stat
PATRONAT

Opowieści z krypty | odkrycia archeologiczne w kościele św. Jana. Wykład XIX | cykl świętojański

Zapraszamy na Opowieści z krypty - odkrycia archeologiczne w kościele św. Jana | wykład w ramach cyklu "Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką".

Podczas badań archeologicznych prowadzonych w kościele św. Jana archeolodzy odkrywali zarówno krypty jak również inne relikty po zmarłych takie jak: fragmenty szat, tekstylne dekoracje trumien. Podczas wykładu poznamy formy architektoniczne czterech krypt grobowych z II połowy XVII wieku w tym kryptę Adelgundy Zappio. Wykład przybliży także funkcje odkrytych reliktów, zarówno praktyczne, jak i symboliczne, związane z rytuałami pogrzebowymi i statusem zmarłych. Odkrycia archeologów powiązane są również z nowożytną historią świątyni.

Prelegenci: Joanna Jabłońska-Dyrda - archeolog, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w specjalizacji konserwacja zabytków archeologicznych. Główny Konserwator w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Specjalizuje się w konserwacji i badaniu tkanin archeologicznych pochodzących głównie z okresu średniowiecza i czasów nowożytnych.

Krzysztof Dyrda - archeolog, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku archeologia, w specjalizacji archeologia architektury i konserwacji zabytków. Pracownik Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. W latach 2005 - 2013 - inspektor ochrony archeologicznej Miasta Gdańska. Badacz licznych stanowisk archeologicznych na terenie Wyspy Spichrzów oraz Głównego Miasta Gdańska, w tym kościołów św. Jakuba i św. Jana, licznych cmentarzysk z okresu wpływów rzymskich, średniowiecza i czasów nowożytnych.

Udogodnienia: obiekt dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, rejestracja wykładu i udostępnienie go z napisami na kanale YouTube NCK.
fot. Jacek Klejment