stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Już ponad 2,5 roku działa program otwarty IKM, który umożliwia realizację pomysłów na działania kulturalne w przestrzeni sieni Instytutu Kultury Miejskiej.

lis 22

piątek, g. 18:30

Sopot,
Wstęp wolny
lis 22

piątek, g. 17:30

Gdańsk,
Wstęp wolny
Otwarty IKM to program dla mieszkańców, animatorów kultury, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, aktywistów i instytucji. Dzięki niemu każdy może zrealizować swój pomysł na działanie kulturalne, społeczno-kulturalne lub edukacyjne w sieni Instytutu Kultury Miejskiej. IKM zapewnia wsparcie merytoryczne pracowników instytucji oraz finansowe (do 500 zł brutto). Na propozycje i pomysły działań czekamy do 10 dnia każdego miesiąca.

- Organizatorem może zostać każda osoba z pomysłem na wydarzenie. Wymyśl wydarzenie, które jest możliwe do zrealizowania w sieni Instytutu Kultury Miejskiej, złóż wniosek do otwartego IKM i działaj - zachęcamy do realizacji autorskich pomysłów. Do wspólnego organizowania działań zapraszamy osoby z Gdańska i regionu - mówi Katarzyna Buczek z IKM.

Regulamin programu, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie, formularz wniosku oraz porady na temat organizacji wydarzeń znajdują się na www.otwarty.ikm.gda.pl Zgłoszenia na kolejny miesiąc przyjmowane są do 10. dnia poprzedzającego miesiąca.

Wydarzenia w ramach programu otwarty IKM we wrześniu

14 września, godz. 10.30 - 16.30 | Przeciwdziałanie dezinformacji. Warsztaty dla dziennikarzy z Dorotą Głowacką i Beatą Biel.

Czym jest dezinformacja i jak ją identyfikować? Jak wzmocnić wiarygodność gazety jako rzetelnego źródła informacji? Czy zawsze fake news jest bardziej klikalny niż prawda? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają uczestnicy warsztatów dla dziennikarzy, które odbędą się 14 września w IKM. Prowadzenie: Dorota Głowacka i Beata Biel. Udział bezpłatny, szczegółowe informacje oraz rejestracja: https://panoptykon.org/wybory-bez-dezinformacji.

Wiele mediów i dziennikarzy freelancerów stoi przed wyzwaniami związanymi z nowymi realiami obiegu informacji i metodami wywierania nieuprawnionego wpływu na ich odbiorców. Przeciwdziałanie dezinformacji powinno być dziś traktowane jako ważny element misji dziennikarskiej i realizowania przez media funkcji tzw. "publicznego stróża". Praca dziennikarzy w tym zakresie ma szczególnie istotne znaczenie w okresie wyborczym i przedwyborczym, kiedy skutki rozsiewania fake newsów mogą wpływać na zakłócanie demokratycznych procesów wyborczych.

Warsztaty organizowane w ramach otwartego IKM przez Fundację Panoptykon pomogą dziennikarzom lepiej przygotować się do przeciwdziałania zjawisku dezinformacji w kontekście zbliżających się wyborów lokalnych w Polsce. Udział w warsztatach jest bezpłatny, szczegółowe informacje i zgłoszenia: https://panoptykon.org/wybory-bez-dezinformacji.

Poza Gdańskiem, warsztaty odbędą się także w 5 innych miastach: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie i Krakowie. Warsztaty odbędą się dzięki wsparciu Fundacji H. Boella. Warsztaty są jednocześnie elementem szerszego projektu poświęconego przeciwdziałaniu dezinformacji.

14 września, godz. 17.30 - 18:45 | Warsztaty kaligrafii arabskiej z Rawan Albaseet i z Abdulwahidem Alsharafim


Uprawiana od ponad piętnastu stuleci od Andaluzji aż po Indie uświetniona została w licznych manuskryptach i architektonicznych ozdobach, a z biegiem czasu zyskała rangę sztuki ponadczasowej. We wrześniu kaligrafii arabskiej można będzie się nauczyć podczas warsztatów w ramach Otwartego IKM. Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy: lm.oddzialgdansk@gmail.com.

Słowo w językach i kulturach semickich posiada niezbywalną wartość i moc, to ono stało się głównym elementem zdobniczym, kulturowym i magicznym. Kaligrafia arabska to przede wszystkim zdobnictwo oparte na piśmie arabskim, jedna z ważniejszych gałęzi sztuk pięknych w świecie muzułmańskim. Kaligrafii często stanowi jeden z elementów zdobniczych architektury. Do najważniejszych przykładów tego rodzaju sztuki należy wykonany w stiuku sześciometrowy mihrab w sali zimowej w Meczecie Piątkowym w Isfahanie, który stworzony został w 1310 roku przez Hajdara, ucznia Jakuta al-Mustasimiego.

Podczas warsztatów uczestnicy poznają teoretyczne i praktyczne zagadnienia pisma kaligraficznego, wychodząc od najprostszych pojęć. Abdulwahid Alsharafi pokaże metodę stopniowej nauki, opartą na pedagogicznych podstawach do opracowanych przez siebie ćwiczeń, poczynając od pisania pojedynczych liter, poprzez łączenie je w wyrazy, aż do całego zdania. Uczestnicy dowiedzą się jak tworzyć kompozycje graficzne w jednym z siedmiu stylach: kufi, suls, naschi, perski, turecki, ruka i maghrebi. Po opanowaniu niezbędnych podstaw będą mogli projektować i tworzyć własne kompozycje i spróbować swych sił w tej sztuce.

14 września, godz. 19.00 - 20.30 | Rodzina w islamie - prelekcja z dyskusją

Wybór partnera i partnerki życiowej, pozycja dziecka w rodzinie, uroczystości rodzinne, pojęcie domu oraz przemiany tradycyjnej rodziny muzułmańskiej - to tylko niektóre tematy, jakie poruszy Nidal Abu Tabaq podczas prelekcji poświęconej rodzinie w islamie. Na spotkanie i dyskusję zaprasza organizator, Pomorski Oddział Ligi Muzułmańskiej RP. Wstęp wolny.

Prelekcję poprowadzi Nidal Abu Tabaq, autor wielu artykułów i publikacji o tematyce islamskiej oraz książki Małżeństwo w islamie. Podczas wykładu przybliży słuchaczom zasady funkcjonowania rodzimy w kulturze islamskiej: jaka jest struktura rodziny, pozycja kobiety, jak się dokonuje wyboru partnera oraz jak wyglądają współczesne przemiany tradycyjnej rodziny muzułmańskiej. Nie zabraknie też informacji o uroczystościach rodzinnych, tradycyjnych weselach i innych ogólnie przyjętych zwyczajach.

Po wykładzie zapraszamy do dyskusji z prowadzącym oraz innymi gośćmi, muzułmanami mieszkającymi w Polsce.