stat
Impreza już się odbyła

Ojcowie Niepodległości - Wystawa

W hołdzie Wielkiemu Premierowi: prezentacja niezwykłej wystawy IPN "Ojcowie Niepodległości" w gdańskim Brzeźnie upamiętni wspaniałego artystę i wybitnego polityka, współtwórcę Odrodzonej Polski - Ignacego Jana Paderewskiego (1860-1941). Wystawa będzie dostępna w terminie od 23 grudnia 2020 r. do 22 stycznia 2021 r. w Gdańsku-Brzeźnie.

Ignacy Jan Paderewski (panel wystawy)
Od początku tygodnia w historycznej, nadmorskiej części Brzeźna, na promenadzie obok odbudowywanego Domu Zdrojowego (zaraz za przystankiem tramwajowym) zostanie zaprezentowana ważna wystawa Instytutu Pamięci Narodowej. Poświęcona ona jest grupie czołowych działaczy politycznych, których dzieliło politycznie, ideowo bardzo wiele, ale ponad te różnice łączyła miłość do Ojczyzny i talent w walce o jej Wolność: Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Roman Dmowski, Wojciech Korfanty, a w pomorskiej edycji także Józef Haller są bohaterami tej wystawy. Każdy z nich wniósł swój istotny wkład w wielkie i trudne dzieło odbudowy Państwa Polskiego.

Po 1939 roku, po niemieckim i sowieckim najeździe na Polskę skazano ich na wiele lat na zapomnienie lub marginalizację. Niejednokrotnie ich wizerunek był wręcz zakłamywany w komunistycznej propagandzie. Nawet w okresach względnej peerelowskiej liberalizacji absolutnie nie oddawano im należnego uznania, nie dbano wystarczająco o spopularyzowanie osiągnięć. Od ponad trzydziestu lat stopniowo zniknęły politycznie uwarunkowane ograniczenia. W efekcie kultywowanie pamięci o tych bohaterach naszej Niepodległości ma co raz szerszy zakres, o czym m.in. świetnie świadczy kilkadziesiąt wielkich pomników marszałka Józefa Piłsudskiego w wielu miastach Polski, od Nysy (2018 r.) na południowym krańcu, po nadmorską Gdynię (2013 r.) na północy. Gdańsk i większość największych ośrodków pomniki Marszałka wybudowały dekadę wcześniej. Upamiętnienie objęło także pozostałych Wielkich Ojców Niepodległości, m.in. Wojciecha Korfantego, który poza rodzinnym Śląskiem doczekał się należnego uznania także w Warszawie. Od razu dodajmy, że to z wielu względów także wielki kandydat na pomnik u nas w Trójmieście.

Jednak teraz zbliża się ważna chwila zrealizowania trwałego, pomnikowego upamiętnienia Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Jest wielka szansa na to, że za kilkanaście miesięcy pomnik wielkiego artysty i polityka przyozdobi miasto Gdańsk, stolicę naszego regionu. Jeżeli wszystko zakończy się szczęśliwie, to pomnik stanie w pięknej okolicy nadmorskiej strefy uzdrowiskowej Brzeźna. Właśnie dlatego w ramach działań edukacyjnych chcemy przybliżyć w popularnej formie sylwetkę Ignacego Jana Paderewskiego, na tle epoki, a ściślej tego fragmentu Jego życia, w którym miał też bezpośredni związek z Gdańskiem. W samą Wigilię Świąt Bożego Narodzenia w grudniu 1918 roku powrócił bowiem na polskie ziemie właśnie do Gdańska. Miasta zdominowanego przez Niemców, ale zamieszkałego także przez polską mniejszość, a w nieodległym otoczeniu z bardzo dużymi skupiskami nadal niezgermanizowanych, nie wynarodowionych podczas zaborów Polaków. Spotkał się w Gdańsku m.in. z Wojciechem Korfantym, czołowym politykiem polskim byłej dzielnicy pruskiej, a także innymi polskimi działaczami. To z Gdańska wyruszył w niezwykłą pielgrzymkę po Ojczyźnie, przez Gniezno, Poznań, gdzie wybuchło zwycięskie Powstanie, następnie przez Kraków do Warszawy, gdzie objął stanowisko premiera.

W 102. rocznicę tego szczęśliwego dla naszej Ojczyzny wydarzenia zapraszamy do Brzeźna na spacer z historią. Wystawa stanie na ponad cztery tygodnie. Skromna ceremonia otwarcia odbędzie się w środę 23 grudnia br. bez udziału publiczności i gości, a także bardzo licznych wielkiej zacności osób już zaangażowanych w budowę pomnika, za co przepraszamy. Względy sanitarnego bezpieczeństwa zmuszają nas do ograniczenia się do relacji z otwarcia, którego dokonają przedstawiciele IPN oraz prezes Stowarzyszenia Godność pan Czesław Nowak, jeden z najaktywniejszych orędowników wybudowania pomnika Ignacego Paderewskiego w Gdańsku