stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

Performance w ramach Ogrodu Powolności - instalacji dźwiękowo-przestrzennej autorstwa Natalii Cyrzan, Ola Walickiego, Macieja Chodzińskiego i Maksymiliana Podleśnego towarzyszącej 10. edycji All About Freedom Festival w Europejskim Centrum Solidarności.

sty 22

środa, g. 19:00

bilety 25 zł
lut 8

sobota, g. 21:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
Agata Gregorkiewicz, Aleksandra Konieczna /ruch/, Radek Bekieler /muzyka/ | Ciało botaniczne | performens ruchowo-muzyczny | 15 października, niedziela, 21.00

Agata Gregorkiewicz
Absolwentka paryskiego Uniwersytetu Paris VIII na kierunku tańca i sztuk choreograficznych.
Ukończyła pierwszy stopień zapisu ruchu notacji Benesh'a w paryskim konserwatorium (CNSMDP). Szkoliła się w kierunku tańca współczesnego na wielu warsztatach w Polsce (Bytomska Korporacja Tańca, Cyrkulacje, DadaHub, Studio Matejka, Zawirowania), we Francji (regularna nauka w Studio Harmonic, Canaldanse i Mikadanse w Paryżu) oraz Hiszpanii (Festival Deltebre Dansa). Brała udział w projektach tanecznych zespołu PM Philippe Menard Compagnie w Paryżu. Współpracowała z Maria la Ribot podczas jej projektu PARAdistinguidas w Centrum Pompidou w Paryżu. Tańczyła jedną z głównych ról w spektaklu dla dzieci pt. "Bazile et Zebulon" grupy Compagnie: Cre'art. Uczestniczka programu rezydencyjnego STACJA TANIEC (Gdańsk), podczas którego przygotowywała swoje pierwsze solo. Adeptka podyplomowego szkolenia Tańca o Charakterze Terapeutycznym przy Polskim Stowarzyszeniu Choreoterapii w Poznaniu. W sezonie 2013/2014 tancerka gdańskiego teatru tańca Kino Variatino. Współautorka spektaklu: SerdUCHA- projektu tanecznego z osobami niesłyszącymi w trakcie VI Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Tarnowie. Prowadząc zajęcia z tańca współczesnego, improwizacji oraz tańca terapeutycznego współpracuje m in z: Uniwersytetem Gdańskim, Stowarzyszeniem Przedsiębiorczości i Rehabilitacji, Instytutem Kultury Miejskiej, Gdańskim Archipelagiem Kultury, WCK w Wejherowie, Festiwalem Świat Mało Znany i innymi.

Aleksandra Konieczna
Wieloletnia tancerka i instruktorka jazz'u, modern'u, tańca współczesnego, salsy i wielu innych form. Uczestniczka regularnych szkoleń i warsztatów szeroko pojętej pracy z ciałem w kraju i za granicą. Tancerka zespołu Bastien'a Nozeran'a Cie Incidence we Francji. Współuczestniczka wielu projektów artystycznych w trakcie pobytu za granicą min : 'Peche capital', company 'Art'Corps', Web-Project 'Challenge Dance'France, video clip dla Moovment2lux, Idryss Ndiaye feat Kelmy 'Danse avec moi'...". Po powrocie do kraju współpracowała m.in. z Trójmiejskim Kolektywem Artystycznym biorąc udział w spektaklu "Jasno czyli ciemno".

Radek Bekieler
Intuicyjny muzyki, multiinstrumentalista, wokalista praktykujący dźwiękowy i tradycyjny masaż tajski. Fascynuje go dźwięk jako pierwotne źródło i jego moc uzdrawiania, improwizacja w muzyce, ruchu, tańcu i sztuce. Od 10 lat mieszka w Danii, w Aarhus, gdzie między innymi studiował na Akademi Muzycznej na wydziale muzyki rytmicznej i ruchu, jak również uczęszczał do dwóch szkół typu Højskole, gdzie uczył się muzyki i tańca. Współpracuje przy realizacji różnych projektów muzyczno ruchowych w Polsce i zagranicą.

O projekcie:
W ciele człowieka, jak i we wszystkich innych żywych organizmach, dochodzi do ciągłych, czasem na pozór niezauważalnych, zmian i zjawisk. Powolny, aczkolwiek nieustający ruch towarzyszy nam w każdym momencie życia. Ciągłe zmiany stanowią bodziec do poszukiwań ruchowych, interpretacji, odnajdywania form, identyfikacji z nimi i ich ponownego porzucania. Ten bezustanny wymiar ruchu stał się inspiracją do stworzenia "Ciała botanicznego". W Ciele Botanicznym obserwujemy dwa ciała będące w ciągłym ruchu. Towarzyszymy im gdy przechodzą od
nieograniczonej żadną formą improwizacji, przez określoną strukturę ruchową, do ponownego "uwolnienia". Wszystkie te pozornie nieznaczne zmiany zaczynają tworzyć nienarracyjna rzeczywistość, w którą wciągnięty zostaje widz. Bezustanny ruch, w którym trwają tancerki zestawiony zostaje z jednej strony z surową, industrialną i stałą architekturą ECS, a z drugiej z naturalną, organiczną i zmienną przestrzenią ogrodu zimowego.


