Urodziny Oruni rozpoczniemy odtworzeniem minionego czasu oraz nastroju panującego w momencie przekazania Parku przez Emilię Hoene w ręce mieszkańców Gdańska. W tym dniu spróbujemy odtworzyć uroczystość jaką, być może przygotowali 100 lat temu z tej okazji gdańszczanie.
"Przystanek Orunia Park" - to nie tylko nawiązanie do kursujących sto lat temu na Orunię
tramwajów , ale zachęta do zatrzymania się, do odpoczynku w pięknym otoczeniu i chwili refleksji nad złożoną historią Miasta. Rok 1918 to bardzo trudny czas. Kończy się wojna, po Gdańsku tułają się żołnierze szukający drogi do domu. Testament Emilii Hoene przekazujący mieszkańcom w użytkowanie piękny, zabytkowy park oruński dał zmęczonym ludziom miejsce na zatrzymanie się - przystanek i oddech od codziennych trudów. Na Orunię można było dojechać tramwajem, ale też wybrać się tam na piechotę, bo daleko od centrum to nie jest. Park jest pełen pięknej zieleni, akweny wodne i sięgającą dawnych lat historię i legendy.
W tym dniu Park Oruński zostanie podzielony na strefy, w której każda będzie miała swój symbol i pozwoli nam przenieść się w historyczne czasy. Pierwszym punktem naszej historycznej wędrówki będzie brama dekoracyjna, która w tym dniu zyska nowe oblicze, dzięki ozdobom z kwiatów oraz herbów Gdańska i Oruni. Przy bramie będą oczekiwać na nas historyczni rajcy, prowadzący przedstawi rys historyczny miasta z tamtego okresu i wspólnie będziemy wyczekiwać ważnego gościa.
Do parku wjedzie zabytkowy samochód, gdzie nastąpi uroczystość powitania, a w nim wyglądani goście, rodzina Emili Hoene wraz z notariuszem, który przekaże zgromadzonym treść testamentu i dokumenty własności parku, Karlowi Augustowi Theodorowi Hugo Bailowi burmistrzowi Gdańska. Najwyższy urząd w mieście w tym czasie, nadburmistrza Gdańska sprawował Heinrich Scholtz.
Po uroczystości powitania, wszystkich gości zapraszamy na atrakcje w przestrzeni Parku.
Wszystkie atrakcje w parku będą przygotowane w stylistyce epoki i będą dziać się symultanicznie przez dwie godziny.
Zaplanowane atrakcje:- możliwość oglądania i fotografowania zabytkowego samochodu
- Konny tramwaj - tramwajarze
- Pary pływające na łódkach
- stanowiska malarzy w różnych częściach parku (para ucharakteryzowana na legendarną Oranę i Rycerza pozujący do obrazu)
- Wracający z wojny ranni żołnierze i pielęgniarka
- Monocyklista, żongler
- Szczudlarze
- Koncert przedwojennych piosenek
- Salon mód (wypożyczalnia kapeluszy i pomoc w stylizacji do pamiątkowego zdjęcia)
- Retro fotograf
- Pokaz baniek mydlanych
- Gazeciarze
Na sam koniec tak pięknego dnia zapraszamy na koncert do Amfiteatru Orana w wykonaniu Gdańskiej Orkiestry Promenadowej w repertuarze najpiękniejszych utworów Johanna Straussa. Koncert odbędzie się o godz. 19.00.