Czy opera jest życiowa? Temu zagadnieniu poświęcony będzie czwarty cykl prelekcji scenicznych Opera? Si!.
Czy wymieszanie się społecznych ról kobiet i mężczyzn to trwała zdobycz cywilizacji czy chwilowa słabość męskiej części ludzkości? Czy w XXI wieku feministki mają rację bytu? Czy wizja świata z Seksmisji jest realna? To tylko część zagadnień, jakie poruszymy. Pokażemy, jak opera od swego zarania igrała z płcią. Zabawa ta trwa do dziś. Zastanowimy się, która z płci w świecie opery jest tą słabszą i dlaczego w operze na kilku panów przypada tylko jedna pani - czyli odwrotnie niż w rzeczywistości.
Czy historie o namiętnych trubadurach, hinduskich kapłankach, etiopskich księżniczkach mówią nam coś o nas samych i naszych mniejszych i większych problemach? Czy to tylko bajki, których celem jest pomóc nam uciec na kilka godzin od rzeczywistości? Jerzy Snakowski i jego goście, specjaliści wielu dziedzin - psycholodzy, teatrolodzy, lekarze, socjolodzy, aktorzy i wielu innych - szukać będzie powiązań pomiędzy sztuką a życiem.
Opera? Si! to prelekcje dalekie od akademickiego wykładu. Mają formę scenicznego show wypełnionego rozmowami, muzyką wykonywaną na żywo, nagraniami, poważną refleksją, anegdotami i żartami. Adresowane są do wszystkich, którzy niedzielne południa wolą spędzić w towarzystwie ludzi poszukujących, poszerzających swe horyzonty, ambitnych, z otwartymi umysłami, niż na zakupach czy przed telewizorem. To świetna forma edukacji i rozrywki - zarówno dla melomanów, jak i dla operowych laików. Zapraszamy uczniów, maturzystów, studentów, emerytów, wielbicieli teatru, muzyki, sztuki i życia.