Orszak Trzech Króli w Gdańsku Bazylika Mariacka Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Orszak Trzech Króli w Gdańsku

W Święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2022, na ulice Gdańska po rocznej przerwie wraca Orszak Trzech Króli. Tematem tegorocznego wydarzenia jest świętowanie, a hasłem "Dzień dziś wesoły".

lip 9-10

sobota - niedziela, g. 9:00 - 18:00

wrz 17

sobota, g. 17:00

Gdańsk, Sopot,
- Tegoroczny Orszak Trzech Króli pragnie pokazać, jak ważne jest dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty, treści, które ze sobą niosą, cieszenie się, radowanie, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie. "Dzień dziś wesoły!" śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby, na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań, promienieć radością - mówią organizatorzy wydarzenia. - Podejmiemy refleksję nad dobrym przygotowaniem i głębokim przeżywaniem Świąt Bożego Narodzenia, czego konsekwencją jest radość w naszych sercach.

XI gdańska edycja Orszaku Trzech Króli rozpocznie się zbiórką o godzinie 11:30, wymarsz (poprzedzony modlitwą Anioł Pański) nastąpi o godz. 12.00. Spotykamy się i ustawiamy na ulicy Piwnej na wysokości okolicy wejścia do Bazyliki Mariackiej.

Na czele Orszaku - prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami - przejdą Trzej Mędrcy ze Wschodu.

Tak jak w latach ubiegłych po drodze do Gdańskiej Stajenki Orszak spotka Króla Heroda (jego pałacem będzie jeden z najwspanialszych zabytków Gdańska - Wielka Zbrojownia). To tu, Herod kusząc i grożąc będzie próbował zawrócić pielgrzymów z właściwej drogi. Tak samo będą chciały uczynić to diabły, gdzie na trasie Orszaku dojdzie do walki dobra ze złem.

Kulminacja będzie miała miejsce przed dworem Artusa. Kacper, Melchior i Baltazar pokłonią się Świętej Rodzinie i złożą dary. Na zakończenie, wspólnie z chórem Towarzystwa Śpiewaczego "Gryf" z Trąbek Wielkich uczestnicy odśpiewają przepiękne polskie kolędy.

W 2021 roku Orszak Trzech Króli nie mógł się odbyć ze względu na ograniczenia związane z sytuacją epidemiologiczną w Polsce. W tym roku wydarzenie będzie miało miejsce, ale formuła będzie nieco inna niż w poprzednich latach. Orszak przejdzie trasę płynnie, bez zatrzymywania. Nie będzie też tradycyjnej szopki z żywymi zwierzętami.

Orszak Trzech Króli w Gdańsku jest wydarzeniem kulturalno - religijnym organizowanym przez Proboszcza Bazyliki Mariackiej przy wsparciu Stowarzyszenia SUM oraz Stowarzyszeniem Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER).

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

Czytaj także