Opera? Si! Och! Och! Ach! Offenbach! Opera Bałtycka w Gdańsku Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Opera? Si! Och! Och! Ach! Offenbach!

Zapraszamy na Opera? Si! - prelekcję sceniczną Jerzego Snakowskiego.

Opera? Si! - sezon dziewiąty

05 listopada - Och! Och! Ach! Offenbach!

Nie był paryżaninem. Nawet nie był Francuzem. A mimo to stał się jednym z filarów kultury francuskiej. Jedną z paryskich atrakcji. Tym, który dzięki dowcipowi cieszy się i naszą sympatią. A także wynalazcą, który jak setki wynalazców, swoje największe dzieło, operetkę, stworzył niechcący. Bohaterem tego spotkania będzie Jacques Offenbach!

---

Ależ to smakowity temat - opera francuska! Jakie wspaniałe dzieła! Jakie pasjonujące życiorysy! Historie wielkich triumfów i bolesnych upadków. Biografie kolosów na glinianych nogach i skromnych maluczkich, którzy dopiero po śmierci zyskali sławę. O samym Paryżu można by opowiadać godzinami. Pępek XIX-wiecznego świata, tygiel kulturowy, w którym to, co francuskie mieszało się z tym, co włoskie, słowiańskie, hiszpańskie, a nawet niemieckie. To stolica Francji stała się jednym z bohaterów operowych hitów - "Traviaty", "Cyganerii", czy "Manon".

To tu zrodziła się parodia opery - operetka. To tu powstał operowy gmach - Palace Garnier, na którym wzorowały się inne teatry operowe. To tu Degas podglądał i malował tancerki. Paryż narzucił światu modę na pełne przepychu opery o tematyce historycznej i wylansował egzotykę. W końcu to tu narodzili się tacy operowi bohaterowie, jak Carmen, Faust, Dalila, Hoffmann, Piękna Helena, Orfeusz w piekle, Giselle. Setki wątków, które splatają się w zaskakujące i barwne opowieści, które wraz z zaproszonymi gośćmi snuć będzie zafascynowany operową Francją i Paryżem Jerzy Snakowski.

Czytaj także