -- „Przewartościowania w strukturze poczucia sensu życia w terminalnym okresie choroby nowotworowej”

13:45-14:30 dr Henryk Olszewski, UG, Zakład Psychologii Rozwoju i Wychowania „Sens życia osób starszych”

od 15:30 Warsztaty

WARSZTATY

1.„Rozmowa z rodziną o śmierci bliskiej osoby, jak mają się przygotować do
rozmowy o umieraniu.”
Maria Rosiewicz

Czas trwania: 2 godziny
Liczba osób w grupie: 18

Maria Rosiewicz pracuje z osobami chorymi na chorobę nowotworową oraz z
rodzinami w żałobie. Ma licencję Nauczyciela psychoonkologii, jest
wykładowcą Międzynarodowej Szkoły Medycyny Paliatywnej oraz superwizorem psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Sekcji Naukowej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Prowadzi szkolenia i warsztaty z psychoterapii, pracy z chorym onkologicznie i jego rodziną. Od 5 lat prowadzi moduł z tej tematyki w Warszawie w SWPS.

2.„Wspieranie umierających”
dr n. med. Justyna Janiszewska
Zakład Medycyny Paliatywnej Akademii Medycznej w Gdańsku, Hospicjum
Gdańskie im. Matki Teresy z Kalkuty w Gdańsku

Czas trwania: 2 godz.
Liczba osób w grupie: 15

Warsztat ma na celu pogłębienie wiedzy na temat sytuacji psychologicznej
pacjentów u kresu życia. Dotyczy zagadnień związanych z reakcją
emocjonalną na stan terminalny oraz sposobów odpowiedzi na emocje
pacjenta, a także przybliża proces zmagania się z chorobą.


3.„Relacje z innymi w obliczu zbliżającej się śmierci oraz poczucie sensu
życia”
ks. Jan Kaczkowski
kapelan Puckiego Hospicjum Domowego

Liczba osób w grupie: 15

Zajęcia pomogą zrozumieć sposób
funkcjonowania osób z chorobami nowotworowymi. Dadzą również wskazówki jak
pracować z takimi osobami..

4."Metoda Simontona"
Danuta Stopieńka