O Ogrodzie Powolności:
Ogród Powolności: Preparacja - instalacja przestrzenno-dźwiękowa w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności 
towarzysząca All About Freedom Festival

koncepcja i realizacja: Natalia Cyrzan i Olo Walicki /Słone Przymorze/
środowisko dźwiękowe: Olo Walicki
aranżacja wizualno-przestrzenna: Maciej Chodziński i Maksymilian Podleśny

Instalacja aktywna codziennie w dniach 13 - 21 października w godzinach 16.30-23.00.

Program wydarzeń w Ogrodzie Powolności:
13 października, piątek, 19.30 | Cezary Duchnowski | Byt względnie odosobniony
na fortepian totalny i wirtualne maszyny | koncert

14 października, sobota, 17.30 | Marcin Bożek (gitara basowa), Tomasz Gadecki (saksofon, elektronika) | Olbrzym i Kurdupel | koncert 
na preparowany bas akustyczny i preparowany saksofon

15 października, niedziela, 21.00 | Agata Gregorkiewicz, Aleksandra Konieczna /ruch/, Radek Bekieler /muzyka/ | Ciało botaniczne | 
performens ruchowo-muzyczny

16 października, poniedziałek, 20.00 | Earth Universal (Jeff Gburek, Hubert Wińczyk) | koncert z użyciem instrumentów 
elektronicznych i akustycznych, taśmy magnetofonowej oraz amplikowanych zabawek

17 października, wtorek, 19.30 | Kolektyw Square Dance: Katarzyna Chmielewska, Katarzyna Pastuszak, Ula Zerek, Anna Steller, 
Magda Jędra, Tatiana Kamieniecka, Aleksandra Śliwińska /ruch/, Joanna Duda + Woda (Adam Witkowski, Krzysztof Arszyn Topolski) 
/muzyka/ | Square Dance - preparacja | performens taneczno-muzyczny

21 października, sobota, 17.00 | Anna Zaradny /rośliny, komputer, syntezator, elektronika/,
Krzysztof Cybulski /elektronika/ | Flower Power (2015) | performens/koncert/instalacja

/Czas trwania wydarzeń: 30 minut. Z uwagi na program filmowy wydarzenia będą rozpoczynać się i kończyć precyzyjnie o wskazanych 
godzinach/.

O instalacji:
Ogród Powolności to instalacja przestrzenno-dźwiękowa wpisana w ogród zimowy Europejskiego Centrum Solidarności, której kuratorami są Natalia Cyrzan i Olo Walicki. Kontrastowe zestawienie roślinności ogrodu z bezkompromisową, industrialną myślą architektoniczną budynku ECS było inspiracją dla stworzenia instalacji, która stanowić ma rodzaj przeciwwagi dla intensywnych i często trudnych doznań towarzyszących pokazom filmowym festiwalu. Po wyjściu z sali kinowej, odbiorca, pobudzony intelektualnie i emocjonalnie, trafia do tonizującej przestrzeni Ogrodu Powolności, w której ma szansę wyciszyć się i kontemplować to, czego właśnie doświadczył.
Głównym tematem tegorocznej odsłony Ogrodu Powolności jest zagadnienie PREPARACJI jako sposób subiektywnej interpretacji, przetworzeń, ale i wyreżyserowania przestrzeni Ogrodu Powolności.

Środowisko dźwiękowe stworzy kontrabasista i kompozytor Olo Walicki, który przygotowuje specjalnie skomponowaną, nagraną i odtwarzaną w systemie kwadrofonicznym autorską narrację muzyczną towarzyszącą i określającą preparowany Ogród Powolności. Aranżację wizualną opracują artyści Maciej Chodziński oraz Maksymilian Podleśny. Ich ingerencje dążyć będą do symbolicznego zamrożenia przestrzeni ogrodu zimowego ECS. Organiczne, fraktalne formy roślin zostaną zestawione z zimnymi, geometrycznymi bryłami nawiązującymi do struktur lodu. Regularne formy szklano-aluminiowych prostopadłościanów i chłodne światło wzbogacone środowiskiem dźwiękowym będą symulować stan torporu - kontrolowanego obniżenia temperatury ciała, któremu towarzyszy spowolnienie pracy serca i innych czynności fizjologicznych.
Gośćmi Ogrodu Powolności będzie w tym roku dwoje artystów, którzy w różny sposób podchodzą do pojęcia preparacji: Cezary Duchnowski, muzyk eksperymentalista i kompozytor, który wykona koncert na spreparowanym przez siebie fortepianie oraz Anna Zaradny, działająca na styku muzyki współczesnej i sztuk wizualnych artystka, która zagra koncert na liściach roślin doniczkowych. Ponadto w przestrzeni ogrodu zostaną zaprezentowane cztery projekty wybrane w otwartym naborze i nawiązujące do hasła preparacji. Ta przestrzeń będzie też miejscem rozmów i dyskusji na temat prezentowanych podczas festiwalu filmów.

Ogród Powolności będzie otwarty dla publiczności festiwalowej przez wszystkie dni festiwalu w godzinach: 16.30 - 23.00.