stat
Impreza już się odbyła
lis 30

sobota, g. 12.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
"Istniały wspaniałe społeczeństwa, które nigdy nie używały koła
nie było jednak społeczeństw, które by nie opowiadały historii"
- Urszula Le Guin

Opowiadanie historii jest prapoczątkiem wszelkiej literatury. Wieczory opowieści to unikalna impreza kulturalna - widowisko narracyjne, które nawiązuje do tradycji starożytnego sympozjonu, gdzie opowieści harmonijnie współistnieją z dyskursem naukowym, muzyką, elementami uczty.
Celem projektu jest prezentacja nieuchwytnego dziedzictwa kulturowego - ginących form tradycji ustnych - poprzez ożywienie prastarego zwyczaju opowiadania baśni, bajek, eposów, mitów i legend. Źródłem opowieści jest bogata i różnorodna tradycja literatury z różnych kultur, a także historie autorskie. Sztuka słowa mówionego pobudza wyobraźnię, pogłębia wiedzę historyczną, geograficzną, kulturową, przekazuje uniwersalne, wielowiekowe prawdy i wartości.
Zaproszeni bajarze, posiadający tę cudowną umiejętność, przeniosą słuchaczy w najodleglejsze zakątki świata, zaczarują publiczność nie tylko słowem, ale też gestem, mimiką czy śpiewem, pozostawiając wszystkich w zasłuchaniu i zadziwieniu. Występom towarzyszyć będzie muzyka, grana niekiedy na najdziwniejszych instrumentach.

Stowarzyszenie "Grupa Studnia O." istnieje od 1997 roku, jest pierwszym w Polsce stowarzyszeniem skupiającym artystów sztuki słowa - opowiadaczy.

08 sierpnia, piątek

Baśnie, ballady, bajędy


Opowiadają - Jarek Kaczmarek i Gosia Litwinowicz.
Muzyka - Ania Mamińska, instrumenty tradycyjne - suka biłgorajska, fidel płocka.

godz. 12.15 - Tańczące krowy i inne niezwykłe zdarzenia. Opowieści dla dzieci.
Mniej znane bajki polskie i czeskie: o niezwykłym gęślarzu, który roztańcowywał ludzi i zwierzęta; o Janku, który był mistrzem zagadek, o dziewczynie mądrej, co diabła oszukała... Opowieści zaczerpnięte z ludowej tradycji, wpisujące się w nasze czasy i w miejskie życie.

godz. 19.00 - Strzygi, utopce, wodniki, dziwożony. Opowieści dla dorosłych.
Wyobraźnia słowiańska wytworzyła niemało dziwnych istot, których historie są często zapomniane, a imiona wpół wytarte. Tym razem przywołane zostaną dziwy nieba i ziemi i istoty zamieszkujące świat natury. Usłyszymy o śmierci wędrującej przez ludzki świat i o ludziach, co się dzielnie zmagają z życiem, przeznaczeniem, miłością i śmiercią.
Wszystkie te historie - dziwne i straszne - otworzą wielką przestrzeń śmiechu i radości życia. Będziemy zatem i bać się, i śmiać się.

9 sierpnia, sobota
Opowieści orientu


Opowiadają - Agnieszka Ayşen Kaim, Gosia Litwinowicz, Jarek Kaczmarek
Muzyka - Ania Mamińska, instrumenty tradycyjne.

godz.12.15 - Zakochany obłok. Bajki orientalne dla dzieci.
Jak wygląda świat zaklęty we flecie, co to w niego derwisz dmucha? Jak ze złym Kara Sejfi walczy Obłok? Na czyj nos narobił gołąb? Czy kot Hodży Nasreddina na pewno waży dwa kilo? A gdyby tak mieć tuż przed domem jezioro jogurtu? A może jezioro korzennych przypraw? Albo najlepiej jezioro pełne jednego i drugiego. Wystarczy, że wymówimy razem proste zaklęcie, a na zaczarowanym dywanie odwiedzimy Fleci Kraj i jego mieszkańców. Poznamy mądrego derwisza i piękną Ajszę, Zająca, Gołębia i Obłok. Wymyślimy fortele, które wyprowadzą w pole Kara Sejfiego. Spektakl na motywach bajki tureckiego poety Nazima Hikmeta.

godz. 21.00 - Mądrość głupoty, głupota mądrości. Opowieści dla dorosłych.
Pewnego razu Hodża Nasredin zgubił pierścień. Szukał go pod latarnią, a robił to z takim przekonaniem, że dołączyli do niego sąsiedzi. Mijały godziny, a pierścienia nie udawało się znaleźć. "Hodżo, Hodżo, przypomnij sobie - może nie tu go zgubiłeś?" "Oczywiście, że nie tu" - odpowiada Hodża - "zgubiłem go w piwnicy". "To dlaczego szukamy tutaj?!" - "Ponieważ tutaj jest najjaśniej!" - odrzekł Hodża.
Hodża Nasredin ma odpowiedź na każdą okazję i z każdego położenia wyjdzie cało, dzięki swym niezawodnym fortelom. Tego wieczora dołączą do niego inni głupi mędrcy, mądrzy głupcy: bohaterski Nazar, pechowy Kikos, szalony Dumrul. A wraz z nimi wędrować będziemy po tradycji opowiadania Bliskiego Wschodu, Armenii i Turkmenistanu.

10 sierpnia, niedziela
Buszem podszyci


Opowiadają - Agnieszka Ayşen Kaim, Gosia Litwinowicz, Jarek Kaczmarek
Muzyka - Gwidon Cybulski, instrumenty tradycyjne - balafon, djembe, ngoni.


godz. 12.15 - Opowieści z tykwy wzięte - dla dzieci, rodziców i dziadków.
Bajki ludów Aszanti i Joruba - magiczne historie o pierwszym królewskim tronie, zesłanym z nieba, o podstępach pająka Anansi, historie o myśliwych, baśń o kobiecie, która swoje dzieci znalazła na drzewie figowym.... Jęczący mrówkojad, gadające drzewo, podstępna hiena - spotkanie ze światem afrykańskiej wyobraźni.

godz. 21.00 - Busz, blues, bluszcz

Buszmeni - Jarek Yaro Kaczmarek - gitara, głos, opowieści & teksty.
Gwidon Cybulski - śpiew, gitara, balfon, ngoni, harmonijka ustna, didjeridoo.

Ja odczłowieczam się
Żeby człowiekiem znowu być
Buszem podszyty jestem
Bluszczem zarosły moje sny

Koncert muzyki inspirowanej tradycyjnym bluesem spod znaku Roberta Johnsona, Big Billa Bronzy'ego, Leadbelego i muzyką afrykańską. Utwory przeplatane legendami miejskimi.