stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lis 28

czwartek, g. 20:00

bilety 84 zł
Kup bilet
lis 29

piątek, g. 19:00

Wstęp wolny
Klub ŻAK zaprasza na koncert Omar Sosa Trio

Wystąpią:

Omar Sosa: fortepian
Childo Tomas: gitara basowa
Julio Barreto: perkusja

Omar Sosa wychodząc od swych afro-kubańskich korzeni wspaniale łączy world music z elementami elektroniki, by stworzyć świeże i niespotykane miejskie brzmienie z latynoskim beatem serca.

"To jeden z prawdziwie oświeconych umysłów world jazzu." (Philip Van Vleck, BILLBOARD)

"Sosa sprawnie przechodzi od romantycznych melodii do dzikich, perkusyjnych uderzeń, przypominających najlepsze dokonania Keitha Jarreta." (Joel Roberts, ALLABOUTJAZZ)

"Urodzony w Camagüey, na Kubie, Sosa grał i nagrywał m.in. w Angoli, Kongo, Etiopii, Hiszpanii i w Meksyku. Mieszkał i pracował w Quito (Ekwador), w San Francisco (California) i Barcelonie. Nie dziwi więc jego globalna perspektywa.
W jego twórczości różnorakie pomysły muzyczne, instrumenty, rytmy i tradycje mieszają się i współgrają z niewiarygodną swobodą.”
(Fernando Gonzalez, DOWN BEAT)

“Głęboko uduchowiony muzyk. Często rezygnuje ze swej nieziemskiej wirtuozerii by zagrać prostą, ale natchnioną melodię. Zwalnia tempo by pochylić się nad promieniującymi chóralnymi partiami harmonicznymi." (Howard Reich, CHICAGO TRIBUNE)

Omar Sosa to obecnie jeden z najbardziej wszechstronnych jazzmanów. Pełni jednocześnie rolę kompozytora, aranżera, producenta, jest pianistą, gra na perkusjonaliach i oczywiście jest liderem swojego zespołu. Wychodząc od swych afro-kubańskich korzeni wspaniale łączy world music z elementami elektroniki, by stworzyć świeże i niespotykane miejskie brzmienie z latynoskim beatem serca.
Na scenie gra z ogromną charyzmą porywając i inspirując swych partnerów grą i podejściem do muzyki – pełnym surowych, pierwotnych emocji i poczucia humoru. Zdarza się, że podczas koncertów Sosy publiczność wstaje z miejsc i wspiera pianistę na scenie śpiewając z nim chórki. Kluczem do jego muzyki jest spontaniczność oraz kontakt z publicznością.

Ostatnia płyta Sosy Mulatos (Otá Records), została nagrana z udziałem latynoskiego mistrza klarnetu Paquito D'Rivera. Ten album to misterna robota, przepyszny melanż kubańskiego jazzu, latynowskiego groove’u, francuskiego szansonizmu, transów rodem z Północnej Afryki oraz europejskiego folku. To podróż przez rytmiczne inspiracje hinduską tablą, a także delikatne smaczki arabskiej lutni, instrumentu oud i marimby, na której gra sam Omar. Trudno się dziwić, że Mulatos zostało nominowane przez Organizację Dziennikarzy Jazzowych z Nowego Jorku do nagrody za najlepszą płytę latin-jazz.

Choć muzyka Sosy bez dwóch zdań jest inspirowana folklorem afrykańskiej diaspory, to Omar wykracza poza jej granice i nic nie jest w stanie stanąć mu na drodze poszukiwań artystycznych i pościgu za wolnością. Jego muzyka to energetyczny miks jazzu z rytmami karaibskimi, perkusyjnymi solówkami granymi wewnątrz fortepianu, elektronicznych brzmień i najważniejszego: pełnej pasji i fantazji gry na fortepianie. Omar często zmienia tempa i nastroje. Latynoskiej groove’y jazzowe grane przez niego na klawiaturze sprawiają, że słuchacze słuchają jego koncertów z zachwytem.

Od 1997 Omar Sosa wydał 15 albumów w Ota Records (Oakland), wliczając w to nominowaną do Grammy 2002 płytę Sentir. Ostatnio występował z oktetem podczas inauguracji nowej Zankel Hall w słynnej Carnegie Hall. Alex Ross z New Yorkera napisał wówczas, że Sosa posiada okrutny talent rytmiczny i przenikliwy muzyczny humor. Kompozytor John Adams, kurator tejże imprezy skomentował muzykę pianisty następująco: „Omar Sosa jest intensywnym, twórczym artystą z zadziwiającym poczuciem harmonii. Wyprowadził muzykę afrokubańską w niedostępne dla niej dotąd przestrzenie.” Don Heckman (Los Angeles Times): “Spojrzenie Sosy na współczesny jazz przekracza wszelkie widzialne i wyobrażalne ograniczenia.
Omar Sosa był nominowany w 2003 roku do nagrody BBC w kategorii World Music (razem m.in. z Ibrahimem Ferrerem znanym z Buena Vista Social Club, a także z Caetano Veloso i Osem Tribalistasem). W 2004 roku rozpoczął współpracę z orkiestrą symfoniczną Oakland East Bay Symphony, z którą wykonał utwór From Our Mother (Od naszej matki) w Paramount Theatre w Oakland. 45-minutowa kompozycja zawierała m.in. elementy muzyki kubańskiej, wenezuelskiej, ekwadorskiej oraz jazzu.

***

Bilety (przedsprzedaż: 24.04 – 10.05):
45,- normalny; 35,- ulgowy; 25,- na kartę klubową, dla posiadaczy biletu okresowego SKM i członków SKN Kratos; 20,- za zwrotem biletu z koncertu Dave’a Hollanda

Bilety (od 11.05):
60,- normalny; 50,- ulgowy; 40,- na kartę klubową, dla posiadaczy biletu okresowego SKM i członków SKN Kratos; 35,- za zwrotem biletu z koncertu Dave’a Hollanda

Uwaga!
Liczba miejsc siedzących jest ograniczona – miejsca nie są numerowane.
Rezerwacje tylko w kasie Klubu (58 344 05 73 w.117 – od g.15.00). Rezerwacje należy odebrać do g.18.00 w dniu koncertu. Nieodebrane w terminie rezerwacje zostaną wystawione do wolnej sprzedaży.
Nie przyjmujemy rezerwacji na bilety w cenie przedsprzedaży.