stat
Impreza już się odbyła

Oruńskie wędrówki - opowieści o ludziach i domach

w każdy piątek (od 04.10 do 11.10.2024), g. 18:00

Gdańsk Oliwa, Biurowiec Argon Al....
bilety 45-90 zł
przedsprzedaż 75 zł
lis 14

czwartek, g. 12:00

Sopot,
Wstęp wolny
Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach projektu "Historie po Oruńsku".
Tym razem, korzystając z uroków letniej pogody proponujemy Państwu spacer. Spotykamy się w sobotę 23 sierpnia 2014 o godz. 12.00. Zbiórka przed Kuźnią oruńską przy ul. Gościnnej 10. Spacer poprowadzi dr Aleksander Masłowski.

Trasa spaceru powiedzie przez miejsca powszechnie znane mieszkańcom Oruni, ale nie zawsze przez nich zauważane, które tworzą bogatą i ciekawą historię dzielnicy. Pójdziemy ulicami, zajrzymy do parków, przyjrzymy się budynkom i przypomnimy niektórych z ich mieszkańców. Wszystko to by lepiej poznać przeszłość Oruni, a tym samym lepiej zrozumieć jej teraźniejszość

Prowadzący spacer - dr Aleksander Masłowski
Znany i ceniony badacz oraz popularyzator historii Gdańska. Przewodnik gdański, stający konsekwentnie w obronie prawdy historycznej oraz dążący do odbudowy gdańskiej tożsamości. Opowiadający z pasją i humorem o poznawaniu historii jako o warunku zrozumienia teraźniejszości, w której żyjemy.

Organizator: Gdański Archipelag Kultury
Miejsce zbiórki: Kuźnia - ul. Gościnna 10
Kiedy: Sobota, 23 sierpnia 2014, godz. 12.00
Wstęp wolny

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O projekcie "Historie po Oruńsku"
Projekt kulturalno-społeczny skierowany jest do wszystkich mieszkańców i pasjonatów dzielnicy Orunia. Trwać będzie od marca do grudnia 2014. Polegać będzie na zbieraniu historii ludzi i dzielnicy. Zebrane opowieści posłużą za inspirację do stworzenia scenariusza spektaklu teatralnego. Punktem kulminacyjnym całego projektu będzie premierowy pokaz spektaklu, którego współautorami i współtwórcami będą mieszkańcy Oruni.
Spektakl będzie wystawiony w przestrzeni publicznej dzielnicy.

W ramach projektu zapraszamy na comiesięczne, bezpłatne spotkania z ekspertami z wybranych dziedzin (np. fotografii, architektury, botaniki, historii), którzy opowiedzą o wyjątkowych architektonicznych walorach dzielnicy, nietuzinkowych okazach botanicznych, czy o wybitnych postaciach historycznych, które w dawnych czasach gościły na Oruni. W miesiącach letnich odbywać się będą tematyczne spacery po dzielnicy.

Zapraszamy również na bezpłatne warsztaty dziennikarskie dla młodzieży i dorosłych zainteresowanych samodzielnym zbieraniem opowieści najstarszych mieszkańców Oruni.  Podczas warsztatów uczestnicy nabędą umiejętności przeprowadzania wywiadów i zbierania historii. Opisane przez nich historie mieszkańców dzielnicy posłużą, jako inspiracja do stworzenia profesjonalnego scenariusza spektaklu teatralnego.

Wszystkich chętnych mieszkańców zapraszamy do udziału w grupie teatralnej, która weźmie udział w warsztatach teatralnych i spektaklu finałowym. Aby zostać jej członkiem wystarczą dobre chęci i zapał do pracy. Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia aktorskiego. Zapraszamy chętnych w każdym wieku.

W trakcie trwania projektu odbywać się będą również warsztaty muzyczne dla dzieci i warsztaty video dla młodzieży. Uczestnicy tych warsztatów nabędą umiejętności, które pozwolą im wziąć czynny udział w spektaklu finałowym.

Więcej informacji: www.facebook.com/historiepoorunsku, www.mojaorunia.pl, www.gak.gda.pl,

Udział we wszystkich wydarzeniach odbywających się w ramach projektu jest bezpłatny.

Organizator: Gdański Archipelag Kultury
Partnerzy: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, Dom Sąsiedzki - Gościnna Przystań, Rada Osiedla Orunia -Św. Wojciech - Lipce
Patronat Medialny: Moja Orunia, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl

Kontakt i informacje:
Dworek Artura GAK
Aleksandra Abakanowicz, Anna Kaźmierczak tel. 58 306 66 76 w.37, dworekartura@gak.gda.pl

Teatr GAK
Jarosław Rebeliński tel. 693 721 003