stat
Impreza już się odbyła

Orunia - od osady do dzielnicy - siedem wieków historii

paź 14

poniedziałek, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 106 zł
Kup bilet

29 czerwca - 14 grudnia 2024, g. 11:15 - 12:15

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 0-12 zł
Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach projektu "Historie po Oruńsku".
We wtorek 29 kwietnia 2014 o godz. 18.00 w Domu Sąsiedzkim - Gościnna Przystań odbędzie się spotkanie z Aleksandrem Masłowskim, który "słowem i obrazem" przybliży zgromadzonym gościom sylwetki ludzi oraz wspomnienia budynków i miejsc związanych z przedwojenną, barwną i tętniącą życiem Orunią.

Aleksander Masłowski - znany i ceniony badacz oraz popularyzator historii Gdańska. Przewodnik gdański, stający konsekwentnie w obronie prawdy historycznej oraz dążący do odbudowy gdańskiej tożsamości. Opowiadający z pasją i humorem o poznawaniu historii jako o warunku zrozumienia teraźniejszości, w której żyjemy.

Organizator: Gdański Archipelag Kultury
Miejsce: Dom Sąsiedzki - Gościnna Przystań ul. Gościnna 14
Kiedy: Wtorek 29 kwietnia 2014 godz. 18.00


Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O projekcie "Historie po Oruńsku"

Projekt kulturalno-społeczny skierowany jest do wszystkich mieszkańców i pasjonatów dzielnicy Orunia. Trwać będzie od marca do grudnia 2014. Polegać będzie na zbieraniu historii ludzi i dzielnicy. Zebrane opowieści posłużą za inspirację do stworzenia scenariusza spektaklu teatralnego. Punktem kulminacyjnym całego projektu będzie premierowy pokaz spektaklu, którego współautorami i współtwórcami będą mieszkańcy Oruni.
Spektakl będzie wystawiony w przestrzeni publicznej dzielnicy.

W ramach projektu zapraszamy na comiesięczne, bezpłatne spotkania z ekspertami z wybranych dziedzin (np. fotografii, architektury, botaniki, historii), którzy opowiedzą o wyjątkowych architektonicznych walorach dzielnicy, nietuzinkowych okazach botanicznych, czy o wybitnych postaciach historycznych, które w dawnych czasach gościły na Oruni. W miesiącach letnich odbywać się będą tematyczne spacery po dzielnicy.

Zapraszamy również na bezpłatne warsztaty dziennikarskie dla młodzieży i dorosłych zainteresowanych samodzielnym zbieraniem opowieści najstarszych mieszkańców Oruni. Podczas warsztatów uczestnicy nabędą umiejętności przeprowadzania wywiadów i zbierania historii. Opisane przez nich historie mieszkańców dzielnicy posłużą, jako inspiracja do stworzenia profesjonalnego scenariusza spektaklu teatralnego.

Wszystkich chętnych mieszkańców zapraszamy do udziału w grupie teatralnej, która weźmie udział w warsztatach teatralnych i spektaklu finałowym. Aby zostać jej członkiem wystarczą dobre chęci i zapał do pracy. Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia aktorskiego. Zapraszamy chętnych w każdym wieku.

W trakcie trwania projektu odbywać się będą również warsztaty muzyczne dla dzieci i warsztaty video dla młodzieży. Uczestnicy tych warsztatów nabędą umiejętności, które pozwolą im wziąć czynny udział w spektaklu finałowym.

Więcej informacji: www.facebook.com/historiepoorunsku, www.mojaorunia.pl, www.gak.gda.pl,

Udział we wszystkich wydarzeniach odbywających się w ramach projektu jest bezpłatny.

Organizator: Gdański Archipelag Kultury
Partnerzy: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, Dom Sąsiedzki - Gościnna Przystań, Rada Osiedla Orunia -Św. Wojciech - Lipce
Patronat Medialny: Moja Orunia, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl

Kontakt i informacje:
Dworek Artura GAK
Aleksandra Abakanowicz, Anna Kaźmierczak tel. 58 306 66 76 w.37, dworekartura@gak.gda.pl

Teatr GAK
Jarosław Rebeliński tel. 693 721 003