stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Ojce i Dziatki - Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Gdynia

Kilkudniowa impreza, zorganizowana nawet w wielu miastach i obejmująca wiele obszarów tematycznych, ma niewielkie szanse, by trwale zmienić świat. Sam festiwal to impuls, inspiracja, zwrócenie uwagi na ważne kwestie, jednak nie mniej ważne jest to, co pozostaje po imprezie na dłużej.

lis'25 7-8

piątek - sobota

Gdańsk Aniołki
Wstęp wolny
Ojce i Dziatki - festiwal dostępny dla wszystkich dzieci" w mijającym roku rozszerzył działania Fundacji Czas Dzieci o ważną grupę dzieci z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami. Wszystkie działania zaprojektowaliśmy tak, by osoby poruszające się na wózkach, niesłyszące lub wysoko wrażliwe miały szanse na spotkanie z literaturą w komfortowych dla siebie warunkach.

To ważny początek, ale na tym nie poprzestajemy, bo festiwal zakończył się tylko pozornie. Na specjalnie przygotowanej stronie internetowej zostały zamieszczone liczne darmowe materiały. To aż 40 filmów!

Co można wśród nich znaleźć?

Inspiracje artystyczne DIY, a w nich wiele inspiracji. O zaskakujące, kreatywne i rozwijające zabawy zadbały m.in. laureatki międzynarodowych nagród Ula Palusińska i Dominika Czerniak-Chojnacka.
"Czytanki na czasie", w których znakomici autorzy książek dla dzieci czytają fragmenty w miejscach niezwykłych. Możecie zobaczyć m.in.: Józefa Wilkonia, Marcina Kozioła, Jarosława Kaczmarka, Katarzynę Ryrych i Marcina Szczygielskiego.

"Męskie czytanie" to autorski projekt Fundacji, w ramach którego znani i lubiani mężczyźni, rozwijający swoje pasje i odnoszący sukcesy np. w muzyce czy sporcie, opowiadają o książkach, które mogą zainteresować chłopców właśnie, bo ci wciąż są odrobinę do książek nieprzekonani. W projekcie udział wzięli m.in. Grzegorz Turnau i Jan Mela.
Kołysanki dla dzieci niesłyszących mogą dziwić, ale są bardzo potrzebne. Takiego wyzwania podjął się duet - Agnieszka Szumańska i Piotr Galiński.

Emocje poranne zapewnia Pan Poeta. Znakomity, a przy tym zabawny autor rymowanych historii udowadnia, że nie ma złych emocji - o wszystkich nie tylko można rozmawiać, ale też żartować.
Wszystkie materiały posiadają tłumaczenie PJM i audiodeskrypcję. Mogą być doskonałą inspiracją bądź uzupełnieniem zajęć dydaktycznych lub po prostu miłą formą spędzenia czasu.

Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu "Ojce i Dziatki - festiwal dostępny dla każdego dziecka" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura dostępna 2021.
PROGRAM:

Czwartek, 14 lipca 2022 r.

14:00 - 17:00 - Ostry Dyżur Literacki w Cafe Księgarni Vademecum
Wiek: b.o. / Cafe Księgarnia Vademecum, ul. Świętojańska 5-7

Sobota, 16 lipca 2022 r.

10:30 - 12:30 - "Detektywi na wakacjach" - gra terenowa z udziałem autorki serii "Tuba i Patefon" - Katarzyny Ryrych
Wiek: 8+ / Muzeum Marynarki Wojennej, ul. Zawiszy Czarnego 1B

12.00 - 12.50 - "Literacka rozgrzewka z Zulą" - warsztaty z elementami jogi dookoła książki "Zula i sprytna mucha"
Wiek: 4+ / Plener Literacki w Gdyni - Muszla Koncertowa

13:00 - 16:00 - "Gdyńscy milusińscy" - czyli impreza dedykowana zwierzakom zamieszkującym Gdynię!
Wiek: 7+ / Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
W ramach spotkania "Gdyńscy milusińscy":
- 13:00 - 13:30 - Odwiedziny Ośmiornicy Zośki
- 13:30 - 15:00 - "Prawdziwi przyjaciele" - czyli Malutki Lisek, Wielki Dzik i Berenika Kołomycka zapraszają na warsztaty plastyczne
- 15:15 - 16:00 - "Meduzy na tarasie" - czyli morskie warsztaty oraz wernisaż prac dzieci

Niedziela, 17 lipca 2022 r.

11:00 - 11:50 - "Przyganiał kocioł garnkowi" - czyli dlaczego zapominamy jak to jest być dziesięciolatkiem - spotkanie z Jackiem Galińskim, autorem książki "Pawełek i cała reszta"
Wiek: 9+ / Plener Literacki w Gdyni - Scena Główna

12:00 - 12:50 - "Impro literackie" - czyli zabawy literacko-muzyczne z Katarzyną Huzar-Czub
Wiek: 3+ / Plener Literacki w Gdyni - Muszla Koncertowa

14:00 - 15:00 - Pokaz animowanych filmów krótkometrażowych
Wiek: 5-9 / Muzeum Emigracji, ul. Polska 1

14:30 - 15:30 - "Jak powstaje film?" - warsztat animacji poklatkowej
Wiek: 5-9 / Muzeum Emigracji, ul. Polska 1

15:00 - 17:35 - Projekcja filmu "Za duży na bajki" z udziałem Agnieszki Dąbrowskiej, autorki scenariusza i książki pod tym samym tytułem
Wiek: 8+ / Muzeum Emigracji, ul. Polska 1

14:00 - 17:00 - Ostry Dyżur Literacki w księgarni w Muzeum Emigracji
Wiek: b.o. / Księgarnia w Muzeum Emigracji, ul. Polska 1

17:00 - 18:00 - Uwaga tu straszy! - Warsztaty dla Młodych Tropicieli Duchów
Wiek: b.o. / Cafe Księgarnia Vademecum, ul. Świętojańska 5-7