stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Jeśli kochasz czytać i nie wyobrażasz sobie życia bez książek - ta impreza jest dla Ciebie! Zapraszamy 27 kwietnia 2019 do Oliwy, gdzie po raz piąty będziemy organizować Oliwskie Święto Książki. Jest to coroczne, plenerowe świętowanie Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

gru 7

sobota, g. 17:00 - 19:00

Gdańsk,
bilety 90 zł
gru 15

niedziela, g. 11:00 - 18:00

Wstęp wolny
Święto wywodzi się z hiszpańskiej Katalonii, gdzie co roku, 23 kwietnia, czci się patrona regionu, św. Jerzego. Od 1930 roku poszerzono znaczenie tego święta i ogłoszono go dniem książki i promocji czytelnictwa.

Tego dnia Oliwski Ratusz Kultury i ulica Opata J. Rybińskiego zamienią się w jedną wielką pracownię książkowo-czytelniczą.

Zaczniemy w samo południe akcją literacką BEZ CENZURY - w Parku Oliwskim, na głównej alei trójmiejscy literaci stworzą spontaniczne, krótkie utwory. Będzie to więc okazja do podpatrzenia, jak powstaje literatura.

Wzdłuż ulicy zaprezentuje swą ofertę ponad 20 oficyn wydawniczych z Pomorza i nie tylko. Drogi molu książkowy, na stoiskach z pewnością znajdziesz skarby! Jeśli jednak w czytaniu najbardziej kochasz zapach pożółkłych stronic, skusi Cię bookcrossing, czyli dwa duże stoły z używanymi książkami. Tam wymienisz własne książki na inne lub po prostu wrzucisz do plecaka coś, co Cię zainteresuje....

Gdybyś jednak w tym zwariowanym dniu podniósł głowę, dostrzeżesz powiewające na wietrze karty z fragmentami dobrej literatury. To nasza literatura na drzewie! Znajdziesz ją pomiędzy lipami. Jeżeli coś Cię zaintryguje - szukaj książki na stoiskach wydawców.

PROGRAM (miejsce: Oliwski Ratusz Kultury)
11.00 Bajarka opowiada. Baśń bułgarska w żywej opowieści "Chłopiec i wiatr" (bez zapisów)
12.00 Spotkanie autorskie: Anna Kulka-Dolecka - Wyjrzeć przez okno, Fundacja Hospicyjna
12.00 - 18.00 Bookcrossing, czyli swobodna wymiana książek na stołach przy Oliwskim Ratuszu Kultury i głównym wejściu do Parku Oliwskiego
13.00 - 14.00 Książka za przebranie (stoisko Fundacji Wspólnota Gdańska przed Oliwskim Ratuszem Kultury), dla pierwszych 30 osób w fantazyjnym przebraniu
13.15 Spotkanie autorskie: Aleksander Jurewicz - Wokół Samotni, Oficyna Wydawnicza Tysiąclecia
13.30 Warsztaty "Średniowieczny Gdańsk" dla dzieci 6-8 lat, Wydawnictwo Meandry (zapisy)
15.00 Spotkanie autorskie: Agatha Rae - Psychopomp, Wydawnictwo Marpress
16.00 Warsztaty "Ilustrujemy bajki" dla dzieci 6-12 lat, Wydawnictwo Inne (zapisy)
16.45 Spotkanie autorskie: Monika Milewska - Ocet i łzy, wydawnictwo słowo/obraz terytoria
18.15 Błyskawiczny Konkurs Literacki A4

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Zapraszamy!
Udział w warsztatach wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsca od 1 kwietnia 2019, pod adresem: pracownia@wspolnotagdanska.pl


SPOTKANIA AUTORSKIE
12.00 Spotkanie autorskie: Anna Kulka-Dolecka - Wyjrzeć przez okno, Fundacja Hospicyjna
Książka jest zapisem codzienności opiekuna rodzinnego chorego przewlekle dziecka. Wydana w ramach XV ogólnopolskiej kampanii społecznej "Opiekun rodzinny - nie musi być sam", po raz pierwszy zaprezentowana została 30 listopada 2018 r. w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w ramach Dnia Opiekuna Rodzinnego.

