stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

W dobrym Towarzystwie. Cykl spotkań o kulturze XIX-wiecznego Gdańska

19 czerwca - 31 grudnia 2024, g. 10:00 - 16:00

bilety 23 zł
ulgowy 17 zł
sty 30

czwartek, g. 17:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
"Ożywienie zamiłowania" do sztuki to jeden z punktów statutu Towarzystwa Przyjaciół Sztuki założonego w Gdańsku w 1836 roku. Ukoronowaniem jego starań było otwarcie muzeum w dawnym franckiszkańskim klasztorze. Kontynuując jego misję zapraszamy do Oddziału Sztuki Dawnej na cykl spotkań poświęconych kulturze XIX-wiecznego Gdańska, na których porozmawiamy m.in. o nowoczesności, mieszczańskim guście i walce o ochronę zabytków w XIX-wiecznym stylu.

 Ostatni z marzycieli. Johann Carl Schultz | Alicja Andrzejewska-Zając

XIX wiek kojarzy się nam przede wszystkim z rozwojem i wielkim pędem ku lepszej i nowoczesnej przyszłości. Nie zawsze jednak ów pęd budził entuzjazm. Wkraczający w nową erę Gdańsk musiał się rozwijać, jednak aby to zrobić, musiał rozsadzić swoje historyczne struktury. Z krajobrazu miasta po kolei znikały całe kompleksy kamienic, malownicze przedproża i średniowieczne bramy. Nie mógł się z tym pogodzić Johann Carl Schultz, dyrektor Królewskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Z jego inicjatywy powstało Stowarzyszenie na rzecz Zachowania Starodawnych Budowli i Zabytków Sztuki Gdańska, starające się uchronić zabytkowe budowle przed rozbiórkami. Kiedy stało się jasne, że działania Stowarzyszenia muszą poddać się wobec bezlitosnej modernizacji i lekceważenia ze strony władz, Schultz sięgnął po najlepiej znaną mu broń sztukę. Z ogromnej determinacji i walki o rodzinne miasto, narodziły się trzy cykle akwafortowych widoków. Artysta uwiecznił na nich najpiękniejsze reprezentacyjne gmachy oraz budynki, które zmieniały swoją funkcję lub były burzone. Jako pierwszy przedstawiał przebudowywane wnętrza zabytkowych kamienic relikty dawnej świetności i bogactwa miasta. Dzisiaj ryciny Schultza są jedynym śladem po wielu miejscach w Gdańsku, dzięki nim wiemy jak wyglądały sienie domów z ulic Św. Ducha101, Piwnej 25 czy Długiej 35. Po wojnie, stały się one jednym w ważnych źródeł, które wykorzystywano podczas odbudowy zniszczonego miasta.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- kiedy: 25.10.2023 (środa)
- czas: od godz. 18.30 do godz. 19.30
- miejsce: Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
- wstęp wolny

W programie jeszcze:
08.11 Natura i wichrzyciele. O kilku obrazach ze zbiorów MNG, dr hab. Rafał Makała (UG)
15.11 Użyteczne i piękne. Tekstylne rzemiosło domowe w XIX wieku, Beata Sztyber
22.11 "Nie masz zupełnie talentu", czyli zwyczajna historia o niezwykle utalentowanej artystce. Elizabeth Jerichau-Baumann, Małgorzata Paszylka-Glaza

Wydarzenie towarzyszy wystawie "Marzyciele epoki industrialnej. Malarstwo w Gdańsku w XIX wieku".