Orunia jest kobietą. Projekt "Orunianki - Polki, gdańszczanki, patriotki". Kobiety z Oruni - żyły tu, mieszkały, pracowały przez wieki. Działaczki, nauczycielki, artystki, filantropki - czy wiemy o nich wystarczająco dużo? Projekt "Orunianki - Polki, gdańszczanki, patriotki" jest okazją, by przyjrzeć się mieszkankom dzielnicy i temu, jak ich działalność wpłynęła na społeczne i kulturalne życie Oruni. Działania projektowe rozpoczynają się 15 czerwca 2023 r. i zakończą się w listopadzie tego roku.
16.06.2023 Scena Muzyczna GAK, g. 18.00 Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską -Rydel | Johanna Schopenhauer, Konstancja Czirenberg
Anna Czerwińska-Rydel to autorka i edukatorka, która w książkach postawiła sobie za cel... edukację. Czytelnicy poznają dzięki niej i dokonania słynnych Polaków, a do tego mają też okazję do przemyślenia innych, trudnych spraw. Urodzona w Gdańsku, Anna Czerwińska-Rydel dała się poznać jako sprawna edukatorka, prowadząca z młodymi ludźmi zajęcia pedagogiczne i terapeutyczne, a także warsztaty o profilu muzycznym. Swoje doświadczenia na tym polu szybko zaczęła przekuwać w słowa, przelewając je na karty książek dotyczących problemów z odnalezieniem się we współczesnym świecie. Ciekawym elementem jej twórczości są przypowieści biograficzne skupione wokół osób znanych, stające się okazją do wskazania właściwych dróg postępowania i zachowania.
Anna Czerwińska-Rydel jest autorką dwóch, ważnych, z punktu widzenia projektu "Orunianki(...)" książek - "Bałtycka Syrena. Historia Konstancji Czirenberg" oraz "Lustra Johanny. Opowieść o Johannie Schopenhauer".
Konstancja Czirenberg urodziła się w Gdańsku w 1605 roku. Była utalentowaną śpiewaczką, malarką, hafciarką. Grała też na organach, klawikordzie i cytrze. Znała wiele języków, a legendy mówiące o jej nieprzeciętnej urodzie i talentach dotarły aż do Szwecji, Francji i Włoch. Nazywano ja Bałtycką Syreną.
Johanna Schopenhauer z kolei to nie tylko matka Artura Schopenhauera. W swoich czasach była znana na całą Europę jako pisarka i gospodyni słynnego salonu artystycznego, w którym bywał Johann Wolfgang von Goethe. Anna Czerwińska-Rydel w swojej książce opowiada o jej gdańskiej młodości oraz o tym, co wyrosło z tej krnąbrnej, rezolutnej dziewczyny.
Obie Panie mogły nazywać się Oruniankami. A szczegółowo o ich relacji z Orunią na pewno opowie Anna Czerwińska-Rydel,
16 czerwca o godz. 18:00, podczas naszego spotkania. Wstęp wolny. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM) Zapraszamy!Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra".