Spektakl koncentruje się na wyodrębnieniu najważniejszych przyczyn stanu rzeczy, czyli dramatycznego rozziewu między "wzrostem gospodarczym"* a poziomem relacji społecznych. Głównym tematem nowej odsłony "Ostatniej wieczerzy" jest odpowiedź na temat konkursu rozpisanego po raz VII przez teatr Ósmego Dnia: OFF: Premiery/Prezentacje - Wściekłość. Stulecie praw kobiet w Polsce.
Premiera sopocka: 11.12.2018
Koncept, reżyseria, wybór utworów muzycznych: Piotr Wyszomirski
Scenariusz: Magdalena Olszewska, Piotr Wyszomirski
Choreografia: Katarzyna Pastuszak
Muzyka: Krzysztof Wojciechowski
Wizualizacje: Art Vyrzecky
Projekt plakatu: Jacek "Jacx Badder" Staniszewski
Produkcja: Fundacja Pomysłodalnia
Czas trwania: do ostatniego widza.
W ramach spektaklu zespół Latającego Cyrku Idei zaprasza na wieczerzę. Zainteresowanych wsparciem produktowym i wykonawczym (uwaga: posiłek wegetariański) prosimy o wcześniejszy kontakt: pomyslodalnia@gmail.com
Będzie wściekłość, będzie mocno i konkretnie, ale też wszechstronnie i różnorodnie pod wieloma względami. Szczegóły będą napływać wraz ze zbliżaniem się do premiery sopockiej (prapremiera w Ósemkach 8 grudnia).
Slavery still exists to kolejna realizacja, którą Fundacja Pomysłodalnia wypełnia trwającą od kilku lat ideę wspierania kultury pozainstytucjonalnej. W ramach Latającego Cyrku Idei zapraszamy twórców z różnych środowisk, tworzymy sytuacje przyjazne dla integracji poszukujących twórców, reprezentujących różne doświadczenia, miejsca i pokolenia.
*W cudzysłowie, bo to termin mocno smrodliwy dla nas, fetysz, którym grają politycy, niemający wiele wspólnego z poziomem życia, o uczuciach nie wspominając.
Realizatorzy
Magdalena Olszewska (Katarzyna Wysocka) - animatorka kultury, autorka scenariuszy do spektakli chóru kobiet Chórraa ("Perfumeria Lady Makbet", "Wszystkie kobiety Williama", "Osiem scen z życia kobiety"), reżyserka i autorka scenariusza do spektaklu "Baczyński. Apokalipsa", dziennikarka Gazety Świętojańskiej online i Pomorza Kultury, prezeska Fundacji Pomysłodalnia.
Katarzyna Pastuszak - tancerka, reżyserka, choreografka, dyrektor artystyczna teatru Amareya & Guests. Teatrolog i animator kultury, wieloletnia badaczka tańca butō. W roku 1997 odbyła praktykę w Teatrze Znak, w latach 1999-2000 - w Teatrze Ekspresji Wojciecha Misiury, w latach 2000-2001 - w Teatrze "Cynada" Bożeny Eltermann, w roku 2003 - w Odin Teatret Eugenio Barby. Ukończyła skandynawistykę na Uniwersytecie Gdańskim i Wydział Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie. Stypendystka rektora Akademii Teatralnej oraz Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia naukowe (2005), wielokrotna uczestniczka międzynarodowych warsztatów tanecznych i teatralnych w Polsce i za granicą (m.in. w Gdańsku, Bytomiu, Poznaniu i Göteborgu).
Art Vyrzecky (Artur Wyszecki) - artysta multidyscyplinarny (filmowiec, fotograf, rzeźbiarz), absolwent ASP w Gdańsku, prowadzi Spichlerz Sztuki w Wejherowie.
Krzysztof Wojciechowski - solista Teatru Muzycznego w Gdyni. Multiinstrumentalista, kompozytor, nauczyciel w Studium Wokalno-Aktorskim w Gdyni, pasjonat muzyki etnicznej i kolekcjoner instrumentów perkusyjnych i dętych. Obecnie można go podziwiać m. in. w "Gorączce sobotniej nocy" (Tony Manero), "Notre Dame de Paris" (Clopin), "Chłopach" (Kowal), "Lalce" (subiekt Klein), "Avenue Q" (Żaczek), "Ghost" (Carl Bruner), "Skrzypku na dachu" (Perczyk). Wystąpił w spektaklu Fundacji Pomysłodalnia "This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy" (finalista Konkursu OFF 35 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, 2014).
Piotr Wyszomirski - prosument kultury. Scenarzysta i reżyser filmów krótkometrażowych, spektakli teatralnych i widowisk muzycznych (m.in. "This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy", "Być jak Charlie Chaplin", "Pamiętajcie o wulkanach", "I'm calling you", "Odlot. Szopka pomorska za 2015 rok", "Szybki Kabaret Miejski: Peron", "Prawdziwa historia śmiechu", "Bigbit", "Ostatnia wieczerza").
Wykonawcy Sopot
Karol Formela - absolwent ASP w Poznaniu. Artysta interdyscyplinarny (malarstwo, rysunek, instalacje). Aktor, performer i współzałożyciel grupy artystycznej Onirycon. Kurator wystaw w Filharmonii Kaszubskiej.
Katarzyna Pastuszak
Jakub Piprowski - student 3 roku w Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Katarzyna Ustowska - absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku (2008) oraz wydziału tańca współczesnego na University of Kent w Northern School of Contemporary Dance w Wielkiej Brytanii (2012). Magister w dziedzinie edukacji w tańcu współczesnym na Frankfurt University of Music and Performing Arts w Niemczech (2017). Współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw i Teatrem Trans-Atlantyk. Współtworzy Fundację polka dot w Gdańsku. Realizuje autorskie prace, tworzy projekty artystyczne i edukacyjne w Polsce i za granicą. Prowadzi autorski program edukacji tanecznej w otoczeniu pedagogicznym Montessori. Jest stypendystką m.in. Prezydenta Miasta Sopotu oraz laureatką nagrody "Sopocka Muza dla Młodych Twórców".
Darek Tylki - wokalista zespołu Fosfor
Aktywiści pomorskich grup nieformalnych i organizacji pozarządowych.