stat
Impreza już się odbyła

Prezydent Miasta Gdańska i Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o. zapraszają na niesamowity spektakl z udziałem wody, światła, tańca i dźwięku. Pod nazwą "Wszystkie kolory wody", 8 sierpnia, o godz. 22:00 odbędzie się uroczyste otwarcie Fontanny na Placu im. Jana Heweliusza w Gdańsku.

mar 1

sobota, g. 19:00

Gdańsk, Sopot,
bilety 99 zł
Kup bilet
SPEKTAKL "WSZYSTKIE KOLORY WODY"
Widowisko z okazji uroczystego otwarcia Fontanny na Placu im. Jana Heweliusza w Gdańsku stworzone zostało przez Sopocki Teatr Tańca i Kolektyw Artystyczny SIEdzieje. Nawiązuje do Wody, jako podstawowego źródła istnienia wszystkich żywych organizmów.

W sposób metaforyczny przedstawia siły Natury. Bohaterami opowieści nie są ludzie a odrealnione postaci symbolizujące pierwiastek żeński i męski, współtworzące porządek Świata.

Baśniowo- futurystyczny charakter inscenizacji podkreślają kostiumy, charakteryzacja artystów oraz efekty oświetleniowe.

Całość prezentacji nawiązuje zarówno do pierwotnego znaczenia wody we wszystkich procesach życiowych jak i nowoczesnej formy architektonicznej Fontanny na Placu im. Heweliusza.

O FONTANNIE
Fontanna na Placu im. Jana Heweliusza to wspólna inicjatywa Miasta Gdańska oraz Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o. (GIWK). Powstała w celu upamiętnienia prac przeprowadzonych w zakresie budowy i modernizacji infrastruktury wodno-ściekowej przeprowadzonych w Gdańsku w latach 2006-2012 (Gdańskiego projektu wodno- ściekowego).

Idea budowy obiektu upamiętniającego inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne sięga końca XIX wieku. Wtedy właśnie na Targu Maślanym stanęła neogotycka fontanna upamiętniająca pierwszy, nowożytny projekt systemu wodociągowego i kanalizacyjnego w Gdańsku, który powstał z inicjatywy radcy Eduarda Webego i Burmistrza Leopolda von Wintera. W 1945 roku fontanna na Targu Maślanym została zniszczona na skutek działań wojennych.

Dzisiejszy kształt fontanny jest wynikiem konkursu dla architektów i projektantów zorganizowanego przez GIWK w 2012 roku. Autorem zwycięskiego projektu jest gdański architekt - Roland Kwaśny. W swojej formie fontanna nawiązuje do kaskad wodnych tworzonych przy Wielkim Młynie przez kanał Raduni. Posługuje się także elementami architektonicznymi w postaci okręgów tworzonych przez elementy rur, nawiązując w ten sposób do inwestycji, jaką upamiętnia. Ponadto, jako pierwsza w Polsce, wykorzystuje system cienkiego lustra wody, w którym odbijają się elementy architektury, drzewa i obrazy na niebie. Plastycznie fontannę urozmaicają także różnorodne wodotryski oraz wielobarwna iluminacja.

ARTYŚCI TWORZĄCY SPEKLAKL:

Sopocki Teatr Tańca
Mimo upływu lat, artyści wciąż są wierni swojemu pierwszemu credo artystycznemu, zgodnie, z którym w budowaniu spektaklu najważniejsza jest Idea. Wywiedziony z niej ruch, oparty na technice tańca współczesnego oraz aktorskim byciu w postaci, kreuje sytuacje dramatyczne, dotykające kilku podstawowych tematów - kształtowaniu człowieka przez świat, relacji międzyludzkich, problemu historii i samego tańca.

Założycielami Sopockiego Teatru Tańca (dawniej Teatr Okazjonalny) jest para dyplomowanych tancerzy i choreografów, Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk. Teatr ma w swoim dorobku ponad 20 spektakli, które prezentował na wielu festiwalach tańca współczesnego i teatrów alternatywnych w całej Polsce i za granicą, m.in. w Republice Czeskiej, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Białorusi i na Litwie. Artyści STT są laureatami wielu wyróżnień i nagród, min.: nominacje do Sztormu Roku 2005, Nagroda Teatralna 2005 Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2007 roku Jacek Krawczyk otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową "Zasłużony dla kultury polskiej". W 2010 roku tę samą nagrodę otrzymała Jaoanna Czajkowska.

Mimo upływu lat, artyści wciąż są wierni swojemu pierwszemu artystycznemu credo, zgodnie z którym w budowaniu spektaklu najważniejsza jest Idea. Wywiedziony z niej ruch, oparty na technice tańca współczesnego oraz aktorskim byciu w postaci, kreuje sytuacje dramatyczne, dotykające kilku podstawowych tematów - kształtowaniu człowieka przez świat, relacji międzyludzkich, problemu historii i samego tańca.

Teatr uczestniczył w licznych festiwalach m. in. w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym MALTA (Poznań), Bałtyckim Uniwersytecie Tańca (Gdańsk), Krakowskich Spotkaniach Baletowych, Międzynarodowych Lubelskich Spotkaniach Teatrów Tańca, Republice Tańca (Warszawa), Euro - Scene Leipzig Festival (Niemcy), PLAI Festival (Rumunia), International Festival of Modern Choreography IFMC (Białoruś)

Od czerwca 2004 roku siedzibą Sopockiego Teatru Tańca jest Sopocka Scena OFF de BICZ.Od marca 2010 roku teatr Joanny Czajkowskiej i Jacka Krawczyka nazywa się Sopockim Teatrem Tańca.

Daniel Polkowski aka Banan
Daniel Polkowski aka Banan to najbardziej doświadczony saksofonista występujący w Polskich klubach. Początki jego współpracy z Dj'ami sięgają 1999 r. i legendarnego klubu Piekarnia, gdzie zagrał pierwszą w życiu imprezę z muzyką z gatunku house.
Obecnie udziela się w wielu projektach o różnej stylistyce, od muzyki jazzowej, fusion, funk (Trifonidis Orchestra, Tricphonix, Fuse), do live act'ów z muzyką elektroniczną (ICY HOT IN DA HOUSE, De Professionals, 40 Stopni Project)

Live acty zaowocowały wspólnymi występami z wieloma światowej sławy producentami muzyki tanecznej (Yass, Jamie Lewis, Grand Nelson, Soultunes, Wawa, Tom Novy) Występował na najważniejszych festiwalach muzyki elektronicznej w Polsce (Audioriver, Open'er, Tatarak).
W ostatnich latach na żywo współtworzy oprawę muzyczną podczas World B-boy Championship Seoul / Korea www.r16korea.com/
Płyty: Trifonidis Orchestra, Tricphonix, Tricphonix Street Band, Trifonidis Downtown Project.

Przeczytaj także