stat
Impreza już się odbyła

Projekt finansowany ze sprzedaży biletów oraz środków własnych Fundacji Kolonia Artystów (1/5 % na Kulturę). Trzecia odsłona OPA w roku 2024 to spotkanie podsumowujące okres rezydencyjny na Dolnym Mieście. Zapraszamy na obejrzenie prac, wysłuchanie koncertu, doświadczenie performance oraz rozmowy przy winie.

22 - 29 listopada 2024, g. 18:00 - 19:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
OPA 03/2024
Otwarte Pracownie Artystyczne 03/2024

Kolonia Artystów Dolne Miasto
26/10/2024 g. 19:30
Wstęp 20 złotych / Rejestracja: https://app.evenea.pl/event/opa032024/

Rezydentki i rezydenci KADM 2024:
Martyna Aniserowicz
Agata Reclaf
Jakub Kozłowski
Jakub Pawlak (EXT.collective)
Igor Torbicki (EXT.collective)
Łukasz Zabłotny
Adam Zmysłowski

W pięknej kamienicy na Dolnym Mieście przy ulicy Dolnej 4 znajdują się pracownie artystyczne oraz galeria sztuki współczesnej z przestrzenią na rezydencje artystyczne. Kolonia Artystów Dolne Miasto pełni niezwykle istotną funkcję kulturotwórczą - zarówno dla rozwoju sztuki współczesnej, jak i w procesie upowszechniania i popularyzowania sztuki. We współtworzenie Kolonii angażują się rozmaite osobowości trójmiejskiego świata sztuki, artyści, muzycy, kolektywy. Program rezydencji artystycznych 2024 służy promocji artystów, wspiera ich rozwój i mobilność, a także ułatwia tworzenie więzi kulturalnych ponad granicami.

OPA - Otwarte Pracownie Artystyczne 2024 wpisuje się w konkretny obszar myśli i przestrzeń publiczną gdzie możliwy jest dyskurs na temat roli sztuki w życiu człowieka jak i roli szeroko pojętego życia w sztuce, a także przeniesienie działań artystycznych w obszar społecznych relacji. Jesteśmy pewni, że dla mieszkańca i zbiorowości każdej dzielnicy miasta, przestrzenią dla sztuki może być każdy dom, każda instytucja, kawałek trawnika, każda klatka schodowa, każda piwnica, każdy strych ale każde mieszkanie i każdy jego pokój wraz z jego zakamarkiem. Stawiamy na miejsca intymne na miejsca osobne, a nie na miejsca "nadęte" historią czy mitem. Wierzymy, że przestrzenią dla sztuki jest ludzki mózg tworzący mniej lub bardziej utopijne projekty życia, a tym samym projekty utopijnego funkcjonowania społecznego. Uznajemy zatem, że sztuką nie jest tylko odwoływanie się do wielkich mitów, że sztuką nie jest mitologizacja miejsca, że sztuka nie jest jego demitologizacja lecz aktywne tworzenie utopii życia, tworzenie poza pojęciami własnego zindywidualizowanego bądź grupowego ego.

Miejscem spotkań OPA jest lokal przy ulicy Dolnej 4, gdzie od 2012 roku działają i tworzą artyści, którzy stali się naturalnymi mieszkańcami, wpisując się na stałe w krajobraz rewitalizowanej dzielnicy Dolne Miasto. Na projekt OPA składają się cykliczne spotkania w pracowniach artystycznych, otwarte dla wszystkich zainteresowanych, bez ograniczeń wieku, wykształcenia, pochodzenia.