Czy opera jest życiowa? Temu zagadnieniu poświęcony będzie czwarty cykl prelekcji scenicznych Opera? Si!.
W świecie, w którym dzięki internetowi możemy szukać pokrewnych dusz na całym świecie, rodzina wydaje się instytucją nieco archaiczną? Kogo dziś określamy mianem "najbliżsi"? Czy są nimi ciotki i kuzyni, których spotykamy tylko raz do roku przy świątecznym stole? Czy na przestrzeni dziejów zmieniło się znaczenie słowa "rodzina" i czy opera je odzwierciedlała? Opera? Si! przedstawi też wielkie operowe klany - kompozytorów, wykonawców, których losy pokazują, że nepotyzm może mieć i pozytywny odcień.
Czy historie o namiętnych trubadurach, hinduskich kapłankach, etiopskich księżniczkach mówią nam coś o nas samych i naszych mniejszych i większych problemach? Czy to tylko bajki, których celem jest pomóc nam uciec na kilka godzin od rzeczywistości? Jerzy Snakowski i jego goście, specjaliści wielu dziedzin - psycholodzy, teatrolodzy, lekarze, socjolodzy, aktorzy i wielu innych - szukać będzie powiązań pomiędzy sztuką a życiem.
Opera? Si! to prelekcje dalekie od akademickiego wykładu. Mają formę scenicznego show wypełnionego rozmowami, muzyką wykonywaną na żywo, nagraniami, poważną refleksją, anegdotami i żartami. Adresowane są do wszystkich, którzy niedzielne południa wolą spędzić w towarzystwie ludzi poszukujących, poszerzających swe horyzonty, ambitnych, z otwartymi umysłami, niż na zakupach czy przed telewizorem. To świetna forma edukacji i rozrywki - zarówno dla melomanów, jak i dla operowych laików. Zapraszamy uczniów, maturzystów, studentów, emerytów, wielbicieli teatru, muzyki, sztuki i życia.