To opowieść prywatna, ale zarazem swego rodzaju poradnik dla wszystkich, w których życiu pojawił się metaforyczny smok... "Zazwyczaj nikt ani nic nie stoi na przeszkodzie poszerzeniu naszego życiowego doświadczenia. Marzymy o tych przestrzeniach "za oknem" co najmniej tak, jakby strzegł ich siedmiogłowy smok lub jakbyśmy byli zakładnikami w więzieniu o zaostrzonym rygorze. A tymczasem zwykle największą barykadę między nami a klamką okna wznoszą nasze myśli, obawy, niezdecydowanie, niepewność, lęk, brak wiary - po prostu my sami..."

Anna Kulka-Dolecka - absolwentka psychologii na UG oraz Akademii Rozwoju Umiejętności Trenerskich SWPS. Od 2012 roku współpracowniczka kwartalnika "Hospicjum To Też Życie" Fundacji Hospicyjnej. W 2008 roku z powodu nieuleczalnej choroby syna Pawła wraz z całą rodziną została podopieczną gdańskiego Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC.

13.15 Spotkanie autorskie: Aleksander Jurewicz - Wokół Samotni, Oficyna Wydawnicza Tysiąclecia
"Samotnia" Aleksandra Jurewicza jest książką wyjątkową. Z jednej strony są tu przepełnione liryzmem rozważania dotyczące przemijania i śmierci. Z drugiej próby obserwacji tego, co tak unikalne i wyjątkowe w świecie zewnętrznym. Takie połączenie powoduje, że powstało, coś, co w sposób niezwykły połączyło, głęboko wewnętrzne rozważania samego autora z na wskroś realistycznym ujęciem rzeczywistości w której żyje. Wszystko to spaja postawa duchowa Jurewicza. Można powiedzieć, że jest to właściwie postawa poety - filozofa, który przyglądając się sobie i światu stara się pamiętać o własnym człowieczeństwie. W projekt wydania książki Aleksandra Jurewicza zaangażowali się przyjaciele.

Hugon Lasecki, polski malarz, rysownik, pedagog i poeta, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i jego córka Heloiza Lasecka-Giza, obecna właścicielka obrazu ojca. Użyczyli oni obraz pod tytułem "Chłopiec z lokomotywką", żeby dobrze oddać nastrój tekstu autora również w formie graficznej. Było to szczególne życzenie Aleksandra Jurewicza.

Aleksander Jurewicz - poeta i prozaik urodzony w 1952 roku w Lidzie. Autor kilku tomików poetyckich m.in. Po drugiej stronie (1977), Nie strzelajcie do Beatlesów (1983), Dopóki jeszcze i inne wiersze (1991), powieści: W środku nocy (1980), Lida (1990, 1994, 2004, 2015), Pan Bóg nie słyszy głuchych (1995) , Prawdziwa ballada o miłości (2002) i Dzień przed końcem świata (2008), zbiorów felietonów: Życie i liryka (1998) oraz Popiół i wiatr (2005). Jest m.in. laureatem Nagrody Czesława Miłosza, Pomorskiej Nagrody Artystycznej, nagrody bibliotekarzy "Pro libro legendo". Był nominowany do literackiej nagrody Nike.

15.00 Spotkanie autorskie: Agatha Rae - Psychopomp, Wydawnictwo Marpress
Koszula w kratę - jest.
Walkman i zapasowe baterie - są.
Kaseta Pearl Jamu - jest.
Rock to dla Aśki nie tylko styl życia, ale też remedium na życiowe zawirowania. A tych ma niemało - na głowie matura, egzaminy na studia, nowa miłość i w dodatku... zdolności psychopompa, które odkrywa w sobie nieoczekiwanie pewnej sierpniowej nocy. Okazuje się, że Aśka rozmawia ze zmarłymi i pomaga im "przejść na drugą stronę". Jak pogodzić ze sobą zwykłe życie i niezwykłe umiejętności? Czy stąpająca twardo po ziemi nastolatka zaakceptuje swój dar?

