W grudniu, kiedy przygotowujemy się do Świąt, zapraszamy na zajęcia tworzenia ozdób bożonarodzeniowych inspirowanych tradycyjnymi dekoracjami ludowymi. Etnograficzne inspiracje z przeszłości pobudzą naszą wyobraźnię i pozwolą stworzyć oryginalne i wyjątkowe ozdoby choinkowe.
Podczas międzypokoleniowego warsztatu, który poprowadzi artystka Kamila Szelągowicz-Przewoźniak, stworzymy jeżyki z bibuły i ozdoby ze słomy. Na warsztaty zapraszamy zarówno dorosłych, jaki dzieci wraz z opiekunem.
Informacje praktyczne:- 10 grudnia (wtorek), w godz.17:00-18:30
- Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Cystersów 19 (Spichlerz Opacki), Gdańsk Oliwa
- warsztaty dla dorosłych i dla dzieci od 5 lat (wraz z opiekunem)
- wstęp: 15 zł/uczestnika
- obowiązują zapisy: mailowe etnograf@mng.gda.pl lub pod nr. 58 552 41 39
- liczba miejsc ograniczona
- prowadzenie: Kamila Szelągowicz-Przewoźniak
Kamila Szelągowicz-Przewoźniak - artystka, edukatorka i rzemieślniczka, absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (Wydział Sztuk Pięknych, Ochrona Dóbr Kultury, specjalizacja: Konserwatorstwo). Od 20 lat zajmuje się malarstwem, kaligrafią, iluminacją, rękodziełem i prowadzeniem warsztatów z różnych technik manualnych. Certyfikowana po ukończeniu kursów z zakresu sztuki ludowej prowadzonych przez Twórców Ludowych (haft kaszubski, plecionkarstwo, tworzenie wieńców dożynkowych), sztuki kaligrafii średniowiecznej i iluminacji w krakowskim atelier barbarabodziony.pl oraz sztuki iluminacji średniowiecznej w Atelier Nice Letter w Warszawie.
Ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej w Oddziale Etnografii, warsztaty odbędą się gościnnie w sali na parterze pobliskiego Oddziału Sztuki Nowoczesnej MNG (w Pałacu Opatów). Po stawieniu się uczestników, wspólnie przejdziemy na zajęcia.
Cykl wydarzeń
"Etnokulturalni. Warsztaty dla dobrostanu" to multidyscyplinarne zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci, rodzin oraz dorosłych. Uważne i czułe obcowanie z naturą, wrażliwe praktykowanie sztuki i aktywne wspólne działanie pozwolą poczuć się dobrze, zapomnieć na chwilę o codziennych niepokojach i doświadczyć własnej sprawczości.
Uczestników zaprosimy zarówno do "przestrzeni kultury" - wnętrza Spichlerza Opackiego, jak i "przestrzeni natury" - muzealnego ogrodu i otaczającego Oddział Etnografii MNG parku Oliwskiego. W cyklu warsztaty m.in.: ogrodnicze, muzyczne, międzykulturowe i rękodzielnicze inspirowane tradycją.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: "Realizacja działań edukacyjnych i promocyjnych dla publiczności Muzeum Narodowego w Gdańsku".