Ogólnopolski Festiwal Teatralny "Pociąg do Miasta - Stacja Kosmos" Teatr Gdynia Główna Gdynia Sprawdź!
stat
PATRONAT

Ogólnopolski Festiwal Teatralny "Pociąg do Miasta - Stacja Kosmos"

To będzie wyjątkowo dalekobieżny kurs. Pociąg do Miasta trafiał już na obrzeża i eksplorował miejskie przestrzenie, tym razem, w ramach siódmej edycji zatrzyma się na Stacji Kosmos. Siódma edycja Ogólnopolskiego Festiwalu zaprezentuje więc propozycje teatralne oderwane od grawitacji, aktualnych trendów i zbyt oczywistej tematyki i formy. Efekty teatralnych podróży w nieznane spróbują pokazać przyszłość, dalekie zakątki wszechświata, zachwycą iście nieziemską formą i skupią na człowieczym "mikrokosmosie".

Główny motyw tegorocznego Festiwalu zapewni Widzom szansę na kontakt z różnorodnym, odważnym, nieszablonowym teatrem, który nieustannie znajduje nowe formy ekspresji artystycznej.

Plan prezentacji festiwalowych nie zmienia się - w dniach 9-14 sierpnia 2021 roku pokażemy dwukrotnie sześć interesujących propozycji polskich teatrów offowych (łącznie 12 prezentacji). Festiwal udowodni, że sceną teatralną może stać się też ciekawe podwórko położone między gdyńskim kamienicami, plaża czy też boisko szkolne a taka nieteatralna przestrzeń pozbawiona bariery sceny zachęci do bezpośredniego kontaktu ze sztuką także osoby, które (z różnych przyczyn) nie korzystają z oferty kulturalnej. Podróż po mapie miasta szlakiem oryginalnych spektakli stanie się alternatywą do sztywnej konwencji, gdzie sztukę należy obowiązkowo oglądać w teatralnych murach i z teatralnego fotela.

Staranny dobór miejsc prezentacji będzie korespondował z treścią i formą spektakli i zachęci do długich dyskusji i wspólnych poszukiwań nowych znaczeń i kontekstów.
Zadbamy też o uwiecznienie ulotnych wrażeń, emocji i wzruszeń zachęcając Widzów do pisania recenzji festiwalowych spektakli. Najlepsze teksty, które powstaną w ramach naszego Konkursu na recenzję teatralną, zostaną opublikowane i nagrodzone.

Zapraszamy na spotkanie z teatrem offowym, topograficzno-teatralne i nieziemskie wyprawy po mieście i do bezpośredniego kontaktu ze sztuką.