stat
Wydarzenie już się odbyło

Otworz serce dla Tybetu Opinie (4)

30 września - 11 października 2024, g. 11:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
paź 20

niedziela, g. 13:00

Pomlewo,
Wstęp wolny
Głównymi gośćmi tego wydarzenia będzie 10 mnichów z klasztoru Lhodak Gaden Dhonnyiling Monastery z Dheradun, którzy przez tydzień będą prowadzili ceremonię sypania mandali (w każdej miejscowości inną), a na zakończenie tych ceremonii odbędzie się wielki pokaz TAŃCÓW i ŚPIEWÓW KLASZTORNYCH.
Wizyta mnichów i prowadzone przez nich ceremonie oraz pokazy będą niezwykłym wydarzeniem - po raz pierwszy w Polsce zostaną pokazane szerokiej publiczności tańce klasztorne i śpiewy z Tybetu. Zobaczenie tych tańców nawet w Tybecie jest możliwe tylko przy specjalnych okazjach i świętach. Jest to niezwykłe wydarzenie artystyczne i duchowe. Barwność strojów, tańce w maskach, tańce szkieletów i wiele innych tańców wprowadzają widzów w niezwykły nastrój Tybetu i jego klasztorów. Tańcom i śpiewom będzie towarzyszyła specjalna scenografia.

Ważnym elementem tego przedsięwzięcia jest ceremonia sypania mandali, czyli niezwykle misternego obrazu z piasku, który po zakończeniu usypywania jest niszczony na znak pracy nad brakiem przywiązania, co w filozofii buddyjskiej określane jest jako negatywna emocja, a także pokazuje, że wszystko w życiu jest nietrwałe, że wszystko przemija. W Polsce mogliśmy uczestniczyć w bardzo skromnych ceremoniach, gdy mandala była usypywana przez 1-3 mnichów. Nigdy jeszcze nie było ceremonii, w której uczestniczyłoby, tak jak w Tybecie, tak wielu mnichów. Na dodatek zakończenie tej ceremonii tańcami i koncertem do tej pory nie było jeszcze prezentowane.

Ceremoniom tym będą towarzyszyły dodatkowe imprezy:


1.Konferencja "Koło życia - koło śmierci", do której zaproszeni zostaną wybitni przedstawiciele świata nauki, religii, medycyny, polityki i kultury, w trakcie której między innymi interpretacja Tybetańskiej Księgi Umierania - w każdej miejscowości przedstawiciele miejscowych środowisk.

2.Wystawa zdjęć z Tybetu, w której prezentowane będą zdjęcia związane z Tybetem pogrupowane tematycznie: codzienne życie w Tybetańskim Regionie Autonomicznym, wioski i miasta wraz z ich mieszkańcami w Syczuanie, diaspora tybetańska w Indiach, Buthanie i Nepalu, klasztory buddyjskie, krajobrazy, zwierzęta i przyroda, Tybetańczycy mieszkających w Polsce, dzieci tybetańskie, portrety.
Założeniem wystawy jest pokazanie różnorodności co staje się niezwykle widoczne przy takim pogrupowaniu tematycznym i dlatego wędrówkę przez sale wystawowe zaczynamy od krajobrazów, dalej na nasze spotkanie wychodzą zawsze ciekawskie dzieci a dalej do nich podchodzą dorośli - portrety, razem udajemy się do ich miast, chat i namiotów, z nimi odwiedzamy ich klasztory i uczestniczymy w ceremoniach a dalej udajemy się w podróż do rodziny i przyjaciół w Indiach oraz Nepalu gdzie spotykamy się także z ich nauczycielami, później żegnamy naszych najstarszych znajomych, którzy udają się w swoją ostatnią podróż - czyli uczestniczymy w ceremonii Podniebnego pochówku i wracamy do Polski, gdzie czekają na nas polscy Tybetańczycy.

3.Wystawa Thank - świętych malowideł buddyjskich
Thanki towarzyszą wszystkim Tybetańczykom w ich codziennym życiu. Na thankach są Buddowie, czyli Ci co osiagneli stan najwyższej czystości, wolności od emocji, wyszli z dwoistości i osiągnęli stan pustki-oświecenia (w sanskrycie - nirwany), strażnicy-protektorzy - czyli Ci, którzy nas pilnują i nie tylko, to Ci, którzy pilnują czystości nauk a tym samym pomagają nam w dojściu do oświecenia i wyjściu z koła samsary, w którym nieustannie się obracamy dokonując negatywnych czynów i posiadając negatywne myśli i emocje, Bodhisattwowie - czyli Ci którzy nieustannie pomagają ludziom wyjść z cierpienia a którzy odradzać się będą tak długo, jak długo na świecie żyją ludzie, którzy cierpią. Zobaczymy też różne thanki z mandalami - czyli idealnymi obrazami wszechświata, w których my też możemy być elementem a niekiedy także centralną postacią.

4.Wystawa przedmiotów codziennego użytku oraz stroje tybetańskie
biżuteria tybetańska, maselnice, gongi tybetańskie, młynki modlitewne, male, torebki, stroje męskie i kobiece a także dziecięce, dzbanki, dywaniki i dywany, instrumenty muzyczne, kataki.

5.Wystawa przedmiotów rytualnych:
posągi, kadzielnice, miseczki ofiarne, naczynie do ofiarowania herbaty, kadzidła, dzwonki, talerze muzyczne wykorzystywane w trakcie modlitw, bęben klasztorny, dordże i phurba, maski do tańców, damaru, specjalne ozdoby do ołtarza (tzw. parasolki), które powinny zawisnąć po obu stronach ołtarza, teksty modlitw, strój do tanców klasztornych (ewentualnie) etc.

6.Pokazy filmów o tematyce tybetańskiej

7.Wykłady na tematy: języka tybetańskiego, historii Tybetu, historii buddyzmu, współczesnej sytuacji w Tybecie.

Przeczytaj także