stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Orlen Golden Boy Trophy - turniej o puchar im. Zenona Plecha

To już trzecia edycja turnieju, który upamiętni Zenona Plecha. Ponownie w Gdańsku, na mini torze żużlowym najmłodsi adepci speedwaya powalczą o Golden Boy Trophy.

ZENON PLECH
Jeden z najpopularniejszych i najbardziej utytułowanych polskich żużlowców. W historii światowego żużla zapisał się złotymi zgłoskami zdobywając 11 medali rangi mistrzostw świata, a w Polsce udało mu się zdobyć 5 razy tytuł Mistrza Polski, co w klasyfikacji wszechczasów daje mu drugie miejsce za Tomaszem Gollobem. Był wychowankiem Stali Gorzów, który w 1976 przeszedł do Wybrzeża Gdańsk. To tutaj zdobył swój największy tytuł w karierze - Wicemistrza Świata na torze w Chorzowie w roku 1979. Po karierze był trenerem reprezentacji Polski, klubów z Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, Wrocławia i Bydgoszczy. Był również założycielem gdańskiej szkółki mini żużlowej i to praca z młodzieżą dawała mu sporo satysfakcji. Ceniony i znany na całym świecie, gdzie miał wielu kibiców. Fanatycy z Anglii, gdzie również bronił barw londyńskiego Hackney nadali mu przydomek "Golden Boy", złoty chłopiec żużla. Zawsze uśmiechnięty, serdeczny i skory do pomocy, który w jednym ze swoich ostatnich wywiadów powiedział: "Chciałbym, aby sport żużlowy w Polsce rozwijał się, aby młodzi chłopcy nie zaniedbywali edukacji, bo gdy nie wyjdzie im w sporcie, to zawsze mają alternatywę".

IDEA ZAWODÓW
Dzieci - to one są przyszłością każdej dyscypliny. Stworzenie odpowiednich warunków w każdym sporcie pozwoli wychować kolejnych mistrzów. Tą samą ideą kierował się Zenon Plech, który mocno zaangażował się w każdy projekt szkoleniowy. To on w 2005 roku przejął gdański obiekt mini żużlowy, gdzie stworzył szkołę z prawdziwego zdarzenia. Obecnie brakuje wydarzeń i treningów, podczas których młodzi chłopcy mogliby podnosić swoje umiejętności. W dobie koronawirusa wielu rodziców straciło też możliwość treningów i rywalizacji z rówieśnikami. W Polsce brakuje też zawodów, gdzie chłopcy wychowani nad Wisłą, mogliby rywalizować z chłopakami z Europy. Dlatego też stwierdziliśmy, że to właśnie zawody indywidualne dla dzieci, których postęp i rozwój najbardziej radował Zenona Plecha. Wiemy, że to właśnie dla dzieci miał najbardziej otwarte serce i bardzo by się cieszył, że to właśnie młodzi chłopcy będą mogli upamiętnić jego osobę. Z kolei jako organizatorzy, chcemy przybliżyć jego sylwetkę oraz sukcesy zawodnikom, którzy stawiają pierwsze kroki w dyscyplinie, w której sukcesy odnosił Zenon Plech. Wiele wskazówek i wiedzy przekazał bliskim mu osobom, a teraz można ją przekazać kolejnym pokoleniom. Dodatkowo jako organizator chciałbym podziękować tacie za wszystko co zrobił dla sportu żużlowego oraz za przekazanie pasji do tego sportu, chcemy aby był to dzień, gdzie zawodnicy startujący w zawodach będą mogli podziękować swoim tatom za wsparcie na tym etapie kariery, a inni ojcowie będą mogli zabrać swoje pociechy na stadion, by wspólnie spędzić ten dzień, jak ojciec z dzieckiem.

