stat
PATRONAT

Oprowadzanie kuratorskie: Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym

Tożsamość miasta współkształtuje jego architektura. Tworząca ramy miejskiej egzystencji Gdynia powstawała, gdy w światowej architekturze dokonywała się wielka przemiana. Widzialnym znakiem przemiany, jaką przyniósł architektoniczny MODERNIZM stała się gładka, przeszklona ściana, pomalowana na biało! Jasne były więc mury gdyńskich urzędów, gdyńskich biurowców, gdyńskich kamienic, gdyńskich willi, gdyńskich bloków. Tak zrodził się mit "białej Gdyni".

Gdynię zrodził MOZÓŁ tysięcy ludzi, którzy za sobą zostawiali dotychczasowe życie, by budować je na nowo. Stworzyli MIASTO, które stało się dumą ich samych i całego kraju. Miasto, które do dziś stanowi symbol sukcesu całego pokolenia Polaków żyjących między dwiema strasznymi wojnami.

Jest to wystawa, na którą wszyscy czekali. Ekspozycja oparta została głównie na nieprezentowanych dotąd materiałach zdjęciowych i filmowych.

Pozyskaliśmy je między innymi z archiwów w Waszyngtonie oraz Saint-Ouen. Zwiedzających zaskoczy sposób aranżacji, której podjął się szkocki architekt Gary Johnson. Do współpracy merytorycznej zaprosiliśmy świetnych specjalistów, między innymi dra hab. Andrzeja Szczerskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kuratorem ekspozycji jest dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Jacek Friedrich.

Celem wystawy jest zaprezentowanie, w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla szerokiej publiczności, fenomenu narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architektury. Wystawa ma służyć budowaniu i poszerzeniu świadomości naszych widzów, dzięki czemu - mamy nadzieję - przyczyni się do pogłębienia więzi gdynian z ich miastem. Naszym gościom spoza Gdyni ukaże z kolei rangę zjawiska, a wreszcie wpłynie pozytywnie na ochronę zabytkowych, historycznych i kulturalnych wartości ważnych nie tylko dla społeczności lokalnej, ale i ogólnopolskiej.

Opowieść o tym, jak to wszystko się zaczęło chcielibyśmy zaprezentować poprzez wystawę "Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym". Po wystawie będzie oprowadzać Tomasz Rembalski.

Bilety: normalny: 7zł, ulgowy: 4zł, bilet rodzinny: 15 zł

Zapraszamy.

Patronat honorowy nad wystawą objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Wystawa towarzyszy międzynarodowej konferencji naukowej Modernizm w Europie, modernizm w Gdyni. Architektura XX w. i jej waloryzacja.

Partnerem wystawy jest firma Allcon.

Wystawę "Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym", będzie można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni do 31 grudnia 2015 r.