stat
Impreza już się odbyła

Otwarcie Muzeum II Wojny Światowej Opinie (340)

Trwające od 2008 r. prace nad tworzeniem muzeum - koncepcją i realizacją wystawy oraz budową siedziby, która zalicza się do grona architektonicznych ikon Gdańska, dobiegły końca i z wielką przyjemnością od 23 marca zapraszamy wszystkich chętnych do zapoznania się z ich efektami.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
pl. Władysława Bartoszewskiego 1; 80-862 Gdańsk
Wejście główne: schody od strony placu
Muzeum czynne:
Wtorek - niedziela 10.00 -19.00
Ostatnie wejście na wystawę główną o godz. 17.00

Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku jest największym historycznym muzeum w Polsce, jego wystawa główna, zajmuje powierzchnię niemal 5 tys. m2. Zlokalizowana jest na najniższym poziomie budynku, 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach.

Powstaniu Muzeum II Wojny Światowej towarzyszyła idea utworzenia instytucji, która ukazywałaby drugą wojnę światową, łącząc perspektywę polską z doświadczeniami innych narodów europejskich. Siedziba, zaprojektowana przez gdyńskie Studio Architektoniczne "Kwadrat", znajduje się przy placu Władysława Bartoszewskiego, nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta.

Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny". Została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie. Na wystawie znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, ale nie zabrakło tam również nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których jest ok. 240. Zwiedzający za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.
W przestrzeni wystawy głównej przewiedziano również przestrzeń prezentującą życie codzienne w czasie II wojny światowej oraz wystawę dla dzieci "Podróż w czasie" przeznaczoną dla dzieci poniżej 12 roku życia. Składa się z trzech osobnych pokoi, będących rekonstrukcjami mieszkania warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach: kilka dni po wybuchu II wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej oraz tuż po zakończeniu wojny. Zmieniające się elementy wystroju są odbiciem sytuacji politycznej i społecznej okupowanego i walczącego kraju.

Budynek Muzeum II Wojny Światowej
Teren, na którym powstała siedziba Muzeum, zajmujący powierzchnię 1,7 ha, dotyka od strony zachodniej Kanału Raduni, a od południowej otwiera się na szeroką panoramę Motławy. Powierzchnia budynku to 26 tys. m2. Bryła muzeum dzieli się na trzy strefy, które są odzwierciedleniem związków przeszłości, teraźniejszości i przyszłości: przeszłość - podziemie, teraźniejszość - plac wokół obiektu, przyszłość - pochyła wieża, z przeszkloną fasadą i dachem, o wysokości 40,5m w najwyższym punkcie. Znajdują się tam m.in. biblioteka z czytelnią, sale edukacyjne i konferencyjne, a na najwyższym poziomie kawiarnia i restauracja z widokiem na panoramę Gdańska.

- Koncepcja architektoniczna zakłada, iż całe zło wojny ukryte jest pod ziemią, a "światełko" nadziei dostaje się do środka szczeliną biegnącą wzdłuż placu. Właśnie ta szczelina jest osią kompozycyjną całego założenia ulokowania wystawy głównej. Stanowi ona połączenie wnętrza budynku ze światem zewnętrznym. Całości zagospodarowania terenu dopełnia plac otaczający budynek muzeum, będący miejscem wydarzeń plenerowych i wypoczynku. - opisują projektanci budynku ze Studia Architektonicznego "Kwadrat"

Kasy biletowe, punkt informacyjny oraz wejście na wystawę główną i dla dzieci znajdują się na poziomie -3. W Muzeum jest również przestrzeń na wystawy czasowe, sala konferencyjna przeznaczona na debaty, sympozja, koncerty oraz sala kinowa na 115 miejsc, gdzie będą się odbywały projekcje i tematyczne przeglądy filmowe. Oprócz funkcji wystawienniczych Muzeum będzie pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    23 zł
  • Bilet ulgowy
    16 zł
CENNIK BILETÓW:

Wystawa główna
Bilet normalny - 23 zł
Bilet ulgowy - 16 zł
Bilet rodzinny (2 dorosłych i maksymalnie 3 dzieci ) - 55 zł
Bilet grupowy normalny (powyżej 10 osób) - 23 zł
Bilet grupowy ulgowy (powyżej 10 osób) - 16 zł
Audioprzewodnik - 5 zł

Wystawa dla dzieci - "Podróż w czasie"
Bilet dla dziecka - 8 zł
Bilet dla opiekuna - 13 zł
Grupy zorganizowane (maksymalnie 25 dzieci + 2 opiekunów) - 5 zł

Zwiedzanie indywidualne wystawy głównej zaleca się z audioprzewodnikiem. Audioprzewodniki można wypożyczyć po uiszczeniu opłaty 5 zł w kasach Muzeum. Audioprzewodnik dostępny jest w 5 wersjach językowych: polskiej, angielskiej, francuskiej, niemieckiej i rosyjskiej.


BILET ULGOWY
Bilet ulgowy przysługuje:
- dzieciom i młodzieży szkolnej do 19 roku życia - po okazaniu legitymacji szkolnej
- studentom i doktorantom do ukończenia 26 roku życia – po okazaniu legitymacji studenckiej, doktoranckiej
oraz dokumentu ze zdjęciem poświadczającym wiek
- osobom z niepełnosprawnością - po okazaniu legitymacji osoby niepełnosprawnej - asystentowi osoby niepełnosprawnej z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności
- seniorom powyżej 65 roku życia - po okazaniu dokumentu uprawniającego do zniżki.

Bilet bezpłatny przysługuje:
- Darczyńcom Muzeum wraz z członkami rodziny
- osobom fizycznym odznaczonym: Orderem Orła Białego lub Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Orderem
Odrodzenia Polski, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury
Polskiej” oraz osobom fizycznym, które zostały wyróżnione tytułem honorowym „Zasłużony dla Kultury Narodowej” – na podstawie legitymacji bądź zaświadczenia
- honorowym obywatelom Gdańska
- kombatantom II wojny światowej – na podstawie legitymacji kombatanckiej
- członkom Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) i Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS) – na podstawie legitymacji Membership Card ICOM i Membership Card ICOMOS
- pracownikom muzeów – na podstawie legitymacji
- dziennikarzom legitymującym się odpowiednim dokumentem
- dzieciom z domów dziecka i ich opiekunom
- opiekunom szkolnych grup zorganizowanych (1 opiekun na 10 osób)
- certyfikowanym przez Muzeum II Wojny Światowej przewodnikom grup turystycznych
- posiadaczom Karty Polaka – na podstawie Karty Polaka
- inwalidom wojennym – na podstawie legitymacji bądź zaświadczenia

Kasy Muzeum są czynne w dniach funkcjonowania Muzeum 9:30– 17:00
Bezpłatny bilet na wystawy w każdy wtorek można pobrać wyłącznie w kasach Muzeum w dniu zwiedzania.

Przeczytaj także