Majestatyczne kompozycje dworu wiedeńskiego na jesiennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+®.
Podczas drugiego koncertu, w
sobotę 8 października o godz. 19.15 w kościele Św. Trójcy przeniesiemy się do cesarskiego dworu Habsburgów. W owym czasie pełne majestatu uroczystości cesarskie uświetnione były wykwintną grą trębaczy, dlatego też i tu, podczas festiwalu ORGANy PLUS+ nie mogło ich zabraknąć.
+Tubicinatores et Arcus, tak właśnie brzmi tytuł koncertu, który przygotowany został przez gdański zespół
Tubicinatores Gedanenses - zespołów trąbek historycznych i kotłów oraz barokową orkiestrę kameralną. Pod kierunkiem założyciela zespołu Pawła Hulisza usłyszymy program pełen nowości, między innymi sonaty ceremonialne wiedeńskiego dworu, które wybrzmią w formie koncertowej prawdopodobnie po raz pierwszy od 300 lat! Szykuje się wyjątkowy wieczór...
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy oraz neogotyckiego kościoła Św. Jana Bosko, wreszcie muzyka nie słyszana nigdzie indziej w Polsce sprawią, że wejdziemy w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych sprzed wieków.
Zapraszamy do Gdańska! Zapraszamy do kościoła Świętej Trójcy, św. Jana i św. Jana Bosko!
Tubicinatores Gedanenses i goście To unikatowy projekt muzyczny, przeznaczony na zespół trąbek historycznych i kotłów Tubicinatores Gedanenses w towarzystwie barokowej orkiestry kameralnej. Koncertowanie z orkiestrą jest kontynuacją i naturalnym rozwinięciem pomysłów artystycznych zawartych na dwóch poprzednich płytach zespołu: Tubicinatores Gedanenses z 2016 roku i Turmmusik z 2019 roku. Muzyka prezentowana w tym programie opiera się na repertuarze XVII i XVIII-wiecznego dworu cesarskiego w Wiedniu. Sonaty ceremonialne zawarte poniżej były wykonywane przez muzyków na dworach, zarówno świeckich, jak i kościelnych, ku uciesze i rozrywce pryncypałów, a także dla bogatych patrycjuszy miejskich, którzy organizowali koncerty w zaciszach swych domów. Zrealizowanie ich wraz z orkiestrą będzie stanowić światową premierę tych dzieł od czasu baroku! Dzięki współpracy z głównym edytorem wydawnictwa Spaeth und Schmid, Arne Thielemannem, większość tych małych arcydzieł muzycznych po raz pierwszy zostanie wykonane publicznie od niemal 300 lat. Ważną częścią koncertu będzie też prezentacja opracowanych utworów pochodzących z Gdańska, prawdopodobnie nigdy dotąd niezarejestrowanych, a wykorzystywanie kopii instrumentów z epoki będzie próbą odnalezienia brzmienia zbliżonego do wzoru, jakim były ansamble w minionych czasach. Mimo ogromnej, koncertowej spuścizny muzycznej i bogactwa nagrań, rzadko mamy możliwość posłuchania muzyki barokowej, szczególnie napisanej na tak spektakularny skład instrumentalny. Opiekunem artystycznym powyższego przedsięwzięcia jest dr Paweł Hulisz - założyciel zespołu Tubicinatores Gedanenses.
Szczegóły na stronie
www.organyplus.com Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów, Fundacja Trinitas Artis, Parafia pw. św. Jana Bosko, AMRS Production
Partnerzy: Drukomania.pl, Ruch Muzyczny, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego.
Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem European Festival Associacion EFFE.