Zapraszamy na otwarcie Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 w Nowym Porcie ul. Strajku Dokerów 5, które odbędzie się już 15 grudnia 2012 o godz. 18:00. CSW Łaźnia 2 to integralna część instytucji miejskiej CSW Łaźnia (istniejącej od 4 czerwca 1998 roku) w Gdańsku, która powstaje w ramach programu rewitalizacji dzielnicy Nowy Port realizowanego w ramach unijnych funduszy strukturalnych.
Obiekt zlokalizowany jest przy ul. Strajku Dokerów 5 w Gdańsku Nowym Porcie, podobnie jak CSW Łaźnia (Dolne Miasto) będzie się mieścić budynku dawnej łaźni miejskiej. Działania CSW Łaźnia (w ramach przygotowywanego programu), dedykowane są wszystkim mieszkańcom Gdańska, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców Nowego Portu. Odwołują się one do wielokulturowej historii miasta, aspirującego do miana ośrodka kultury o randze europejskiej. Przewidują działania artystyczne i architektoniczne w przestrzeni miejskiej ze szczególnym naciskiem na tereny portu promowego, tereny zielone i rekreacyjne, które dzięki nim mają zyskać nową oprawę artystyczną w postaci instalacji artystycznych oraz akcyjnych działań z udziałem zapraszanych do współpracy artystów polskich i zagranicznych oraz mieszkańców.
W ramach działań stacjonarnych o charakterze edukacyjnym, będzie prowadziło:
- edukację filmową we własnym kinie studyjnym wg. autorskiego programu obejmującego pokazy małych form filmowych, kina charakterystycznego dla filmowych klubów dyskusyjnych (np. Polska Szkoła Filmowa) oraz warsztatów filmowych;
- edukację multimedialną w tym filmową w ramach autorskiej pracowni animacji filmowej i komputerowej;
- edukację muzyczną poprzez projekty obejmujące warsztaty pracy z dźwiękiem oraz edukację w zakresie wykorzystywania legalnego oprogramowania z wolnym dostępem;
- ponadto warsztaty klasyczne obejmujące edukację plastyczną, osadzone w kontekście społecznym, artystycznym, interdyscyplinarnym, wykorzystujące elementy kulturoznawcze, poznawcze, terapeutyczne, ekologiczne, budujące tożsamość lokalną.
Program edukacyjny CSW Łaźnia 2 dedykuje przede wszystkim dzieciom i młodzieży, osobom małoletnim niepełnosprawnym, młodzieży z obszarów wykluczenia społecznego oraz w zamierzeniu seniorom jako jeden ze sposobów budowania więzi i ciągłości pokoleniowej mieszkańców Nowego Portu.
Zapraszamy na otwarcie
CENTRUM EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ ŁAŹNIA 2
w Nowym Porcie ul. Strajku Dokerów 5
PIĄTEK 14 GRUDNIA 2012
GODZ. 15:00 - 20:00
Już w przeddzień otwarcia zapraszamy do zapoznania się z objazdową wystawą fotograficzną. Zaaranżowana w stylowym retrobusie przemieszczać się będzie między centrum Gdańska a Nowym Portem.
SOBOTA 15 GRUDNIA 2012
godz. 18:00
Nowy Port to dzielnica, która wzbudza skrajne emocje. Choć wydaje się zapomniana, jej zaułki dla wielu stanowią źródło inspiracji. Wieczór otwarcia będzie spotkaniem tradycji z nowoczesnością. Prezentowane prace powstawały w dialogu z dzielnicą, jej historią, mieszkańcami, tradycją, specyficznym klimatem. Elementem nowoczesnym będzie ich interpretacja przez artystów, a niewątpliwą atrakcją wieczoru będzie możliwość zapoznania się z nowoczesną, dialogiczną architekturą wnętrz stworzoną przez architekta Jacka Dominiczaka we współpracy z Michałem Rybakiem, Jaromirem Czernichowskim i Julią Chalimoniuk.
W programie:
"Białe Pudełko Pana Dory" performance Transgatunkowego Teatru Sfinks
Artyści wprawią w ruch "white box" przestrzeni galeryjnej nowoporckiej Łaźni 2. Performerzy spróbują zasugerować wielość możliwości kreatywnej ekspresji w nowych wnętrzach. Zmierzą się z ruchową translacją procesu asymilacji odważnych deklaracji architektów, kuratorów i artystów, w zderzeniu z tradycjami Nowego Portu, dzielnicy - swoistej społecznej enklawy. Ich spektakl będzie próbą poszukiwania - odnajdywania wartości wspólnych, granicznych, sąsiedzkich.
Transgatunkowy Teatr Sfinks w składzie: Alicja Gruca, Małgorzata Żerwe, Anna Steller, Robert Florczak, Kacper Ołowski, Wiesław Synakiewicz, Krzysztof Dziemaszkiewicz, Piotr Pawlak, Krzysztof Czerny oraz studenci pracowni Sztuka w Przestrzeni Publicznej gdańskiej ASP, Mieszkańcy i Sąsiedzi.
Część oficjalna, a po części oficjalnej prezentacja filmu, efektu wielogodzinnych spacerów artystów z Transgatunkowego Teatru Sfinks po Nowym Porcie. Do prezentacji wybrane zostały najciekawsze fragmenty wywiadów z mieszkańcami, lokalnymi rzemieślnikami czy uczniami okolicznych szkół.
W dniu otwarcia (a także w niedzielę 16 grudnia od 12:00 do 18:00) kino, biblioteka, sala warsztatowa Łaźni 2 zamienią się w przestrzenie wystawiennicze. Zaprezentowane w nich zostaną efekty działań edukacyjnych. Odwiedzającym przybliży to metamorfozę budynku, a mieszkańcom dodatkowo stworzy okazję do zapoznania się z efektami wspólnych działań.
Osoby zaangażowane w realizację warsztatów: Anna Dukowska/ Robert Dukowski (Fundacja Nasza Przestrzeń), Maria Dembek, Robin McAulay, Aleksandra Wiese/ Łukasz Wiese (Wydawnictwo TAKO), HATI (Rafał Iwański i Rafał Kołacki), Marcin Bildziuk (Nowy Port Sztuki), Projekt Kobiety OK (Ola Romanowska, Katarzyna Rajczyk-Bauć).
W otwarciu udział wezmą Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gdańsku.