stat
PATRONAT

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie dla Generacji 60+ po pierwszej w Polsce indywidualnej wystawie ukraińskiego artysty Valentyna Odnoviuna, prezentującej cykle fotograficzne poświęcone miejscom przymusowego odosobnienia. Jego fotografie, powstające głównie w Litwie, Ukrainie, Łotwie, Polsce i Niemczech, są częścią niewidzianej historii II wojny światowej i komunizmu w Europie Wschodniej, rozproszonym zbiorem śladów politycznej przemocy, zachowanych przez miejsca, które kiedyś umożliwiały jej zaistnienie. Wygląd tych miejsc świadków przemocy artysta analizuje poprzez zapis fotograficzny. Robi to w nieoczywisty, abstrakcyjny sposób. W swej twórczości nawiązuje m.in. do polskich wątków, jeden z cykli PW44 poświęca Powstaniu Warszawskiemu.

7 - 29 stycznia 2025, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Inny, Horyzonty, zawiera pracę zrealizowaną w dawnym więzieniu Gestapo, potem UB w Gdańsku. Tworząc swoiste archiwa dowodów obecności osób izolowanych, więzionych i eksterminowanych, zastanawia się nad historią, nad człowieczą naturą i nad powracającym wciąż zagrożeniem dla ludzkiej wolności.

BIO: Valentyn Odnoviun urodził się w 1987 roku w Charkowie, w Ukrainie. Od dekady mieszka i pracuje w Wilnie. Należy do Litewskiego Związku Fotografów. Absolwent Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Fotografii i Sztuki Mediów (2016) oraz Teorii i Historii Sztuki (2019). Studiował również w 2015 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Monachium w ramach programu Erasmus. Obecnie pracuje nad doktoratem w Litewskim Instytucie Badań nad Kulturą. Jest laureatem stypendiów rezydencyjnych i nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Nowej Zelandii, USA i wielu krajach Europy. Bada potencjał fotografii jako medium nieograniczonego, otwierającego widza na wielokierunkową interpretację. Jednocześnie jego twórczość jest głosem pokolenia, które przepracowuje niełatwe dziedzictwo komunistyczne Ukrainy, Litwy, Estonii i Polski. Przypomina o istnieniu reżimów w kontekście współczesnych zagrożeń i podziałów społecznych.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- kiedy: 01.10.2023 (niedziela)
- czas: od godz. 13:00-14:00
- miejsce: NOMUS Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Stefana Jaracza 14
- prowadzenie: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
- koszt: 1 zł
- nie obowiązują zapisy

W dniu 1 października 2023 r. (niedziela) w NOMUS-ie Nowym Muzeum Sztuki nastąpi sprzedaż książki pt. Jan Bułhak. Wilno i Wileńszczyzna w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka po promocyjnej cenie 24,50 zł.
Publikacja jest prezentacją bogatego zbioru fotografii wileńskiej autorstwa Jana Bułhaka, twórcy tzw. fotografii ojczystej. Prace Jana Bułhaka znajdują się w kolekcji fotografii kresowej w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Książka zawiera 115 reprodukcji fotografii wraz z esejami dr. hab. Macieja Szymanowicza oraz Marioli Balińskiej.