16.45 Spotkanie autorskie: Monika Milewska - Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne, wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie Terror Rewolucji Francuskiej miał być w swym założeniu chirurgicznym zabiegiem regeneracji Narodu, gilotyna zaś stać się miała jego sterylnym narzędziem. Przemoc i cierpienie ograniczono do ułamka sekundy, powierzając eliminację chorych członków społeczeństwa perfekcyjnej i obiektywnej z pozoru maszynie. Projekt ten jednak zawiódł Gilotyna nie była wcale sterylna, przynajmniej nie dla wyobraźni. Każdego dnia spływał z niej strumień krwi, strumień, który stopniowo przemieniał się w rzekę, morze, a wreszcie potop zalewający całą Francję. Radosny z powodu śmierci tyranów Lud przeistaczał się w zgraję tańczących wokół szafotu kanibali. Chirurgiczny zabieg okazywał się absurdalnym podziałem na gadające głowy i bezgłową resztę, którą członkowie Konwentu wykorzystywali do produkcji spodni lub karmienia więźniów. Takimi obrazami Terror zapełniał wyobraźnię ludzi schyłku Oświecenia.

Książka ta opowiada o zmaganiach z ową spuścizną Terroru: o oczyszczającej mocy łez wylewanych nad grobami ofiar i octu, którym szorowano ślady krwi na podeście gilotyny. I o tym, jak bardzo jesteśmy bezradni wobec każdej dziejowej traumy.

Monika Milewska - doktor historii, eseistka, poetka, dramatopisarka, adiunkt w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła Uniwersytet Warszawski, Szkołę Nauk Społecznych w Warszawie i EHESS w Paryżu. Stypendystka m.in. Ministra Kultury, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Rządu Francuskiego, Rządu Włoskiego, Akademii Amerykańskiej w Rzymie, Centrów Pisarzy w Rodos i Visby. W latach 2002-2008 adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Laureatka licznych konkursów poetyckich i dramaturgicznych, m.in. Grand Prix XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "DWA TEATRY" w Sopocie za tekst słuchowiska Podróż na Księżyc. Autorka eseistycznych książek: Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne (nominacja do Nagrody Nike i stypendium "Polityki") oraz Bogowie u władzy. Od Aleksandra Wielkiego do Kim Dzong Ila (2012). Ostatnio wydała realistyczno-magiczną powieść o najnowszej historii Polski Latawiec z betonu.

WARSZTATY/SPOTKANIA DLA DZIECI
11.00 Bajarka opowiada. Baśń bułgarska w żywej opowieści "Chłopiec i wiatr"

13.30 Warsztaty "Średniowieczny Gdańsk" dla dzieci 6-8 lat, Wydawnictwo Meandry (zapisy)
Warsztaty kreatywne o średniowiecznym Gdańsku, jego mieszkańcach i tajemniczym zamku. Uczestnicy dowiedzą się, jak żyli ludzie w dawnych czasach, a następnie przeistoczą się w rycerzy i damy, wykonując własnoręcznie miecze i wianki.

16.00 Warsztaty "Ilustrujemy bajki" dla dzieci 6-12 lat, Wydawnictwo Inne (zapisy)
Warsztaty plastyczne, których głównymi bohaterami będą postacie z bajek Wydawnictwa Inne. Uczestnicy stworzą ilustracje do przygód Muchwiaternika, Komaromiodnika, Pana Żuczka Buczka, Pana Palimpsesta, Panią Gadaczkę Paplaczkę, Pana Gęstobrzuszka, Pana Żarłopiórka i wielu innych.

BŁYSKAWICZNY KONKURS LITERACKI A4
Zabawa dla debiutujących twórców! Każdy, kto pisze, może wystąpić publicznie i zaprezentować swój krótki tekst (maksymalna objętość 1800 znaków), forma - bez znaczenia.
Zebrana publiczność wysłucha, a jurorzy (Monika Milewska, Wojciech Boros i Andrzej Fac) ocenią i wybiorą najlepsze teksty. Pula nagród wynosi 600 zł.

Zapraszamy twórców i czytelników. Start o godz. 18.00. Udział w konkursie nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia.
Świetna zabawa z dreszczykiem emocji gwarantowana!