UCZESTNICY
Uczestnikami zawodów są zawodnicy w wieku 10-14 lat, którzy trenują i rywalizują w sporcie żużlowym na motocyklach o pojemności 80-140 cm3. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy zawodników z całej Europy, a wstępnie zainteresowanie udziałem wyraziły dzieciaki z Danii, Szwecji czy Niemiec. Łącznie do rywalizacji przystąpi 16 zawodników

PKN ORLEN ponownie sponsorem tytularnym Golden Boy Trophy!
Już po raz trzeci największy polski sponsor napędza nasze wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz sportu żużlowego. 30 czerwca na mini torze przy stadionie im. Zbigniewa Podleckiego w Gdańsku odbędzie się ORLEN Golden Boy Trophy - turnieju o Puchar im. Zenona Plecha.

- ORLEN kolejny raz potwierdza, że jest nie tylko sponsorem najbardziej popularnych dyscyplin, klubów czy wydarzeń odbywających się na terenie Polski, ale również wspiera inicjatywy związane z rozwojem młodych polskich zawodników. Dbamy o to, by poprzez spotkania z legendami tego sportu i możliwość wspólnych treningów, najmłodsi adepci żużla mieli motywację do ciężkiej pracy - powiedział Krystian Plech, organizator ORLEN Golden Boy Trophy.

Trzecia edycja turnieju, która upamiętni Zenona Plecha na mini torze cieszy się ogromnym uznaniem zarówno wśród dzieci z Polski, jak i z całej Europy. Ponownie szykujemy wystawę zabytkowych motocykli, kombinezonów i planujemy zaprosić legendy sportu żużlowego. Ten dzień tworzymy z myślą o upamiętnieniu dokonań Zenona Plecha, który na tym obiekcie po karierze spędził sporo czasu organizując treningi żużlowe dla młodzieży, a dla lokalnej społeczności lodowisko w okresie zimowym.

- Te zawody są dla nas, jako organizatorów szczególne. Upamiętniamy legendę Zenona Plecha, ale także dziękujemy naszym ojcom za przekazaną pasję. Co roku obserwujemy jak młodzi zawodnicy rozwijają się dzięki takim wydarzeniom, jak rywalizują i osiągają kolejne sukcesy. Wierzymy, że to odpowiednia droga, bo właśnie taką samą podążał Bartosz Zmarzlik - nasz Mistrz Świata. Dlatego cieszę się, że kolejny raz spotkamy się w Gdańsku, dziękuję PKN Orlen i wszystkim sponsorom, że są z nami i będziemy mogli upamiętnić Super Zenona! - dodał organizator.

Lista startowa:
1. Tyler Haupt - Niemcy
2. Niklas Bager - Dania
3. Franciszek Szczyrba
4. Mieszko Mudło
5. Antoni Jabłoński
6. Dorian Biedrzycki
7. Tyler Ryan Bernd Termin - Niemcy
8. Szymon Kazaniecki
9. Nikodem Leśnik
10. Wiktor Klecha
11. Janek Konzack - Niemcy
12. Carlos Gennerich - Niemcy
13. Julian Wronecki
14. Jakub Kuszewski
15. Jacob Bølco - Dania
16. Fabian Magnusson - Szwecja


Na zawodach ponownie pojawią się legendy żużla - w tym roku na wydarzenie przyleci czterokrotny Mistrz Świata - Hans Nielsen, i ponownie Marvyn Cox - legenda Wybrzeża. Dodatkowo dla kibiców czeka sporo atrakcji:
- dmuchańce
- wata cukrowa i popcorn.
- wystawa zabytkowych motocykli i replik kombinezonów.

SPONSOR TYTULARNY: PKN ORLEN
PARTNER STRATEGICZNY: MIASTO GDAŃSK
Partner Wydarzenia: Port Gdańsk
Sponsor Elitarny: DRUTEX
Sponsorzy Główni: DRO-AD Sp. z o.o., Port Gdański Eksploatacja
Sponsorzy: Elnaft, BALT-T, Petro Stal, BLUEORB Drukarnia Wielkoformoatowa, Instal-Klima, L-Inkaso, TAXI GENNERICH, DownTown Apartments, JG SPORT, Security Premium, Zakłady Mięsne PROSIACZEK, Pentel, Pizzeria LA PARMA
Partner Motoryzacyjny: MERCEDES BENZ AUTO FRELIK
Zawody są współfinansowane z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa
Pomorskiego.
Patronat Medialny trojmiasto.pl