Plenerowy projekt "Opowieści niesamowite" jest próbą zwrócenia uwagi i przywrócenia należytego szacunku miejscu istniejącemu na pograniczu miasta.
W teraźniejszości zdominowanej i całkowicie podporządkowanej człowiekowi, pragniemy zaprosić do lasu po zmroku, kiedy to z dala od świateł ulicznych latarni wszystko traci swą oczywistość.
Kształty wyłaniające się z ciemności poprzecinanej obeliskami drzew podpowiadają wyobraźni najrozmaitsze wizerunki. Zapachy stają się niezwykle intensywne. Dźwięki jakby bardziej słyszalne. Percepcja intuicyjna.
muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście
22 września występuje zjawisko równonocy. Słońce zachodzi przed godziną 19:00. Do końca roku pozostało 100 dni. Rozpoczyna się jesień. Powietrze nasyca się wilgocią, gęstnieje.
Patrząc jak natura osiąga apogeum formy, by potem ulec powolnej, łagodnej dematerializacji, uświadamiamy sobie własną relacyjność. Skonfrontowani z procesem naturalnej przemiany, absorbujemy to co dotąd nazywaliśmy "zewnętrznym". Przesuwamy tym samym granicę własnej podmiotowości.
Wraz z grupą zaproszonych do projektu artystów, planujemy wniknąć w strukturę lasu tworząc instalacje będące autorskim komentarzem dotyczącym relacji łączących człowieka ze światem przyrody.
Z jednej strony chcemy podkreślić niezaprzeczalny fakt przynależności ciała ludzkiego, po brzegi wypełnionego analogiami do zewnętrznego świata przyrody. Z drugiej zaś spróbujemy zatrzeć granice budujące hierarchie pomiędzy światami ludzi, zwierząt i roślin.
Formy będące "ramami" instalacji inspirowane prowincjonalną architekturą sakralną, wytyczą szlak nocnej podróży przez las.
Celowe podobieństwo obiektów do przydrożnych kapliczek, ma na celu uwydatnienie sfery sacrum w ciepłym, kameralnym, wyzbytym patosu wcieleniu.
Jednym z wątków projektu "Opowieści niesamowite", jest inne spojrzenie na zagadnienie ekologii.
Postaramy się bez demagogicznego tonu, bez zbędnej narracji, wywołać poczucie związku odbiorcy z przestrzenią lasu.
Broniąc tezy, że "natura objawia nam w rzeczach zwykłych, parabole rzeczy głębokich", postaramy się stworzyć możliwość intuicyjnego dopasowania się do przestrzeni przyrody w kontekście wydarzenia artystycznego.
Kuratorka: Ada Dobrzelecka
Organizator: Super Same - Siostrzane Inicjatywy Kulturalne
Partnerzy: Lasy Państwowe, Spider Games
Patronat: trojmiasto.pl, eskaem.pl
Zagrają:
Mananasoko
Enchanted Hunters
Wystawa prac:
Przemysław Branas, Ada Dobrzelecka, Marta Grabicka, Joanna Grochocka, Martyna Grzeszczak, Mikołaj Harmoza, Wojciech Juchniewicz, Przemysław Łopaciński, Magdalena Mellin, Magdalena Reczyńska, Maciej Salamon, Irmina Stanis.