stat
Wydarzenie już się odbyło

Otwarcie nowego ośrodka MOPS w Sopocie

paź 5

sobota, g. 11:00 - 12:15

Gdańsk,
Wstęp wolny
gru 31

wtorek, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 485 zł
Siedziba MOPS - nowe otwarcie - nowe perspektywy

W czwartek, 19 maja o godz. 13.00 odbędzie się oficjalne otwarcie nowej siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie przy ul. Kolejowej 14. Uroczystego przecięcia wstęgi dokona Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski oraz przedstawiciel niepełnosprawnych mieszkańców Sopotu.

Poczęstunek przygotowują osoby niepełnosprawne w pracowni kulinarnej Środowiskowego Domu Samopomocy - Ośrodka Adaptacyjnego.

Nowa siedziba MOPS-u mieści się w budynku, w którym znajdował się m.in.: Dzienny Dom Pobytu wchodzący obecnie w skład Sopockiego Centrum Seniora. Budynek został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych: podjazd dla wózków, toaleta ze specjalnymi uchwytami, szerokie korytarze czynią tę przestrzeń bardziej dostępną dla osób mniej sprawnych. Na parterze mieści się kasa z poczekalnią. W nowo uruchomionym punkcie informacyjnym, gdzie w ramach współpracy z urzędem pracy zatrudniona została osoba bezrobotna, mieszkańcy Sopotu otrzymają pełną informację o usługach społecznych w mieście.

Sopocki MOPS otwarty jest na potrzeby mieszkańców, wychodzi im naprzeciw, dostosowuje lokalny system pomocy społecznej do aktualnej sytuacji, odpowiada na problemy mieszkańców oraz wspiera w ich rozwiązywaniu. Miasto Sopot jako jedno z nielicznych, oprócz funduszy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dodatkowo przeznacza własne środki na wsparcie osób niepełnosprawnych.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie od wielu lat skutecznie wdraża aktywne formy integracji oparte na indywidualnym podejściu do klienta pomocy społecznej i nowatorskich rozwiązaniach w pracy socjalnej. Jako niezbędne narzędzia w pracy socjalnej wprowadzono m.in. kontrakt socjalny oraz asystenturę (Asystent Rodziny oraz Asystent Osoby Bezdomnej).

Formy i metody wsparcia dostosowywane są do potrzeb i sytuacji konkretnej osoby lub rodziny. Pomoc finansowa to tylko jedna z form wsparcia, inne niezbędne elementy w pracy socjalnej to m.in.: poradnictwo psychologiczne, pedagogiczne, prawne, grupy wsparcia, grupy psychoedukacyjne, terapia indywidualna i grupowa, mediacje, prace społecznie - użyteczne, kursy i szkolenia dla osób nieaktywnych zawodowo.

Pomagać tak, aby motywować do pracy nad sobą i zmiany swojego życia, towarzyszyć, wspierać a nie wyręczać - to główne zasady działania sopockiego MOPS-u; być bliżej człowieka jak głosi motto Ośrodka.