stat
Impreza już się odbyła
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Podczas piątej odsłony cyklu filmowego ArtRebelie, którego głównymi bohaterami są artyści stawiający nam przez swoją sztukę szczególne wyzwania, zobaczymy film "Przeznaczone do burdelu" w reżyserii Zany Brisky. Gościem kuratorki cyklu, Anety Szyłak, będzie historyk sztuki, krytyk i kurator Adam Mazur. Zapraszamy 23 czerwca o godz. 19.00 do sieni IKM. Wstęp wolny.

gru 27-29

piątek - niedziela, g. 17-22

Gdańsk,
bilety 23 zł
Kup bilet
Pierwsza scena: mała dziewczynka obserwuje skąpane w poświacie czerwonych latarni prostytutki na ulicach Kalkuty. To o niej i kilkorgu jej rówieśnikach jest film "Przeznaczone do burdelu" Zany Briski i Rossa Kauffmana. O urodzonych w burdelach Sonagachi 10-latkach, dla których dzieciństwo skończyło się, gdy postawili pierwsze pewne kroki. Od tej pory ich codzienność to zmywanie naczyń czy sprzątanie, a w niedalekiej przyszłości - przejęcie pałeczki od matek-prostytutek.

Wyrwanie się z tego zaklętego kręgu zła graniczy z cudem. Ale i w Kalkucie cuda czasem się zdarzają. Dla Avijita, Pujy, Goura, Kochi, Manika, Suchitry, Tapasi i Shanti przepustką do normalnego świata okazuje się sztuka, która wkracza w ich życie za sprawą cenionej brytyjskiej fotografki (i zarazem reżyserki) Zany Briski. Kobieta rozdaje dzieciom aparaty fotograficzne, kupuje materiały i zachęca do pierwszych artystycznych prób. Na warsztatach maluchy poznają tajniki powstawania zdjęć i stopniowo otwierają się przed "ciocią Zaną" zaskakując nawet ją samą dojrzałością swoich obserwacji. Efekty tej edukacji nie każą na siebie długo czekać i przynoszą zdumiewające rezultaty.

Przy pomocy przyjaciół z Nowego Jorku Briski organizuje w Kalkucie wystawę prac swoich uczniów. Wkrótce Avijit bierze udział w konkursie dziecięcym na World Press Photo, zdjęcie Suchitry zdobi okładkę kalendarza Amnesty International, a wizerunek Pujy biegnącej w rozpadających się chodakach po kalkuckiej ulicy zostanie później wpisany w logo strony internetowej filmu. Briski zabiera dzieci na wycieczki nad morze i do ogrodu zoologicznego. Próbuje pokazać swoim małym podopiecznym, że parę ulic dalej istnieje inny świat i inne życie. Życie, w którym ich rówieśnicy chodzą do szkoły i bawią się w berka, a nie przygotowują do zaspokajania seksualnych potrzeb klientów.

W kolejnych odsłonach ArtRebelii pokażemy m.in. filmy: "Rytm to jest to!", "Sfabrykowany krajobraz", "Gmina w budowie". Gośćmi cyklu będą m.in.: Katarzyna Kozyra; Joanna Kusiak czy Konrad Pustoła.
---
Data: 23 czerwca 2015 (wtorek)
Godzina: 19:00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wstęp wolny

Trailer filmu: https://www.youtube.com/watch?v=5ehz3doE56A
Opis filmu za dystrybutorem.
---
"Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids", reż. Zana Brisky, USA 2005, 86 min. Oskar za najlepszy film dokumentalny i m.in. nagrody publiczności: Sundance, Seattle, Amnesty International FF, FF Silverdocs czy DOCS AGAINST GRACITY FF.

Aneta Szyłak jest kuratorką wystaw, współtwórczynią i pierwszą dyrektorką kolejno Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i Instytutu Sztuki Wyspa oraz twórczynią Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa. Przygotowywała wystawy między innymi w Londynie, Berlinie, Nowym Jorku i Helsinkach. Działa na rzecz ochrony dziedzictwa stoczniowego w Radzie Interesariuszy Młodego Miasta. Obecnie pracuje nad doktoratem na Goldsmiths w Londynie.

Adam Mazur, polski historyk sztuki, krytyk i kurator. Pracował jako kurator w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Wykłada na Uniwersytecie SWPS, Akademii Fotografii w Warszawie, Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i na Muzealniczych Studiach Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Redaktor naczelny magazynu "Szum", był redaktorem naczelnym magazynu "Obieg" i członkiem zespołu "Krytyki Politycznej". Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Zajmuje się przede wszystkim historią i krytyką fotografii. W 2009 została wydana książka "Kocham fotografię", będąca zbiorem jego tekstów o fotografii, która w tym samym roku doczekała się drugiego wydania, rozszerzonego i poprawionego.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partner: Against Gravity