stat
Impreza już się odbyła

Wydarzenie w ramach

lut 2

niedziela, g. 17:00

bilety 35 zł
Kup bilet
mar 14

piątek, g. 17:30

bilety 120 - 170 zł
Kup bilet
Zakończyły się eliminacje Olimpiady wiedzy o Gdańsku 2011 na 400-lecie urodzin Jana Heweliusza. Wśród finalistów są: Leszek Bączek, Jan Hlebowicz, Roland Kwaśny, Paulina Moszczyńska, Dawid Mousa, Jan Rafał Puławski i Sylwia Skwara. O prawo udziału w finale zmierzą się w dogrywce Rafał Bobrowski, Marek Rusin i Maciej Świerczyński.
Ostatnim finalistą jest Bartosz Trawiński z II LO w Gdańsku, zwycięzca marcowej Olimpiady dla szkół ponadgimnazjalnych.

Finaliści przeszli trudne eliminacje z udziałem około 100, osób które odbyły się 14 maja. Uczestnicy mieli za zadanie w ciągu godziny wskazać prawidłowe odpowiedzi na 50 pytań przygotowanych pod kierunkiem dra Sławomira Kościelaka, szefa gedanistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Obok pytań bardzo trudnych jak np. o kryptonim gdańskiej komórki wywiadu Armii Krajowej dla zbierania informacji na temat sytuacji na Wybrzeżu, pojawiły się stosunkowo proste, dotyczące wydarzeń aktualnych: np. o wymagany próg frekwencji w wyborach do Rad Osiedli, czy kto został nowym dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności. Nie mogło zabraknąć pytań związanych z Janem Heweliuszem. Należało m.in. wskazać właściwą, do dziś stosowaną nazwę jednego z pasm górskich na Księżycu, nadaną mu przez gdańskiego astronoma, a także komu król Stanisław August Poniatowski ofiarował popiersie Jana Heweliusza wykonane z brązu.

Siedem osób, które zdobyły największą liczbę punktów (od 75 do 81 na możliwych do zdobycia 115) zostało zakwalifikowanych bezpośrednio do finału. O ósme premiowane udziałem w finale miejsce stoczą bój w dogrywce trzy osoby, które zgromadziły po 72 punkty.

Uroczysta gala finałowa odbędzie się 21 maja 2011 r. o godzinie 18.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego przy ul. Korzennej 33/35 w Gdańsku. Finaliści zmierzą się ze sobą o miano najlepszego tegorocznego znawcy Gdańska oraz nagrody rzeczowe i finansowe.
I miejsce - Złoty Gdański Klucz Olimpijski i 5.000 zł
II miejsce - Srebrny Gdański Klucz Olimpijski i 3.000 zł
III miejsce - Brązowy Gdański Klucz Olimpijski i 2.000 zł

Olimpiada wiedzy o Gdańsku jest projektem obywatelskim, wspieranym przez pracowników i przedstawicieli najważniejszych instytucji naukowych i kulturalnych Gdańska. Głównym organizatorem i koordynatorem wszystkich działań jest Fundacja Gdańska. Nadzór merytoryczny nad przebiegiem projektu sprawują Komitet Główny oraz Rada Naukowa.

Celem obu edycji Olimpiady wiedzy o Gdańsku - szkolnej i obywatelskiej jest propagowanie historii Gdańska na tle dziejów Pomorza od czasów najdawniejszych do współczesności, w odniesieniu do problematyki politycznej, gospodarczej i społecznej, a także w wymiarze kultury materialnej i duchowej. Do gdańskich szkół Olimpiada wiedzy o Gdańsku powróciła po wielu latach nieobecności w 2009 r. We wrześniu i październiku 2009 r. odbyła się również pierwsza edycja obywatelska Olimpiady.

Przeczytaj także